GeriAvrupa Üsküp’ü ziyaret edin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üsküp’ü ziyaret edin

Üsküp’ü ziyaret edin
refid:29448098 ilişkili resim dosyası

Makedonya toplam 193 kilometre. Trafik durumuna göre 2.5 veya 3 saatlik bir yol. Eğer vaktiniz varsa, Üsküp’ü ziyaret edin. Üsküp, Osmanlı döneminin kalıntılarını bugüne kadar en iyi korumuş bir kent.

SILA Yolu’nda Bulgaristan’a alternatif olan Makedonya ve Yunanistan, yolculuğu 272 kilometre, yani yaklaşık 3 veya 4 saat uzatıyor.

Sırbistan girişindeki Tabanovce gümrük kapısından Yunanistan sınırındaki Bogorodica gümrük kapısına kadar Makedonya toplam 193 kilometre.

Trafik durumuna göre 2.5 veya 3 saatlik bir yol. Bunun 165 kilometresi otoyol, 28 kilometresi tek şeritli karayolu. Makedonya’da yol üzerinde güzel konaklama tesisleri yok.

Üsküp’ü ziyaret edin


ÜSKÜP’TE TÜRK ÇARŞISI

Eğer vaktiniz varsa, Üsküp’ü ziyaret edin. Üsküp Osmanlı döneminin kalıntılarını bugüne kadar en iyi korumuş bir kent. Tarihi Türk Çarşısı’nda meşhur Üsküp köftesi yiyin. Çarşının hemen yanı başındaki Osmanlı döneminden kalma 500 yıllık tarihi Kapan Han ve camiler Balkanlar’da Osmanlı mirasının en belirgin mimarileri.

ÖNEMLİ BİLGİ
Otoyolda Atina-Selanik istikametinde sırası ile Kumanova ve Üsküp tabelalarını takip etmek gerekiyor. Daha sonra Veles (Köprülü), Negotino, Demir Kapija (Demir Kapı), Gevgelija (Gevgeli) yönü izlenerek Yunanistan sınırındaki Bogorodica sınır kapısına varılıyor. Otoyol Yunanistan sınırına 50 kilometre kala bitiyor ve yol daralıyor.


Gümrükler Makedonya’ya giriş yapacak veya transit geçecek yolcuların 10 bin Euro’dan fazla para taşıyorsa beyan etmeleri gerekiyor. Aksi halde paraya el konulabilir. Geri almak ise oldukça zor bir mahkeme sürecini gerektiriyor. Makedonya gümrüklerinde ‘çorba parası’ isteyen görevli veya polis çıkabilir. Duymazlıktan gelip, vermeyin. Rüşvet vermek de almak da suç. Rüşvet isteyen görevlinin yaka numarasını alıp 197 numaralı telefona şikayet edebilirsiniz.

Üsküp’ü ziyaret edin


EN İYİ GÜZERGÂH, ANCAK...

Makedonya, Bulgaristan güzergahına en iyi alternatif. Ancak Sıla Yolu’nun geçtiği bölgedeki Kumanova’da mayıs ayının ikinci haftasında polisle bir grup Arnavut arasında çatışma yaşandı. 22 kişi öldü, 37 kişi yaralandı. Arnavut nüfusun yaşadığı Kumanova’da gerginlik sürüyor. Polis zaman zaman kente giriş çıkışı yasaklıyor ve baskınlar düzenliyor. Silahlı çatışma ve gerginliğin, güvenli bir ülke olan Makedonya’nın iç savaşa sürükleyebileceği konuşuluyor.

ÖNEMLİ BİLGİ
Makedon otoyollarda hız sınırı 120 kilometre. Bölünmüş yollarda 100, yerleşim dışı karayollarında 80, yerleşim yerlerinde 50 kilometre. Hız sınırlamalarına uymaya özen gösterin. Makedon polisler radarla hız ölçümü yapıyor. Hız ihlallerinde cezalar ağır.


DİKKATLE İZLEYİN

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Makedonya hakkında bir uyarıda bulunmadı. Somut bir tehlike durumunda Dışişleri’nin internet sayfasından seyahat uyarısı yayınlaması bekleniyor. Bu nedenle Makedonya’daki gelişmeleri çok yakından izlemek gerekiyor.

Üsküp’ü ziyaret edin


Makedonya ile Yunanistan arasındaki sınır kapısı Bogorodica’da çalışan memurlardan bazıları Türkçe konuşuyor.

Makedonca sözlük (Türkçe okunuşuyla)
Üsküp’ü ziyaret edin


Dobar den: İyi günler
Dogledanye: Hoşçakalın
Blagodaram: Teşekkürler
Somun: Ekmek
Pomagay: İmdat
İma povreden: Yaralı var
Voda: Su
Kafe: Kahve
Kolku pari: Ne kadar?
Meso: Et
Govedsko meso: Sığır eti
Yağneşko meso: Kuzu eti
Pleşko meso: Piliç et

Üsküp’ü ziyaret edin


Sıla Yolu 1. Bölüm

Sıla Yolu 2. Bölüm

Üsküp’ü ziyaret edin

Sıla Yolu 4. Bölüm

Sıla Yolu 5. Bölüm

Sıla Yolu 6. Bölüm

Sıla Yolu 7. Bölüm

Sıla Yolu 8. Bölüm

Üsküp’ü ziyaret edin


E-mail adresimiz: silayolu@hurriyet.com.trYorumları Göster
Yorumları Gizle