Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Bilişim 500 Ödülleri sahiplerini buldu!

  Hürriyet Haber
  13 Temmuz 2017 - 08:43Son Güncelleme : 13 Temmuz 2017 - 08:43

  BThaber tarafından yapılan Türkiye’nin önde gelen 500 Bilişim Şirketi Araştırması'nın sonuçları açıklandı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Teknolojileri sektörlerinin zirvedeki ilk 5 şirketinin açıklandığı organizasyonda; Bilgi Teknolojileri şirketleri arasında liderliği geçen sene olduğu gibi bu sene de İndeks Bilgisayar alırken; İletişim Teknolojileri şirketleri sıralamasında da zirve yine Türk Telekom’un oldu.

  Türkiye’de bilişim alanındaki tek kapsamlı araştırma olan İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması bu yıl 18. kez gerçekleştirildi. BThaber Şirketler Grubu adına M2S Araştırma ve Pazarlama Hizmetleri tarafından yapılan İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması’nda Türkiye’nin en büyük 500 bilişim şirketi açıklandı.

  Bilişim sektörü yöneticilerinin yanı sıra; STK Başkanları, kamu görevlileri ve basın mensuplarının da katılımıyla gerçekleşen organizasyon, BThaber Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe’nin açılış konuşmasıyla başladı. Bilişim sektöründe faaliyet gösteren 1000’den fazla şirketin, bu araştırma için kendileriyle verilerini paylaştığını dile getiren Göçe, elde edilen sonuçların bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirketler için olduğu kadar kamunun ilgili birimleri için de son derece güvenilir veriler sağladığına vurgu yaptı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’de bilişim sektörünün eğilimlerine ve vizyonuna uygun bir motto seçmeye özen gösterdiklerini belirten Göçe, sözlerini söyle sürdürdü: “Bilişim başlığında, her türlü yeniliğin, verimlilik ve fayda için, her ölçekli şirkette yerini güçlü biçimde aldığını görmek, bu yıl ‘Bilişim sektörü iş dünyasında kök salıyor’ mottosunu belirlememize neden oldu. Bilişim 500 araştırmasında her yıl yeniliklere imza atıyoruz. Bu sene de araştırmamızın mottosu paralelinde tüm Türkiye’ye yayılıp, her ölçekte şirkette hayat bulan, bilişim odağında önemli yenilikleri hayata geçirdik. Bunlardan biri ‘Plus’ kavramı. Anadolu il listeleri, Ar-Ge şirketleri listesi, 3 yaşından küçük genç şirketler ve 3 yaşından küçük en hızlı büyüyen bilişim şirketleri, törenimiz sonunda takdim edeceğimiz bu seneki araştırma yayınımızda yerini aldı. Bilişimle kalkınan bir Türkiye için attığımız bu adımın, yani hayata geçirdiğimiz yeni kategorilerin büyük önem taşıdığına inanıyoruz”.

  Murat Göçe’nin ardından BTK Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Kurul Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka da konuşma yaptılar. Suat Hayri Aka’ya, konuşmasının ardından Murat Göçe tarafından BTHaber Sektöre Katkı Ödülü takdim edildi.

  Türkiye’de bilişim alanındaki başarılı şirketlerin ödüllendirildiği Bilişim 500 Ödül Töreni'nde konuşan Müsteşar Suat Hayri Aka, Bilişim 500 Araştırması sonuçları 18 yıldan beri sektöre rehberlik etmektedir. Türkiye’de mobil geniş bant alternetasyon oranı diğer ülkelere göre yüzde 7.4 oranında daha yüksektir. Dolayısıyla ulusal geniş bant stratejileri ulusal geniş bant alt yapısını geliştirmesi açısından son derece önemli bir rol oynamaktadır. Ülkemiz için geniş bant stratejisi için gereken fon hazırlanmış olup yakında sektörümüzde paylaşılacaktır. GSM operatörleri birliği için hazırlanan bir başka raporda nüfusun yüzde 10’luk kısmının 2G hizmetlerinden 3G hizmetlerine geçiş yapması gayri safi yurtiçi hasılaya etkisinin yüzde 0.5 olduğu hesaplanmıştır.” dedi.

  “Bilişimde bir liralık yatırım yirmi beş liralık katma değer sağlamaktadır. Akıllı şehirleşme gayri safi yurtiçi hasılaya yüzde 15 katkı sağlamaktadır. Akıllı teknolojilere dünyada yılda 10 milyar dolardan fazla yatırım yapılmakta bu yatırımın gelecek 5 yıl sonunda yılda 27 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir. 2050’ye kadar akıllı şehirler sayesinde toplam tasarrufun 22 milyon dolara ulaşacağı düşünülmektedir.” diye açıkladı.

  BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan Bilişim 500 araştırması ile ilgili olarak şu açıklamada bulundu:

  “Bilişim sektörünün aynası olarak görülen Bilişim 500 Araştırması, yatırımlar için gösterge, kamu ve özel sektör için önemli bir kaynak. Günümüzde tüm sektörlerin işleyişini aynı anda etkileyen en önemli faktör bilgi ve iletişim sektöründeki gelişmeler. Haberleşme sektörünün de içinde bulunduğu bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik faaliyetler de bu sektörün gelişimindeki en büyük araç. Ülkeler ancak tasarım, Ar-Ge ve üretimle güçlenir ve dünyada söz sahibi olabilir. Kurumumuz ve ülkemiz özellikle en üst seviye teknoloji gerektiren haberleşme alanında yerlilik ve milliliğe çok önem vermektedir. Bu kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmenin ve hatta ürünlerini ihraç eder duruma gelmenin bir göstergesidir.”

  Bilişim 500 ödül töreninde aynı zamanda sektör duayenlerine de ödül verildi. Bilişim sektörüne 35 yıl ve üzerinde emek vermiş olan Maro Teknoloji Genel Müdürü Fatma Leyla Maro, Signum Teknoloji Genel Müdürü Can Kaynar, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ultav ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey, ödüllerini Murat Göçe’nin elinden aldılar.

  BThaber Genel Yayın Koordinatörü Ayhan Sevgi ise, 3 ayrı BThaber Özel Ödülü’nü sırasıyla 2016 Yılı Anadolu’nun Parlayan Yıldız Firması Ödülü’ne layık görülen Efa Bilişim Yazılım’a (Kahramanmaraş), 2016 Yılı BThaber Özel Müşteri Ödülü’ne layık görülen Biltam’a ve 2016 Yılı BThaber Dostluk Ödülü’ne layık görülen Yrd. Doç. Dr. Tayfun Acarer’e sundu. 

  69 kategoride ödüller sahiplerini buldu

  Törende bilişim teknolojilerinin toplam 69 kategoride zirveye ulaşan şirketleri ve ciro sıralamasına göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Teknolojileri sektörlerinin zirvedeki 5 şirketi ödüle layık görüldü. Bilgi Teknolojileri şirketleri arasında liderliği İndeks Bilgisayar alırken, Teknosa ikinci, Penta üçüncü, Arena dördüncü, Bilkom ise beşinci oldu. İletişim Teknolojileri şirketleri sıralamasında zirve yine Türk Telekom’un olurken, onu sırasıyla; Turkcell, Vodafone, KVK ve Brightstar izledi. 2016 yılı büyük ödülü olan Bilişim Sektörü Türkiye Birincilik Ödülü’nü de Türk Telekom kazandı.

  Son Yılda En Fazla Büyüyen Bilişim Şirketi’nin Demsistem olarak açıklandığı listede, Son 3 Yılda En İyi Performans Gösteren Bilişim Şirketi ise Datagate oldu.

  Bilişim 500, PLUS yapısı ile gelecek vaat eden şirketlere yer verdi

  Bilişim 500, bilişim dünyasında oyuncu olan daha fazla yetkin şirketi kapsayabilmek üzere bu yıl PLUS yapısını da araştırmaya dahil etti. Böylece büyüklük ve ciro olarak Bilişim 500’de yer alamayan ancak sektör için önem taşıyan şirketler de araştırmada yer alma şansı yakaladı. PLUS kapsamında kendi alanında veya bölgesinde güçlü konumda olan genç şirketler, Ar-Ge yapan şirketler ve Anadolu firmaları değerlendirildi. Böylece kendi kulvarındaki firmalarla yarışarak Plus tablolarında kendilerini gösterebilme şansı elde eden şirketler de Bilişim 500 kapsamında ödüllendirildiler.

  Törende verilen ödüllerin dağılımları şöyle oldu:

  DONANIM ALT KATEGORİLERİ:

  Sunucu Kategori Birincisi Penta Teknoloji

  Ağ Donanımı Kategori Birincisi Netaş

  OT/VT Donanımı Kategori Birincisi Perkon

  Çevre Birimleri Kategori Birincisi Penta Teknoloji

  ATM ve POS Sistemleri Kategori Birincisi NCR

  Masaüstü Bilgisayar ve OEM Kategori Birincisi Penta Teknoloji

  Görüntü ve Ses Sistemleri Kategori Birincisi Teknosa

  Sistem Entegratörü Görüntü ve Ses Sistemleri Kategori Sensormatic

  Veri Yedekleme ve Depolama Donanımı Kategori Birincisi Penta Teknoloji

  Telekomünikasyon Alt Yapı Donanımı Kategori Birincisi Hes Kablo

  Dağıtıcı Mobil Telefon Kategori Birincisi Brightstar

  Tablet ve Taşınabilir Bilgisayar Kategori Birincisi Penta Teknoloji

  Sistem Entegratörü Veri Yedekleme ve Depolama Kategori Birincisi KoçSistem

  Çeşitli Donanım Kategori İnform

  Tüketim Malzemeleri Kategori Birincisi Penta Teknoloji 

  YAZILIM ALT KATEGORİLERİ:

  Güvenlik Yazılımı Kategori Birincisi Exclusive Networks

  Doküman/Arşiv Yönetim Yazılımı Kategori Birincisi Koda

  CRM Yazılımı Kategori Birincisi SAP

  ERP Yazılımı Kategori Birincisi Itelligence

  Türkiye Merkezli Üretici ERP Yazılımı Kategori Birincisi Mikro Yazılım

  Mobil Uygulamalar Kategori Birincisi Arvento

  İş Uygulamaları Kategori Birincisi Innova

  Sanallaştırma Kategori Birincisi Data Market

  Sektörel Yazılım Kategori Birincisi Netaş

  Türkiye Merkezli Üretici Sektörel Yazılım Kategori Birincisi Softtech

  Veri Ambarı/İş Zekası Yazılımı Kategori Birincisi P.I Works

   

  HİZMET ALT KATEGORİLERİ:

  Danışmanlık Kategori Birincisi STM Savunma Teknolojileri

  Eğitim Kategori Birincisi Bilginç IT Academy

  Çağrı Merkezi Hizmeti Kategori Birincisi Turkcell Global Bilgi

  Kurulum Bakım Destek Hizmetleri Kategori Birincisi Isbak

  İnternet Hizmeti Kategori Birincisi Türk Telekom

  Katma Değerli Mobil ve İnternet Hizmetleri Kategori Birincisi Biotekno

  Alternatif Operatör Hizmeti Kategori Birincisi TTM Telekom

  Barındırma Yönetim Bulut Hizmeti Kategori Birincisi KoçSistem

  Yayın Hizmeti Kategori Birincisi Türksat

  Diğer Dış Kaynak Kullanım Hizmeti Kategori Birincisi Atlas Yazılım

   

  ALT KATEGORİLER:

  Uluslararası Türkiye Dışı Merkezli Üreticinin Türkiye Temsilcisi Donanım Alt Kategori Birincisi Artı Bilgisayar

  Uluslararası Türkiye Dışı Merkezli Üreticinin Türkiye Temsilcisi Yazılım Alt Kategori Birincisi SAP

  Uluslararası Türkiye Dışı Merkezli Üreticinin Türkiye Temsilcisi Hizmet Alt Kategori Birincisi Pupa Bilişim

  Türkiye Merkezli Üretici Donanım Alt Kategori Birincisi Karel

  Türkiye Merkezli Üretici Yazılım Alt Kategori Birincisi Softtech

  Sistem Entegratörü Donanım ve Yazılım Alt Kategori Birincisi Netaş

  Sistem Entegratörü Hizmet Alt Kategori Birincisi KoçSistem

  Dağıtıcı Donanım Alt Kategori Birincisi Brightstar

   

  ANA KATEGORİLER:

  Türkiye Merkezli Üretici Ana Kategori Birincisi Karel

  Uluslararası Türkiye Dışı Merkezli Üreticinin Türkiye Temsilcisi Ana Kategori Birincisi Alcatel Lucent

  Sistem Entegratörü Ana Kategori Birincisi Netaş

  Hizmet Sağlayıcı Ana Kategori Birincisi Turkcell Global Bilgi

  Telekom Şirketi Ana Kategori Birincisi Türk Telekom

  Dağıtıcı Ana Kategori Birincisi İndeks Bilgisayar

  ÖZEL KATEGORİLER:

  Donanım İhracatı Kategori Birincisi Hes Kablo

  Yazılım İhracatı Kategori Birincisi Netaş

  Hizmet İhracatı Kategori Birincisi Atos

  Son Yılda En Fazla Büyüyen Bilişim Şirketi Kategori Birincisi Demsistem

  Son 3 Yılda En İyi Performans Gösteren Bilişim Şirketi Kategori Birincisi Datagate

  BİLİŞİM 500 PLUS:

  Bilişim 500 Plus Ar-Ge Yatırımı Kategori Birincisi Netaş

  Bilişim 500 Plus 3 Yaşından Küçük Genç Şirketler Kategori Birincisi Tente Elektronik

  Bilişim 500 Plus 3 Yaşından Küçük En Hızlı Büyüyen Bilişim Şirketleri Kategori Birincisi Fiz Bilişim

  İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ İLK 5

  Türk Telekom

  Turkcell

  Vodafone

  KVK

  Brightstar

  BİLGİ TEKNOLOJİLERİ İLK 5

  İndeks Bilgisayar

  Teknosa

  Penta Teknoloji

  Arena

  Bilkom

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı