GeriDünya Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck: Kundakçıları izole edin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck: Kundakçıları izole edin

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck: Kundakçıları izole edin

Mültecilere karşı düzenlenen saldırılara tepki gösteren Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, “Protesto ediyorsanız, kurallara uyun. Nefret saçanları, şiddet taraftarlarını ve kundakçıları izole edin” dedi.

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, savaştan kaçarak daha güvenli bir yaşam için Avrupa’ya gelenlere kucak açılması gerektiğini söyledi.

Geçen yıl 856 binden fazla mültecinin geldiğini, çok fazla kişinin Akdeniz’de hayatını kaybettiğini hatırlatan Gauck, 2016 yılında ne kadar mültecinin geleceğinin ise bilinmediğini söyledi.

Himayesinde gerçekleştirilen, ‘Mülteci: Avrupa için sınav’ başlıklı forumun açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Gauck, mülteci krizinin nasıl yönetileceği konusunda Almanya’da ve Avrupa Birliği’nde ortak bir fikir birliğinin olmadığını belirtti.

Mülteci krizinde Almanya’nın tek başına kaldığını belirten Gauck, şunları söyledi:
“Bazı hükümetler, ortak karar alınmadığı gerekçesiyle sorumluluk almak istemiyorlar. Ulusal girişimler artıyor. Avrupa genelinde yabancı düşmanı, liberal olmayan partiler ve hareketler sahneye çıkıyor. Sınır kontrolleri ve serbest dolaşımı sağlayan Schengen’in kaldırılması gündeme geliyor. Mülteci krizi, önceki krizlerden daha fazla Avrupa’nın temel prensiplerini tehdit ediyor. Neden 1989’dan sonra Avrupalılık düşüncesini etkileyici şekilde yaşayan Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri bugün Brüksel’e karşı çekinceli davranıyorlar? Neden Alman hükümeti duruşunu destekleyecek birisini bulmakta bu kadar zorlanıyor? Neden sınırları koruyamıyoruz ve serbest dolaşımı riske atıyoruz?”

KURALLARA UYUN

Saksonya’nın Clausnitz köyünde mültecilerin otobüsünün durdurulmasına ve nefret sloganlarına tepki gösteren Gauck, şöyle devam etti:
“Yabancılaşmadan korkan ülke vatandaşlarıma yeni yaşanan olaylar akabinde şunu söylemek istiyorum; Mutsuzluğunuzu ve kızgınlığınızı sizden daha zayıf ve daha yaralı insanlara yöneltmeyin. Nefret saçıcıları, şiddet taraftarlarını ve kundakçıları izole edin. Eğer protesto etmek istiyorsanız, kurallara uyun. Belediye başkanınıza, milletvekilinize ve bakanlarınıza karşı sesinizi yükseltebilirsiniz ama onların da ne söylediğini dinleyin. Kim yasaların onu korumasından ve dayanışmadan faydalanıyorsa, onun için işler kötüye gitmeye başladığında hukuku ve başkalarıyla dayanışmayı yok sayamaz.” 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle