GeriAvrupa ‘Irkçılık ve İslam karşıtlığının Avrupa’da gösterdiği artışı kaygıyla izliyoruz’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Irkçılık ve İslam karşıtlığının Avrupa’da gösterdiği artışı kaygıyla izliyoruz’

‘Irkçılık ve İslam karşıtlığının Avrupa’da gösterdiği artışı kaygıyla izliyoruz’

Dışişleri Bakanlığı, Solingen’de yaşamını yitiren beş Türk vatandaşını saldırının 25’inci yılında andı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

ALMANYA’nın Solingen şehrinde, 29 Mayıs 1993 tarihinde, ırkçı bir grup tarafından evlerinin kundaklanması sonucu yaşamını yitiren beş vatandaşımızı, söz konusu saldırının 25’inci yılında saygı ve rahmetle anıyoruz. Bu tür trajedilerin yeniden yaşanmamasını temenni ediyoruz. Bununla birlikte, aradan geçen çeyrek asra rağmen ırkçılık ve İslam karşıtlığının Avrupa’da gösterdiği artışı kaygıyla izliyoruz. Tüm insanlığın ortak sorunu olan ırkçılık, ayrımcılık ve İslam karşıtlığı ile mücadelede etkin tedbirler alınması ve özellikle siyasetçilerin ve medyanın özenli bir dil kullanması gerektiğini, bu vesileyle, bir kez daha vurgulamak istiyoruz.”
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bu konudaki anma törenlerine katılmak üzere bugün Düsseldorf ve Solingen’i ziyaret edeceği belirtilen açıklamada, “Ziyaret sırasında, Sayın Bakanımızın Alman mevkidaşı Heiko Maas ve Kuzey Ren Vestfalya Başbakanı Armin Laschet ile de ikili görüşmeler yapması öngörülmektedir” bilgisi paylaşıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle