Bardağın yarısını boş görüyorsanız suçlusu habenula

Bardağın yarısını boş görüyorsanız suçlusu habenula

Eğer her zaman "en kötüsünü" bekleyenlerdenseniz belki de suçlusu beyninizdeki ufak bir bölge olabilir. İngiliz bilim adamları, beyinde habenula ismi verilen ve bezelyeden daha ufak bir bölgenin "karamsar" kişilik yapısının sorumlusu olabileceğini belirtiyor.

Haberin Devamı

Bazı uzmanlar habenulanın depresyon, kötümserlik ve hayatta negatif bakış açısının nedeni olduğunu söylüyor. Uzmanlara göre habenula hatalardan ders almamızı sağlıyor ancak bu bölgenin aşırı çalışması kişiyi karamsar yapıyor. Araştırmayı yürüten ekibin başındaki London College'dan Dr. Jonathan Roiser, "Habenula sadece bir şeyin kötü olup olmayacağını değil aynı zamanda ne sıklıkla kötü olayların beklendiğini de ortaya koyuyor" dedi.

DİRENÇLİ DEPRESYONA KARŞI ETKİLİ OLABİLİR

UCL'den (University College London) bir ekip 23 sağlıklı kadının beyinlerini görüntüledi ve bu esnada kadınlara rastgele fotoğraflar gösterildi. Bazı fotoğraflarda sol ele elektrik şok verildiği gösteriliyordu. Beyin MR'larında şok etkisi olan fotoğrafların habenula bölgesini harekete geçirdiği görülüyordu. Ayrıca kadınlar elektrik şok alacaklarını düşündüğünde bu cevap daha da kuvvetli oldu.

Haberin Devamı

Dr. Raiser bu sonuçların depresyon tedavisinde daha farklı bir yöntemin oluşmasına yardımcı olabileceğini özellikle de dirençli depresyona karşı savaşta etkili olabileceğini söylüyor.

Haberle ilgili daha fazlası: