Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Ankara Büyükşehir Belediyesi: 'İki aya ODTÜ'ye gireriz'

  27 Ağustos 2013 - 02:21Son Güncelleme : 27 Ağustos 2013 - 07:37

  Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, yol çalışması için ODTÜ kampüsü içerisindeki ağaçları keseceğini iddia eden bir grup, ODTÜ önünde eyleme başladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise bakanlığın imar planını onaylaması halinde iki aya kadar ODTÜ'ye girileceğini belirtti. Belediye ODTÜ'den de geçecek yol yol çalışmasının animasyonu videosunu da yayınladı.

  Başkent’in batı yakasının trafiğini rahatlatması planlanan Anadolu Bulvarı’nı Konya Yolu’na bağlayacak yeni yol için yaklaşık dört ay önce inşaat çalışmalarına başlayan Büyükşehir Belediyesi’nin, binlerce ağacı keseceğini iddia eden bir grup, ODTÜ önünde eylem kararı aldı.

  ODTÜ’DE YOL GERGİNLİĞİ

  ODTÜ’lü öğrenciler ve bölge halkı, “Viyadük buradan geçtiğinde Çiğdem Mahallesi ile Çukurambar arasındaki bağlantı kopacak. Çalışmaların başlamasının ardından, bölgeye büyük bir alışveriş merkezinin inşaatına başlandı. Bölge halkının yaşam alanını kısıtlayan yol ile burası ranta açılacak. Bu yol ulaşımın değil, rantın yoludur” dediler. Yolun geçeceği arazide ağaç sayımı yaptıklarını kaydeden eylemciler, yaklaşık 7 bin 360 ağacın yok edileceğini iddia ederek, “Bu proje Ankara’nın akciğerine bir bıçak gibi saplanacak” iddiasında bulundular.

  1993 yılında söz konusu yolun yapımı için yaklaşık 11 hektarlık bir arazisini Karayolları Genel Müdürlüğü’ne veren ODTÜ, bu yıl da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi ile bir protokol imzalamıştı. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar ise şunları söyledi:

  BÖLGE FUNDALIK ALAN

  “Yol güzergahının yarısına yakını, ODTÜ arazisinin içinden geçiyor. Yaklaşık altı ay süren kavşak ve güzergah çalışmaları, ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden ve ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden toplam yedi öğretim üyesinin katılımıyla yürütüldü. ODTÜ olarak hedefimiz, kentin ulaşım ihtiyacını karşılayacak ve doğal alanları en az düzeyde etkileyecek çözümün geliştirilmesi oldu. Geliştirilen öneriler, ODTÜ Yönetim Kurulu tarafından değerlendirildi ve uygun çözüm kabul edildi. Kesilmesi söz konusu olan ağaçlarla ilgili sayı vermemiz mümkün değil ancak, bölgeden yol geçeceği bilindiği için orada, 80’li yıllardan bu yana ağaç dikimi gerçekleştirmedik. Kendiliğinden yetişen ağaçların dışında bölge fundalık bir alan.”

  İKİ AYA KADAR ODTÜ’YE GİRERİZ

  Bölgeden geçecek yolun, Anadolu Bulvarı’nın “doğal devamı” olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “ODTÜ, yol planını bakanlığa yolladı. Bakanlık imar planını onaylarsa, iki aya kadar ODTÜ’ye girmiş oluruz” bilgisini verdiler. Çukurambar ve 100. Yıl’dan geçen 4 kilometrelik yolun yaklaşık 2 kilometresinin A1 kapısından içeri girerek ODTÜ’nün sınırına paralel bir şekilde devam edeceğini vurgulayan yetkililer, “Yol, Başkent’in batı yakasının trafiğini rahatlatacak. Çoğunluğunu fundalık bir alanın oluşturduğu bölgede 250-300 ağaç var. Bu ağaçlar alınarak, ODTÜ’nün istediği bir yere ya da kentte ihtiyaç duyulan başka yerlere taşınabilir. Kimse bizi yeşili yok etmekle suçlayamaz. Göreve geldiğimizde Başkent’te kişi başına düşen yeşil alan 2 metrekareyken şimdilerde bu rakam 19 metrekareye ulaştı. CHP’li bazı milletvekilleri eylemlerde ilk sıralarda yer alıyor. Yolun ilk planı, Murat Karayalçın döneminde hazırlandı. Bu kişiler, kendi içlerinde hesaplaşmalı” dediler.

  ANİMASYON VİDEOSU YAYINLANDI

  Bu arada Ankara Büyükşehir Belediyesi ODTÜ'den de geçmesi planlanan Anadolu Bulvarı’nı Konya Yolu’na bağlayacak yeni yolun animasyon videosunu paylaştı. Videoda yolun yapılmasının ardından nasıl görününeceği animasyon olarak görülüyor.

  İşte belediyenin yayınladığı o video:

  ODTÜ YOLU İÇİN ANİMASYON HAZIRLADILAR


  Etiketler: odtü , ağaç , ODTÜ arazisi
  Okuyucu Yorumları { Toplam 198 Yorum }
  • nihat cagatay 27.8.2013 15:28:28
   Buradan sn melih gokcek beye ses leni yorum siz oyu umitkoy cayyolu cukurambar dan mi aldiniz da tum hizmet ler o bolgelere yapiyor sunuz kecioren mamak atindag oralara yapin basinizi neden bu kadar derde sokuyor sunuz yarana mazsiniz
  • pınar kurt 27.8.2013 09:21:47
   Allah aşkına yıllardır bas bas bağırdınız trafik çilesi diye, adamlar yol yapıyor, köprü yapıyor ona da protesto. Nankörlük diz boyu. Sırf ortalığı karıştırmak için yapıyorsunuz ama nafile çabalar bunlar. Sanki hepsinin bir dikili ağacı var bu şehirde de :)
  • rifat kozan 27.8.2013 09:08:04
   1960 lardan beri çölü ormana çeviren bu okula haddini bildirmek lazım. Ne demek orman, ne demek Ankara'nın akciğeri? Kimin kininin peşindesiniz. İnsan emeği cellatlığı yapmayın.
  • Şükrü Şahin 27.8.2013 08:48:21
   HAZIRLADIKLARI VİDEODA AMAÇLARI ÇOK NET OLARAK GÖRÜLÜYOR. YOL BAHANE,DİKİLECEK GÖKDELENLER ŞAHANE!
  • Güner Şen 27.8.2013 08:46:33
   Dünyanın neresinde "U" dönüşü yapılan altgeçit var? Hayatımda böyle saçmalık görmedim. Ankara'da havaalanına gidişte bir U dönüşü var, yazsam buraya sığmaz. Efsane olarak anlatılır durur zaten. 20 yılda yapılan ortada.
  • serdar öztürk 27.8.2013 08:39:01
   Ankara da yaşıyorum, animasyonu da izledim. Ankara için olmazsa olmaz bir proje değil ortamı gerip oradan ne oy çıkarırım hesabı yapmanın bir alemi yok.
  Sayfa Başı
  HaberlerHÜRRİYETYazarlarSuriyederbimaçsaat kaçtaderbi saat kaçta