İZMİR HABERLERİ

AK Parti'nin İzmir Büyükşehir adayı Zeybekci

Umut KARAKOYUN/İZMİR, (DHA)
27.11.2018 - 13:11Son Güncelleme :

AK Parti'nin günlerdir beklediği açıklamayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Erdoğan, partisinin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayını, Ankara'da düzenlenen AK Parti Grup Toplantısı'nda açıkladı. Günlerdir adı Büyükşehir için konuşulan eski Ekonomi Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Başkanvekili Nihat Zeybekci, AK Parti'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Erdoğan, "İnşallah İzmir'i Nihat Bey ile birlikte alacağız" dedi.

Umut KARAKOYUN/İZMİR, (DHA)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayının eski Ekonomi Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Başkanvekili Nihat Zeybekci olduğunu açıkladı. Zeybekci, grup toplantısına eşi Ayşen Zeybekci ve AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül ile birlikte gitti. Erdoğan, Zeybekci'nin adaylığını açıklamadan önce İzmir'de Körfez'in koktuğunu söyledi. Körfez'in temizlenmesi isteyen Erdoğan daha sonra Zeybekci'nin adaylığını açıkladı. Zeybekci'nin belediye başkanlığı, milletvekiliği ve bakanlık yaptığını hatırlatan Erdoğan, "Hem İzmir'de iş adamlığı devam ediyor. Sürekli olarak da bölgenin iş insanı olarak çalışan bir arkadaşımız. İzmir'i Nihat bey ile birlikte alacağız" dedi.

İZMİR'DEN KALABALIK BİR GRUP ANKARA'YA GİTTİ

Grup toplantısı öncesi, AK Parti İzmir İl Teşkilatı'ndan da kalabalık bir grup Ankara'ya gitti. İl Başkanı Aydın Şengül'ün yanı sıra il başkan yardımcıları, Kadın Kolları İl Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ ve kadın kollarından bazı isimler ile İl Gençlik Kolları Başkanı Eyyüp Kadir İnan ve bazı partililer, Başkent'te aday açıklamasına katıldı.

NİHAT ZEYBEKCİ KİMDİR?

1 Ocak 1961'de Denizli'nin Tavas ilçesine bağlı Pınarlar'da doğdu. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde yüksek lisans yaptı. Özel sektörde üst düzey yönetici olarak çalıştı. 1994'te kendi şirketini kurdu. Denizli Platform Sözcülüğü, Denizli Sanayi Odası Meslek Grubu Üyeliği, Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Başkanlığı, Denizli Belediye Başkanlığı, Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi Türkiye Heyeti Başkanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği ve Başkanlığı görevlerinde bulundu. 24'üncü Dönemde Denizli Milletvekili seçildi. AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanlığı yaptı.

EKONOMİ BAKANLIĞI YAPTI

26 Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirilen kabine değişikliği ile Ekonomi Bakanlığı görevine getirildi. Recep Tayyip Erdoğan'ın 2014 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 62'nci Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nde tekrar Ekonomi Bakanı olarak, kabinede yer aldı. 7 Haziran 2015’te yapılan genel seçimlerinde Denizli milletvekili olarak tekrar Meclis'e girdi. Seçimlerde hiçbir parti tek başına iktidar olmak için gereken sandalye sayısına ulaşamayınca ve koalisyon görüşmelerinden bir sonuç alınamayınca erken seçim kararı alındı. Davutoğlu başkanlığında kurulan Seçim Hükümeti'nde de Ekonomi Bakanı olarak yer aldı. 1 Kasım 2015’teki seçimlerde tekrar meclise girdi. Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 64'üncü Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nde Ekonomi Bakanlığı görevini Mustafa Elitaş'a devretti. Zeybekci son olarak Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Başkanvekilliği görevini yürütüyordu. İngilizce ve Almanca bilen Zeybekci, Ayşen Zeybekci ile evli ve 4 çocuk babası.

 

'İZMİR'DE ÖNEMLİ BİR KARŞILIĞI VAR'

AK Parti'nin İzmir'de Büyükşehir Belediyesi için eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybeci'yi aday göstermesi, partide heyecan yarattı. AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, kararın İzmir için hayırlı olmasını dileyerek, "Biz de bekliyorduk bu kararı. Hem İzmir için hem de AK Parti için fevkalade bir aday. Çünkü İzmir'de çok önemli bir karşılığı var. Bir de Egeli. 2014 seçimlerinde ve diğer seçimlerde de birlikte sahada çalıştık. Bir de çok tecrübeli. Belediye başkanlığı yaptı, Ekonomi Bakanlığı yaptı. Halkla ilişkisi çok iyi. Çok çalışkan. Çalışmayı çok seven, teşkilatın içerisinden gelen ve teşkilata ağabeylik yapabilecek biri. Çok kısa süre içerisinde çalışmalara başlayarak sahada çok hızlı, olumlu ve pozitif etkisini göreceğiz" dedi.

'DÜNYA KENTİ OLMASINA KATKI SAĞLAYACAK'

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, Zeybekci'nin adaylığı için şunları söyledi:

"İzmir için büyük bir kazanım oldu. Bir yerde İzmir'in çocuğu sayılır. Zaten İzmir'de iş yapıyor. Belediyecilik tecrübesini de herkes biliyor. Bu tecrübesinin yanında iş dünyasını ve ekonomiyi de iyi bilen biri. İzmir'in şartlarını, gereksinimlerini, taleplerini iyi bilen biri. İzmir'in dünya kenti olmasına yönelik büyük katkılar koyacağına inanıyorum. Kişinin yaptığı iş teminatıdır. Sayın Zeybekci'nin belediye başkanlığı ortada. Görünen bir şey. İzmirliler için, bizler için hayırlı olur inşallah."

AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı da, Nihat Zeybekci'nin Denizli Belediye Başkanlığı dönemini hatırlatarak, "O dönem yaptığı hizmetler belli. Genel siyasette de, bakanlığı döneminde uyguladığı politikaların hepsinde iyi bir performans sergiledi. Ben inanıyorum ki İzmir'i bu kez Ak belediyecilik ile tanıştıracağız. Nihat Bey ile birlikte bunu başaracağız. Elimizden gelenin en iyisini yapacağız" diye konuştu.

'İZMİR'E BORCUMUZU ÖDEMEK İSTİYORUZ'

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül de, CHP'nin 'İthal aday' eleştirilerine yanıt verdi. Şengül, "CHP önce kendisine baksın. Kendi içlerindeki kavgalara baksınlar, bize laf atmasınlar. Kendi günahlarını, kavgalarını örtmek için bize laf atıyorlar. Ne yaptılar onu anlatsınlar. 15 yılın hesabını İzmir'e versinler" dedi. Nihat Zeybekci'nin uzun süre belediye başkanlığı yaptığını anımsatan Şengül, "Bakanlık yaptı. İzmirli bir iş adamı. Yüksek vergi veren bir iş adamı. Ciddi tecrübesi var, deneyimi var. İzmir'e ciddi katkı koyacağına inanıyorum. Biz İzmir'i almaya değil, İzmir'e vermeye geliyoruz. İnşallah İzmir takdir eder bizi iktidara getirirse, biz de İzmir'e borcumuzu ödemek için var gücümüz ile tüm teşkilatımız ile canla başla çalışacağız" diye konuştu.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden AK Parti'nin İzmir Büyükşehir adayı Zeybekci hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Kasım 2018 tarihinde saat 13 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AK Parti'nin İzmir Büyükşehir adayı Zeybekci haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı