GeriHürriyet Pazar Çinli olduğum için maske bile kullanamıyorum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çinli olduğum için maske bile kullanamıyorum

Çinli olduğum için maske bile kullanamıyorum

Çin’in Wuhan şehrinde başlayan ve yayılarak dünyaya korku salan koronavirüs salgını sebebiyle birçok ülkede Çinlilere ve Çinli zannedilen Asyalılara karşı önyargı oluşmaya başladı. Türkiye’de neler yaşandığınıysa İstanbul’daki Çinlilere sorduk.

Metroda yer olsa bile oturmuyorum en dipte bir köşeye geçiyorum
WUHANLI YANG XİAOYU
Ben Wuhan’da doğdum, salgının başladığı şehir. Ailem hâlâ orada yaşıyor. Her gün telefonla arıyorum. Onlar için elbette endişe duyuyorum ama ülkemin bu krizi atlatabileceğine inanıyorum. Son bir-iki günde iyileşmeler başladı, güzel haberler geliyor.
Türkiye’ye yedi yıl önce geldim, son beş aydır İstanbul’da yaşıyorum. Toplu taşımaya bindiğimde insanlar benden çekiniyor. Mesela ben toplu taşımada herhangi bir grip mikrobundan korunmak için maske kullanmak istiyorum ancak maske takanları hasta zannediyorlar. Hem maskeli hem de Çinli olmam insanları iyice korkutur. Otobüste ya da metroda boş koltuk olsa da oturmuyorum. İnsanlar tuhaf tuhaf bakıyor, kimse yanıma oturmak istemiyor. Ben de hiç oturmadan, en köşede bir yere geçiyorum. Ben Türkleri anlıyorum, bizden çekinmekte haklılar, ya bizde de virüs varsa diye düşünüyorlar. Oysa ben Çin’e en son bir buçuk yıl önce gittim. Bunu insanlara tek tek anlatmakla uğraşmam. Artık evden işe, işten eve... Sosyal yaşantım tamamen bitti.
Maymun,
yarasa, böcek
yediğimizi
sanıyorlar
CHINESE WOK&SUSHI’NİN
ŞEFİ DEYU CHEN

Çinli olduğum için maske bile kullanamıyorum

20 yıldan fazladır İstanbul’dayım. Türkiye’de insanlar internette gördüklerine dayanarak bizim böcek, maymun ve yarasa yediğimizi sanıyor. Bunların satışı Çin’de de yasak. Ben açıkçası bu yaşıma kadar hiç görmedim. Biz de aynı Türkiye’deki gibi pilav, dana ve koyun yiyoruz. Çin lokantasında kullandığımız ürünleri de Türkiye’den temin ediyoruz.

Müşterilerimiz yüzde 25 azaldı
CHINESE WOK&SUSHI’NİN İŞLETMECİSİ ARİF EMRE EMCİ
20 yıldır bu işi yapıyorum. Mutfaktaki elemanlarımızın hepsi Çinli. Yaklaşık beş senedir bizim yanımızdalar. En son iki buçuk sene önce Çin’e gidip geldiler. Her geldiklerinde sağlık kontrollerini yaptırıyorlar. Salgın sebebiyle müşterilerimizde yüzde 25 azalma oldu. İnsanlar Çin mutfağını bilmediği için her duyduklarına inanıyorlar. İnternetten her gördüğüne inanıp “Böcek satıyor musunuz? Fare var mı? Ürünleriniz Çin’den mi geliyor?” gibi sorular soruyorlar. Sebzelerimiz tamamen Türkiye’den. Halk pazarından günlük olarak alıyoruz. Örneğin suşideki zencefil turşusu Çin’den değil, Japonya’dan geliyor. Sosları zaten kendimiz yapıyoruz.
Bizi restoranlara almıyorlar
TÜRKÇE ÖĞRETMENİ MA YAN AN
İstanbul, Çin’de çok ünlü ve romantik bir şehir. Ben de beş sene önce bu yüzden geldim. İstanbul Üniversitesi’nde Türkçe öğretmenliği okudum, şimdi ders veriyorum. Bize karşı önyargı her zaman vardı ama şu anda çoğaldı. Ben dışarda çok yemek yiyen bir insanım, artık bizi restoranlara almıyorlar. “Neden?” diye sorduğumda “Müşterilerimiz rahatsız oluyor, bizimle ilgisi yok. Lütfen bizi anlayın” diyorlar. Geçen gün metroya bindim ve bir yere oturdum, iki yaşlı teyze benden korkup yanımdan kalktı. Ben herkese beş yıldır burada olduğumu, Çin’e gitmediğimi ve bende virüs olmadığını anlatıyorum. Onlar da bana “kendilerini korumak zorunda olduklarını” söylüyorlar. Herhangi bir şiddet olayıyla karşılaşmadım çünkü başımı eğip bir köşede bekliyorum. Bu durum beni hem üzüyor hem de sinirlendiriyor. Memlekete dönmek aklımdan geçiyor ama artık o da imkânsız. Orası da şu an tehlikeli. Biz Çinliyiz diye hasta değiliz, bizde virüs yok, lütfen bizden korkmayın.
Çinli olduğum için maske bile kullanamıyorum

 
   

Paket lastiği ile neler yapılır? İşte hayatınızı kolaylaştıracak fikirler...Hepimizin evinde bulunan paket lastikleri günlük hayatta yaşamınızı kolaylaştırabilir, zor zamanlarda imdadınıza yetişebilir. Peki, kendi küçük işlevi büyük olan paket lastiklerinin bu işlevlerini biliyor musunuz? İşte lastiğin şaşırtan kullanım alanları…
False