GeriAvrupa Cezalar can yakıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cezalar can yakıyor

Cezalar can yakıyor
refid:29434075 ilişkili resim dosyası

Sırbistan’da geçen yıl yürürlüğe giren yeni trafik kanunu, oldukça ağır cezalar içeriyor. Polis sabit ve seyyar radarlarla hız kontrolü yapıyor. Bu sene yeni başlatılan uygulama ile sivil plakalı polis araçları sizi takip ederek, hızınızı ölçüyor ve videoya kaydediyor.

Sırbistan otoyollarında hız sınırı saatte 120 kilometre. Hız ihlali durumunda önünüze geçerek polis lambasını yakıyor ve sizi ilk çıkışta veya benzin istasyonunda durduruyor.
Sırbistan konum olarak Sıla Yolu’nun kavşak ülkesi.

Cezalar can yakıyor


Macaristan veya Hırvatistan yol ayrımıyla Bulgaristan veya Yunanistan yol ayrımı burada birleşiyor.

Hırvatistan’dan Sırbistan’a giren izinciler Zagrep-Bajakova güzargahını takip ederek, Batrovci/Bajakova gümrük kapısından E-70 otoyolunu kullanarak Belgrad’a ulaşıyor.

ÖNEMLİ BİLGİ
Belgrad’tan yaklaşık 20 kilometre önce Niş ve Belgrad yol ayrımı tabelası var. Burada Belgrad yönünü takip edin. Niş yön tabelası ağır vasıtalar için. Burada asfalt çok kötü ve tehlikeli, bu yol köylerden geçiyor, bu da zaman kaybına yol açıyor.Macaristan üzerinden Sırbistan’a giren izinciler genellikle, Macaristan’ın Röszke, Tompa, Hercegsanto veya Kelebija şehirlerinden geçerek, Sırbistan’ın Subotica kentine ve buradan Novi Sad üzerinden Belgrad’a varıyor. Ortak güzergah olarak, Belgrad, Niş otobanı takip edildikten sonra Niş’te Türkiye güzergahı Bulgaristan ya da Makedonya olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Cezalar can yakıyor

YOLLAR BAKIMLI

Bulgaristan güzergahını tercih edenler Sofia (Sofya) istikametini takip ederek, Bulgaristan üzerinden, Kapıkule gümrüğünden Türkiye’ye giriş yapıyor. Bulgaristan üzerinden Niş-Kapıkule arası 467 kilometre. Makedonya, Yunanistan üzerinden gideceklerin ise Selanik-Üsküp (Thessaloniki-Skopje) istikametini takip etmeleri gerekiyor. Niş, Makedonya arası yol yaklaşık 90 kilometre ve bakımlı. Niş, Makedonya, Yunanistan üzerinden İpsala gümrük kapısı 730 kilometre.

Cezalar can yakıyor


Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay’ın tavsiyeleri şöyle:
“Vakit kaybedin, evladınızı kaybetmeyin. İzinciler trafik kurallarına, özellikle hız sınırlamalarına mutlaka uysunlar. Ne kendilerini ne de başkalarını üzmesinler. Uykusuz araç kullanmasınlar. Yorgun iseler mola versinler. Mola verdikleri yerlerin güvenli yerler olmasına dikkat etsinler. Mola verirken kalabalık ve başka vatandaşlarımızın da konakladığı yerleri tercih etsinler.’’

Cezalar can yakıyor


Otoyolların bazı bölümlerinde onarım çalışmaları yapıldığı için bazen şerit sayısı azalıyor. Bu gibi durumlarda işaret ve işaretçilerle, hız kurallarına uymaya özen gösterin.

SIRPÇA SÖZLÜK (Türkçe okunuşuyla)

Cezalar can yakıyor


Dobar dan: İyi günler
Dobro yutro: Günaydın
Dobro Vece: İyi akşamlar
Doviceny: Hoşçakalın
Hvala: Teşekkürler
Koliko kosta: Ne kadar
Voda: Su
Kafa: Kahve
Hılep: Ekmek
Meso: Et
Govece: Sığır eti
Yağnece: Kuzu Eti
Pilece: Piliç

Cezalar can yakıyor


Sıla Yolu 1. Bölüm

Sıla Yolu 2. Bölüm

Cezalar can yakıyor

Sıla Yolu 4. Bölüm

Sıla Yolu 5. Bölüm

Sıla Yolu 6. Bölüm

Sıla Yolu 7. Bölüm

Cezalar can yakıyor


Yorumları Göster
Yorumları Gizle