GeriDünya ABD'den önemli açıklamalar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'den önemli açıklamalar

ABD'den önemli açıklamalar

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Belçika'nın başkenti Brüksel’de meydana gelen terör saldırılarına işaret ederek, “Şüphesiz daha fazlası yapılabilir ve yapılmalı. Bu gördüğümüz saldırılar, temel istihbarat paylaşımının ve ulusal güvenlik prosedürlerinin son derece ehemmiyetli olduğunu hatırlatmalı” dedi.

Earnest, günlük basın toplantısında, Brüksel’de 22 Mart'fa meydana gelen terör saldırılarına ilişkin soruları yanıtladı. 

Brüksel’deki benzer olayların önüne geçmek için Avrupalı yetkililer arasındaki istihbarat paylaşımının önemli olduğunun altını çizen Earnest, ABD Başkanı Barack Obama’nın da geçen yıl Fransa’nın başkenti Paris’te yaşanan terör saldırısının ardından Avrupalı güvenlik kurumları arasındaki bilgi paylaşımının artırılması gerektiğini vurguladığını hatırlattı.

Earnest, Obama’nın, Avrupalıların kendi aralarındakinin yanında ABD ile olan istihbarat paylaşımını da güçlendirmesi gerektiğini vurguladığını anlatarak, geçen sürede belirli bir ilerlemenin kaydedildiğini ifade etti. Earnest, “Ancak şüphesiz daha fazlası yapılabilir ve yapılmalı. Bu gördüğümüz saldırılar, temel istihbarat paylaşımının ve ulusal güvenlik prosedürlerinin son
derece ehemmiyetli olduğunu hatırlatmalı” diye konuştu.

Fidel Castro’nun Obama’nın Küba ziyaretini eleştirmesi

Earnest’a, Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro’nun, ABD Başkanı Obama’nın ziyaretini eleştiren sözleri de soruldu.
Fidel Castro’nun resmi Grandma gazetesinde Obama’nın uzlaşıyla ilgili beyanatlarını tenkit eden bir makale kaleme aldığının belirtilmesi üzerine Earnest, “Eski Devlet Başkanı, Başkan Obama’nın ziyaretine ilişkin zorla yanıt verme zorunluluğu hissetmiş. Bunun, Başkan Obama’nın Küba’ya ziyaretinin kayda değer bir etkisinin göstergesi olduğunu düşünüyorum” yanıtını verdi.Earnest, bir soru üzerine Küba Devlet Başkanı Raul Castro’ya iletilen bir ziyaret davetinden bilgisi olmadığını söyledi.Obama’nın adaya gerçekleştirdiği tarihi ziyaret esnasında halledilmesi gereken birçok konunun yerine getirildiğine işaret eden Earnest, “Ancak ilave bir ziyarete ihtiyaç olduğuna karar verirsek ve bu faydalı bir amaca hizmet edecekse, o zaman bu (Castro’nun ziyareti) göz önünde bulunduracağımız bir şeydir” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyareti

Earnest, Obama’nın Nükleer Güvenlik Zirvesi için başkent Washington’a gelecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yüz yüze bir görüşme yapıp yapmayacağına ilişkin soruyu da yanıtladı. Başkan Obama’nın, son 6 ay içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birçok kez görüşme imkanı elde ettiğini belirten Earnest, iki liderin, Antalya’da G20 Zirvesi, Paris’te ise İklim Zirvesi esnasında yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdiğini anımsattı.

Earnest, Obama ve Erdoğan’ın aynı zamanda birkaç kez de telefonda konuşmalarının haricinde ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın da haftalar önce Erdoğan’la Türkiye’de bizzat görüştüğünü anlattı.

Türkiye’nin terör örgütü IŞİD ile mücadele kapsamında son dönemde güney sınırının güvenliğini sağlama noktasında önemli ilerlemeler kaydettiğini de dile getiren Earnest, “Dolayısıyla bu tür görüşmeler için nedenler var. Türklerle yapacağımız önemli birçok iş var ve diplomasi yoluyla bu konularda muazzam ilerleme kaydettik. Bu diplomasinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak için yapacağı ABD ziyaretinde de süreceğini umuyorum” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle