GeriAvrupa Merkel: Türkiye ile müzakere etmek zorundayız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkel: Türkiye ile müzakere etmek zorundayız

Merkel: Türkiye ile müzakere etmek zorundayız
refid:30145025-spot ilişkili resim dosyası

Almanya Başbakanı Merkel, Sığınmacı kriziyle ilgili olarak "Biz konuyu bütünüyle Türkiye ile müzakere etmek zorundayız. Böylece düzenli bir sürece girebiliriz" dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa'da son zamanlarda artan sığınmacı krizine ilişkin düzenlemelere ihtiyaç duyulduğuna işaret ederek, "Biz konuyu bütünüyle Türkiye ile müzakere etmek zorundayız. Böylece düzenli bir sürece girebiliriz" dedi.

Merkel, Şansölyelik binasında Finlandiya Başbakanı Juha Sipila ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Avrupa'daki sığınmacı krizine ve Alman otomobil üretici Volkswagen'in egzoz emisyon testi manipülasyonuna ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı.

İnsanların ülkelerinden ayrılma sebeplerinin göz önüne alınması gerektiğini dile getiren Merkel, bunun bu günden yarına çözülebilecek bir sorun olmadığını belirtti.

Merkel: Türkiye ile müzakere etmek zorundayız

Sığınmacı sürecinin çok düzensiz ilerlediğini düşündüklerini kaydeden Merkel, "Biz buna rağmen bu konuyla başa çıkmak zorundayız ve buna inanıyoruz. O yüzden her zaman söylüyorum 'Biz bu işi halledeceğiz'" diye konuştu.

Merkel, sığınmacı krizine ilişkin düzenlemelere ihtiyaçları olduğunu vurgulayarak, bu düzenlemelere sınırlarının korunmasının ve güvenliğinin artırılmasının girdiğini kaydetti.

Merkel, "Yunanistan yalnız, Türkiye de destek olmadan bu düzenlemelere katılamaz. Biz konuyu bütünüyle Türkiye ile müzakere etmek zorundayız. Böylece düzenli bir sürece girebiliriz" ifadelerini kullandı.

Sığınmacı krizinden çok şeyler öğrendiklerini dile getiren Merkel, şöyle konuştu:

"Hepimiz birbirimize bağlıyız. Hayatlarımız eğer bir yerde kötü şeyler vuku bulursa bundan etkileniyor. Bu konulardan kaçamayız. Bu konuların nedenleriyle savaşarak bu konulardan kurtulabileceğimize inanıyorum."

VW MANİPÜLASYONU HIZLI BİR BİÇİMDE AYDINLATILMALI

"Volkswagen'nın yapmış olduğu manipülasyon Alman otomobil endüstrisinin pozitif görünümünü bozar mı?" sorusuna Merkel, "Bu zor durumdan ayrı olarak, olayın gidişatına ve açıklığa kavuşturulmasına ilişkin bir şeffaflık ortaya konmalı. Ulaştırma bakanı VW yöneticileri ile sıkı bağlantı halinde. Ben konunun nedenlerinin hızlı bir şekilde masaya yatırılacağını umuyorum" şeklinde cevap verdi.

"Almanya'da ve Avrupa'da bütün otomobil üreticileriyle ilgili yapılan testlerin temiz olduğuna inanıyor musunuz?" şeklindeki bir soruya ise Merkel şöyle cevap verdi:

"Ben konuyla ilgili Ulaştırma Bakanının Trafik Sicil Dairesinin Başkanı ile gerçekleştireceği görüşmeleri önemli buluyorum. Bu konunun açıklığa kavuşması için tek yol. Bu suretle gerekli bütün tedbirler alınacak. Benim açımdan bugün itibariyle konunun görünüşü bu şekilde."

Merkel: Türkiye ile müzakere etmek zorundayız


FİNLANDİYA 2 BİN 400 SIĞINMACIYI KABUL EDECEK

Finlandiya Başbakanı Juha Sipila ise sığınmacı probleminin son zamanlarda Finlandiya'da da büyüdüğünü belirterek, şunları söyledi:

"Bu yıl içinde 5 bin civarında sığınmacı Finlandiya'ya geldi. Sadece geçen hafta 3 bin sığınmacı geldi. Eğer bu rakamı 15 ile çarparsanız Almanya'daki sayıya ulaşırsınız ki; eğer Almanya ve Finlandiya'nın nüfuslarının oranı göz önüne alınırsa Finlandiya'nın göreceli olarak Almanya ile aynı sığınmacı sayısına sahip olduğu söylenebilir. "

Sığınmacılarla ilgili çarşamba günü yapılacak AB liderler zirvesinde konunun enine boyuna tartışılacağını belirten Sipila, "Finlandiya ek olarak gelen ve AB ülkelerine yerleştirilecek olan 120 bin sığınmacıdan kendi payına düşeni alacak. Yaklaşık 2 bin 400 sığınmacıyı kabul edeceğiz" dedi.

"Norveç sınır kontrollerini artırdı. Siz de Rusya'ya veya başka bir ülkeye doğru sınır güvenliklerini artırmayı düşünüyor musunuz?" sorusuna Sipilia, "AB sınırları içinde birçok problemimiz var. Sınırlarımızdaki güvenliği artırmak zorundayız, insanları kontrol etmek zorundayız, ama sınırlarımızı kapatamayız" şeklinde cevap verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle