İZMİR HABERLERİ

Yorgancılar'dan Almanya izlenimleri

DHA
26.03.2016 - 11:54Son Güncelleme :

Yorgancılar'dan Almanya izlenimleri

DHA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) organizasyonunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Müsteşar Prof. Dr. Ersan Aslan ile Almanya'da gerçekleşen Sanayi 4. 0 İnceleme Gezisi hakkında bilgi veren Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, ülkemizin geleceği için çok önemli bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirterek, “Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık'ın başkanlığında çok başarılı bir 'Sanayi 4.0 inceleme gezisi' gerçekleştirdik. Türkiye'nin, üretimin yeni şekli olan 4'ncü Sanayi Devrimi'ni ıskalama şansı yok. Küresel rekabet gücümüzü arttırmanın yolu, sanayimizi dijitalleştirmekten geçiyor" dedi.

Başkan Yorgancılar, EBSO olarak geçtiğimiz yıl üyelerinde farkındalık yaratmak amacıyla hazırladıkları Sanayi 4.0 kitabının kapağında yer alan 'uyum sağlayamayan kaybedecek' tesbitlerinin doğrulugunu Almanya'nın Stuttgart, Nürnberg ve Berlin kentlerinde Bosch, Siemens, Mercedes ile Wittenstein gibi her bir sanayi devini gezerken daha iyi gördüklerini söyledi. Bakan Işık'ın Sanayi 4.0 çalışmalarına büyük önem verdiğini ve 64. Hükümetin üzerinde çalıştığı Sanayi 4.0 programının esasının üretimin akıllanması ve üretimde dijital teknolojiden daha fazla yararlanmak olduğu bilgisini veren Yorgancılar, “Gelişmiş elektrikli aletler, sürücüsüz otomobiller, dijital ürünler ve mobil cihazlar, Sanayi 4.0'ın gündelik hayatımıza kazandırdığı örneklerden sadece bazıları. Sanayi 4.0, yüksek teknolojinin, internetin üretime entegre olması" diye konuştu.

Makinelerin ve robotların bu denli ön planda olduğu Sanayi 4.0'da nitelikli insan gücünün giderek daha büyük önem kazandığına dikkat çeken Yorgancılar, Türk işadamlarının yanı sıra Badenwürttemberg Eyaleti Başbakan Yardımcısı Nils Schmidt, Şansölyelik Bakanı Peter Altmaier ve Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DİHK) Başkanı Eric Schweitzer ile gerçekleştirdikleri görüşmelerde Almanya'nın Sanayi 4.0 deneyiminin detaylarını paylaştıklarını açıkladı.

Dünya ekonomisi ve sanayisinin yeni bir devrimin eşiğine doğru hızla ilerlediğine dikkat çeken Yorgancılar bu devrime dahil olabilmek için eğitimde yapısal dönüşüme ihtiyaç olduğunu söyledi. Yorgancılar, “Artık seyreden değil, yapan olmalıyız. Dijitalleşme süreci hızla artacağı için yeni istihdam alanlarına dönük çalışmalar yapılmalı. Bunun da en önemli, en temel unsuru nitelikli eğitici, nitelikli eğitim. Artık eğitim sistemimiz süratle; tasarımı, yazılımı, girişimciliği, üretimi içerecek, işbaşında uygulama destekli olacak şekilde yeniden yapılandırılmalıdır. Bağımsız denetim ve Meslek Liseleri ile ilgili sertifikasyon sistematize edilmeli. Mekanik, mekatronik, elektronik, yazılım, otomotiv, makine ve kimya gibi Sanayi 4.0'ün öncelikli uygulanacağı hedef sektörleri bir an evvel belirlemeliyiz. Sanayi 4.0 ile artan üretkenlik karşısında, yenilikçi pazarlama stratejileri geliştirmeliyiz. Sanayi 4.0'e ne kadar erken adapte olursak, dünya ile o kadar kolay rekabet edebiliriz" dedi.

İZMİR (DHA)

foto

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Yorgancılar'dan Almanya izlenimleri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Mart 2016 tarihinde saat 11 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yorgancılar'dan Almanya izlenimleri haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı