GeriDünya Akıncı: Rumlar kadar Türklerin de hakkı var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akıncı: Rumlar kadar Türklerin de hakkı var

Akıncı: Rumlar kadar Türklerin de hakkı var
refid:29699257-spot ilişkili resim dosyası

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıslı Rumlarla gizlilik esasında yürütülen müzakerelerde mülkiyet konusunda ortaya çıkan ‘kaosa’ el koyarak, “Kuzey Kıbrıs’ta 1974 öncesi tapu sahibi Rumlar kadar, sonrasında bu mülkü elinde tutan Türklerin de hakları var, bunları savunuyoruz” dedi.

Akıncı bireysel mülkiyetle ilgili hükümetten parlamentoya, sivil toplum örgütlerinden medyaya kadar bir dizi toplantı kararı aldı. Akıncı, bilgilendirme toplantılarına önümüzdeki günlerde medyadan başlayacak ardından, hükümet, parlamento ve sivil toplum örgütleriyle biraraya gelecek.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile görüşen Akıncı, “Bireysel mülk hakkı Rauf Denktaş döneminde kabul edilmiş bir konu. Bireysel mülkiyet hakkı başka, bu hakkın nasıl kullanılacağı başka. Hakkın nasıl kullanılacağıyla ilgili kriterleri müzakere etmeye devam ediyoruz. Müzakere sürecinde masada varılan anlaşmalar, tüm konularda anlaşılmadıkça geçerli olmayacak. Bu nedenle her ayrıntıyı paylaşamıyorum. Ve bireysel mülkiyet gibi konularda sıkıntılar çıkıyor” dedi.

Kıbrıs’ta 1968’den bu yana müzakerelerin sürdüğüne dikkat çeken Akıncı, “Kıbrıs sorununda 47 yıldır konuşulmayan konu kalmadı. Çözüm Federal Kıbrıs’ı AB’ye taşıyacak. Böylece Türkçe AB’nin resmi dili olacak” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle