Başkonsolos Ufuk Ekici: Türkçe’ye sahip çıkmalıyız

Hürriyet Haber
05.09.2015 - 16:03 | Son Güncelleme:

Görev süresi 15 Eylül’de dolacak Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici, Hürriyet’e veda ziyaretinde bulundu.

Doğan Medya’nın Walldorf-Mörfelden tesislerinde Genel Müdür Sevda Boduroğlu, Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahim Kurtiş, Satış Direktörü Dr. Halil Dölek, Mali İşler Müdürü Ozan Çorgundağ ve İşletme Müdürü Önder Çerik tarafından ağırlanan Başkonsolos Ekici, iki dilli eğitim konusunda Almanya’daki Türk sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düştüğünü vurguladı.

İKİ DİLLİ ANAOKULU

Frankfurt’taki görevi süresince farklı platformlarda farklı işler yapmaya çalıştıklarını dile getiren Ekici, özellikle iki dilli eğitim konusunda yerel yöneticilerle yoğun temaslarda bulunduklarını belirtti.

Başkonsolos Ufuk Ekici: Türkçe’ye sahip çıkmalıyız

Frankfurt-Ostend’de 14 Eylül’de hizmete girecek olan iki dilli anaokulunun bir başlangıç olmasını dileyen Başkonsolos Ekici, "Çok önem verdiğimiz bu projenin gerçekleşmesini görmek, beni memnun ediyor. Görev süremin bitmesine bir gün kala 'Dostluk-Freundschaft' adı verilen iki dilli anaokulunun açılışı yapılacak. Türkçe’nin anadil dersi olarak yeniden notlu görülmesi isteniyor. Bu proje başarılı olursa Frankfurt’un yanı sıra diğer illere de yayılarak sayıları artabilir. Bu konuda aile birliklerine ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşüyor“ dedi.

WIESBADEN VE HANAU SIRADA

Yaptıkları görüşmelerde Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann‘ın, projeyi benimsediğini, ayrıca Nilüfer Belediyesi ile kardeş olan Hanau Belediyesi ve Wiesbaden Belediye Başkanı’nın da projeye olumlu yaklaştıklarını vurgulayan Başkonsolos Ekici, AWO bünyesinde açılacak iki dilli anaokuluna, Hessen Türk Toplumu (TG-Hessen), Hessen Türk İslam Birliği (DİTİB) ve Frankfurt Alevi Kültür Merkezi‘nin (AKM) destek verdiğini kaydetti.

60 ÇOCUK KAPASİTELİ

Almanya‘nın Hessen eyaletindeki ilk iki dilli anaokulu „Dostluk-Freundschaft“, Almanca-Türkçe hizmet verecek. Anaokulunun açılışı, 14 Eylül’de Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici ve Frankfurt Belediye Başkanı Feldmann’ın da katılacağı bir törenle yapılacak.

Frankfurt Ostend’deki iki dilli anaokulu, 60 çocuk kapasitesine sahip, bunların 20’si 10 ay-3 yaş arası, 40’ı ise yarım ve tam gün olmak üzere 3 yaş üstü çocuklar için.

Etiketler: avrupa


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı