"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Büyükşehir’de Sayıştay sorgusu tedirginliği

SAYIŞTAY Başkanlığı’nın İstanbul Belediyesi’nde yaptığı inceleme ve denetim sonucunda, üç dosyada yolsuzluk ve usulsüzlükler tespit edilmesi, başta Belediye Başkanı Kadir Topbaş olmak üzere tüm belediye meclis üyelerini tedirgin etti...

Sayıştay, 2007 hesaplarıyla ilgili olarak meclis üyelerine birer ’sorgu’ káğıdı gönderip incelenen konularla ilgili bir ay içinde cevap verilmesini istedi.

Eğer bu usulsüzlükler yargıya giderse, bu zararlar kişilerden tazmin edilebilecek.

Belediye meclis üyeleri ile belediye bürokratlarını tedirgin eden Sayıştay denetçilerinin üç raporunu özetleyerek aktaralım: (Sayıştay, TBMM adına denetleme ve sorumluların hesap ve işlemlerini yargılama yolu ile kesin hükme bağlamak ve kanunlarla verilen inceleme, denetleme ve hükme bağlama işlerini yapmakla görevlidir.)

SINDIRGI’YA KAPLICA

1- BALIKESİR’in Sındırgı İlçesi’nin AKP’li Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, 2005 Şubat ayında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a başvurarak, Emendere Köyü’ndeki termal tesisinin modern hale getirilmesini talep ediyor. Talep, aynı yılın eylül ayında büyükşehir meclisinden oyçokluğu ile geçiyor. Gerekçe de ’çevre il ve ilçelerle ilişkileri geliştirmek’ olarak gösteriliyor.

Büyükşehir, inşaat işini meclis kararından 3 gün sonra (19.9.2005) Barış İnşaat Tesisat, Taahhüt San. ve Tic. Ltd. Şti’ye ihale ediliyor.

Sayıştay raporuna göre; Büyükşehir Belediyesi görev ve yetkisini mücavir alanı dışında yerine getiremez ve kullanamaz... Bu durum Büyükşehir Belediye Yasası’na aykırı. Belediyenin KDV dahil 1.926.072.60 YTL kamu zararına sebebiyet verilmiş.

EGZAMA VE UYUZ

(Kadir Topbaş tarafından projelendirilen tesise Büyükşehir’in 2.5, Sındırgı Belediyesi’nin de 1 olmak üzere 3.5 milyon YTL harcadığı açıklanıyor. Geçen temmuz ayında açılışı yapan Topbaş, "2000 m2’lik alana kurulan tesisin şifa dağıtacağını" söylüyor. AKP’li Başkan Yavaş, Topbaş’a bir plaket sunarken kertil çam kolonyası ve Yağcıbekir halısı hediye ediyor. Açılışa katılan Bülent Arınç tesisleri beğendiğini ve mutlaka geleceğini söylüyor. Termal tesislerin sedef, egzama ve uyuz gibi cilt hastalıkları ve kadın hastalıklarına iyi geldiği belirtiliyor.)

ÜCRETSİZ TAŞIMA

2- "ALTUNİZADE-Üsküdar arasındaki ücretsiz olarak toplu taşıma yapan araçların (özel halk otobüsleri ve İETT otobüslerinin) ücretsiz taşımacılıktan kaynaklanan bu masrafların belediye bütçesinden karşılandığı tespit edilmiştir."

Bunu Sayıştay denetçisi söylüyor. Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri’ne göre "ticari indirimler hariç herhangi bir kişi veya kuruma ücretsiz veya indirimli tarife uygulanamaz". Bu bilinmesine karşın denetçi, ücretsiz ve indirimli taşımacılıktan kaynaklanan bu masrafların belediye bütçesinden karşılanması sonucu 8.983.584 YTL kamu zararına sebep olunduğunu tespit ediyor.

İHALESİZ KİRALAMA

3- "İŞLETME hakkı Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Sarıyer-Emirgan Parkı içindeki Beyaz Köşk’ün, Kültür Bakanlığı’nın izni olmadan ihalesiz olarak ve belediye meclisi kararıyla Kartal Kültür Merkezi içinde bulunan kafeterya ve büfelerle birlikte belediye şirketi Beltur AŞ’ye 5 yıllığına kiralandığı tespit edilmiştir."

Sayıştay denetçisi, ilgili yasaları dikkate alarak "Büyükşehir Belediyesi’nin ancak kendisine ait büfe, otopark ve çay bahçelerini meclis kararıyla ve ihalesiz olarak belediye şirketine verebilir. Belediye büfe ve otopark ve çay ocağı dışındaki gelir getirici taşınmazlarını mutlaka ihale ile kiraya vermesi gerekir. Beyaz Köşk gibi tarihi ve kültürel bir niteliğe sahipse Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan da izin alınması ve Devlet İhale Kanunu’na göre, pazarlıkla ihale edilmesi gerekirken bu yapılmamıştır" diyor. İstanbul Umum Emlak Komisyoncuları Odası’nun ekspertiz raporunda, çoğu geç ödenen ve temerrüt faizi alınmayan Beyaz Köşk’ün aylık kirasının 1000 YTL yerine 11.600-17.490 YTL arasında (Yıllık yaklaşık 162.900 YTL) olması gerektiği de bildiriliyor.

Suçlar ve isimler

İstanbul Büyükşehir Belediye sınırları dışında Sındırgı’da kaplıca yaptıramazsın. (2.2 bin YTL)

İETT ve özel halk otobüsleri ile ücretsiz taşımacılığın bedelini belediye bütçesinden karşılayamazsın. (8.9 bin YTL)

Emirgan Parkı’ndaki Beyaz Köşk’ü ihalesiz kendi şirketin Beltur’a veremezsin. (162.900 YTL)

Sayıştay’a hesap verecek olan isimler de şunlar:

Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Genel Sekreter Mesut Pektaş, Genel Sekreter Yardımcıları Mevlut Vural, Şaban Erden, Mali Hizmetler Daire Başkanı Cemil Arslan, Emlak Daire Başkanı Mahmut Kocameşe, Emlak Müdürü Sami Kılıç, Gelir Müdürü Yakup Keskin, Fen İşleri Daire Başkanı Abdurrahman Uçak, Yapı İşleri Müdürü Abdurrahman Atmaca, Yapı İşleri Md. Yd’cıları Fatih Duman ve Galip Altunkaynak, Gelirler Müdürü Yakup Keskin ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 346 üyesi...

10. Noter ifade verdi

ALMANYA’da Deniz Feneri davasında ceza alan Mehmet Gürhan’ın, yurtdışında tutuklu bulunduğu dönemde Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’a ’genel vekáletname’ verdiği ortaya çıkan Laleli’deki İstanbul 10. Noteri İsmet Büyükkılıç’ın (Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı AKP’li Memduh Büyükkılıç’ın kardeşi) yargıdaki bazı dostları ile görüştükten sonra önceki gün Sultanahmet Adliyesi’nde Cumhuriyet Savcısı Ünal Soytekin’e ifade verdiğini, tetkiki için dosyasının savcılık tarafından Adalet Bakanlığı Ceza ve Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderileceğini, daha sonra ilgili kararın verileceğini...

Sarıgül’e DSP affı geliyor

GEÇEN 22 temmuz seçimleri öncesinde Mustafa Sarıgül’ün DSP’ye geri dönmesi önerisi sırasında il başkanları toplantısında "Gündemimizde Sarıgül olayı yoktur" diyen DSP Genel Başkanı Zeki Sezer’in başkanlığında bugün toplanacak Parti Meclisi toplantısında bu kez ’istifa veya ihraç’ yoluyla olaylı şekilde partiden ayrılanlara af kararı çıkartarak Sarıgül ve arkadaşlarının partiye dönmelerinin yolunun açılacağını... DENİZ Baykal’ın dün Kadıköy’deki ’yenilenen’ Nikah Salonunun açılış törenindeki konuşmasında, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün 4. dönem belediye başkanlığına aday gösterileceğinin işareti verdiğini...
X