ANTALYA HABERLERİ

ANTALYA ESNAFININ DURUMU BAŞKENTİN GÜNDEMİNDE

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
11.02.2019 - 10:22 |Son Güncelleme :

Antalya esnafının zorlu piyasa koşulları ve borç yüküne karşı ayakta kalabilmesi için alınması gereken tedbirleri Cumhurbaşkanlığı ve bakanlıklara ileten AESOB Başkanı Adlıhan Dere, sundukları raporun içeriğini Hürriyet’e anlattı.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi Adlıhan Dere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunduğu, kent esnafının sorun ve taleplerinin yer aldığı raporun detaylarını anlattı. Esnaf ve sanatkarın yaşaması, ayakta durması ve borç kıskacından kurtularak kazanç elde etmesi için görüş ve önerilerini ilettiklerini belirten Dere, öncelikli hedefin yasal ve sektörler arası düzenlemelerle esnafın finans sıkıntısını ve yaşadığı engelleri çözmek olduğunu söyledi.

ANTALYA ESNAFININ DURUMU BAŞKENTİN GÜNDEMİNDE

HAKSIZ REKABETE ÖNLEM

AESOB Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan raporda, Cumhurbaşkanlığı ve ilgili bakanlıklara talepler sunuldu. Dövizdeki dalgalanmalar ve piyasadaki nakit sıkıntısı nedeniyle zor günler geçiren esnafa nefes aldırmayı amaçladıklarını söyleyen Adlıhan Dere, raporda yer alan önerileri aktardı: “Bakkalından kasabına, terzisinden kuaförüne kadar tüm mesleklere uzanan AVM ve zincir marketlerin haksız rekabeti karşısında esnafımız korunmalı. Bir cadde üzerinde bazen 3 zincir market yan yana çalışıyor. Perakende Yasası esnaf ve sanatkarın haklarını koruyacak şekilde yeniden düzenlenmeli. Nakliyeci esnafının korsan taşımacılık ve nakliye firmalarının karşısında ezilmesinin önüne yeni bir düzenlemeyle geçilmeli. Ayrıca hiçbir özel işletmenin devletle rekabet etmeye gücü yetmez. Özellikle Halk Ekmek satış noktaları aracılığıyla belediyelerin fırıncı, pastacı ve kahvehaneci esnafıyla rekabet etmesi önlenmeli.”

SİGORTA PRİMLERİNE İNDİRİM

Raporda öne çıkan diğer talepler ise şöyle oldu: “Son 3 yılda yüzde 55 oranında artarak esnafın belini büken Bağ-Kur primleri düşürülmeli. SGK’lı çalışanların emekliliği için esnafın prim gün sayısı 7 bin 200 prim gün sayısı yeterliyken esnaf ve sanatkar emeklilik için 9 bin günü tamamlamak zorunda. Bu ayrıma son verilerek iki kurumun emeklilik şartları ve maaşları eşitlenmeli. Emekli olmak için yaşı bekleyenler devletin sağlık güvencesinden yararlanabilmeli. Esnafın sırtındaki stopaj vergisi yükü yüzde 20’den yüzde 5’e düşürülmeli. Uluslararası piyasada fiyatı düşen benzin ve motorinin litre fiyatına indirim yapılmalı. Elektrik ve doğal gazın en çok tüketildiği bu aylarda kış indirimi uygulanmalı.”

SİCİL AFFIYLA KREDİ İMKANI

Borçlarını ödemekte en fazla zorlanan kesim olan esnafın krediye ulaşmasının önündeki en büyük engelin kara liste olduğunun belirtildiği raporda, “Bankalara uyma zorunluluğu getiren etkin bir sicil affıyla esnafın krediye ulaşması sağlanmalı. Borçlara uygulanan yapılandırma, takipteki kredileri de kapsamalı. Esnafın gelirine pos cihazları vasıtasıyla ortak olan bankaların yüksek komisyon fırsatçılığına son verilmeli. Taksitli satışlarda çift haneli rakamlara kadar çıkan komisyon oranlarına sınır getirilmeli. Doğayı korumak için başlatılan ücretli poşet uygulaması da, AVM ve marketlerin kazanç kapısı oldu. Reklam içeren poşetler ve alışveriş miktarına göre kampanyalarla uygulamayı fırsata çeviren işletmelere kural getirilmeli” denildi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden ANTALYA ESNAFININ DURUMU BAŞKENTİN GÜNDEMİNDE hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Şubat 2019 tarihinde saat 10 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ANTALYA ESNAFININ DURUMU BAŞKENTİN GÜNDEMİNDE haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Ekim 2019, Pazartesi
 • İmsak
  05:43
 • Güneş
  07:03
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:52
 • Akşam
  18:21
 • Yatsı
  19:36
Sayfa Başı