Dünya Haberleri

DÜNYA

  Dünya, Esad'ın Rusya ziyaretini böyle gördü

  hurriyet.com.tr
  22.10.2015 - 13:56 | Son Güncelleme:

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Rusya'nın başkenti Moskova'ya düzenlediği sürpriz ziyaretin yankıları, Türkiye'de olduğu gibi dünyada da sürüyor. Suriye krizinin çözümü açısından kritik önem taşıyan bu ziyarete, uluslararası basının verdiği tepki ise çarpıcıydı.

  Esadın Rusya ziyareti ne anlama geliyorEsad'ın Rusya ziyareti ne anlama geliyor

  New York Times, Die Welt, Liberation ve El Pais gibi gazeteler Esad'ın Rusya ziyaretini manşete taşırken; özellikle İngiliz basınının haberi ilk sayfalarına taşımadığı görüldü.

  Dünya, Esadın Rusya ziyaretini böyle gördü

  NEW YORK BASKISINDA FARKLI YORUM
  New York Times, uluslararası baskısında, "Putin, Esad'ı Moskova'ya çağırarak gücünü gösterdi" manşetini attı.

  Haber, gazetenin New York baskısında ise "Esad, Moskova'da soğuk bir kucaklamayla karşılaştı" başlığı ile verildi. Gazetenin haberinde, Rusya'nın Suriye rejimine verdiği diplomatik ve askeri desteğe rağmen, iki liderin kişisel ilişkisinin soğuk olduğu belirtildi.

  Dünya, Esadın Rusya ziyaretini böyle gördü

  LIBERATION: YENİ DÜNYA DÜZENİ?
  Alman Die Welt gazetesinin, "Bay Esad 'teşekkürler' diyor" başlığı ile manşete taşıdığı habere, Fransız Liberation gazetesi ise Esad'ın Moskova ziyaretinin çok daha önemli sonuçları olabileceğine dikkat çekti. Zira Liberation'ın manşetinde, "Yeni dünya düzeni?" başlığı vardı.

  Dünya, Esadın Rusya ziyaretini böyle gördü

  EL PAIS: KORUYUCUSUYLA ORTAYA ÇIKTI
  İspanyol El Pais gazetesi, yaklaşık beş yıl sonra ilk yurt dışı ziyaretini gerçekleştiren Suriye lideri için "Esad, büyük koruyucusuyla birlikte tekrar ortaya çıktı" başlığını kullandı.

  Dünya, Esadın Rusya ziyaretini böyle gördü

  RUS BASINI: TÜRKİYE VE ABD'Yİ KIZDIRDI
  Rus gazetesi The Moscow Times, nispeten objektif bir başlıkla bu gelişmeyi okurlarına duyurmayı tercih etti: "Esad Moskova'ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi". Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Beyaz Saray Sözcüsü Eric Schultz'un tepkilerini haber yapan Russia Today, "Esad'ın Moskova'ya düzenlediği 'kırmızı halı' ziyareti ABD ve Türkiye'yi kızdırdı" başlığını attı.

  Dünya, Esadın Rusya ziyaretini böyle gördü

  BİR TEK FINANCIAL TIMES
  Esad'ın ziyaretine saygın İngiliz gazetelerinden ilk sayfada yer veren tek yayın organı ise Financial Times oldu. Habere birinci sayfasında küçük bir yer veren gazete, "Putin Esad'la görüşerek diplomatik ipleri elinde tutuyor" başlığını kullandı.

  Dünya, Esadın Rusya ziyaretini böyle gördü

  Esad Moskovaya nasıl ulaştıEsad Moskova'ya nasıl ulaştı

   

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı