ANKARA HABERLERİ

10 bin parça eser el değiştirecek

Özcan YILDIRIM/AA
27.05.2017 - 16:40Son Güncelleme :

Başkent, bugün 10 bin parçanın yeni sahiplerini bulacağı müzayedeye ev sahipliği yapacak. Etkinlikte koleksiyonerlerin beğenisine sunulacak eserler arasında Atatürk’e ait ıslak imzalı belgeler de bulunuyor.

Özcan YILDIRIM/AA

Aralarında Atatürk'e ait ıslak imzalı belgeler, Osmanlı döneminin son hattatlarından Halim Özyazıcı'nın iki adet hatıra defteri ile Konya'da 2. Meşrutiyet kutlamalarına ait fotoğrafın da olduğu 10 bine yakın parça, bugün Ankara Plaza Otel’da yapılacak olan müzayedede satışa sunulacak. Müzayedeyi düzenleyen Eski Zaman Sanat ve Kültür Merkezi'nin sahibi Korkut Erkan, etkinlik için yaklaşık altı ayı katalog çalışması olmak üzere bir yıldır yoğun bir şekilde çalıştıklarını söyledi. Türkiye'nin dört bir yanındaki koleksiyonerlerin katkılarıyla Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait obje, eser ve ürünlerin yer aldığı 10 bine yakın parçadan oluşan iki ciltlik katalog hazırladıklarını belirten Erkan, şu bilgileri verdi:

İLK KEZ GÖRÜLECEK ESERLER

"Satışa sunacağımız birçok eseri koleksiyonerler ilk defa görecek. Bunlar arasında, Atatürk'ün imzaladığı kendisine ait portre fotoğrafı, yine Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Giritli Mehmet Reşat Efendi'ye imzalayarak verdiği İstiklal Madalyası beratı, Konya'daki Hükümet Meydanı'nda 2. Meşrutiyetin ilanı dolayısıyla kutlama yapan kalabalığın fotoğrafı öne çıkıyor. Ayrıca, Atatürk ve Afgan Kralı Nadir Şah'ın özel doktorluğunu yapan Prof. Dr. Kamil Rıfkı Urga'nın gömleği de müzayedemizde görücüye çıkacak."

YAKLAŞIK 15 SAAT SÜRECEK

Anadolu Antikacılar Derneği Başkan Yardımcısı, Koleksiyoner ve Yazar Necati Doğan, "Bir müzayede için 10 bin parça çok ciddi bir rakam. Bu parçaların bazılarının eşsiz olması ve ilk defa görücüye çıkmasını da göz önünde bulundurduğumuzda koleksiyonerleri zorlu bir müzayedenin beklediğini söyleyebiliriz. 10 bin parçalık bu müzayedenin 15 saate yakın sürmesi bekleniyor" diye konuştu

Etiketler: antika , koleksiyon , müzayede

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 10 bin parça eser el değiştirecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mayıs 2017 tarihinde saat 16 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 10 bin parça eser el değiştirecek haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Şubat 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:32
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  16:04
 • Akşam
  18:33
 • Yatsı
  19:51
Sayfa Başı