ANKARA HABERLERİ

Tarihin sıfır noktasına dijital bakış

Haşim KILIÇ
22.09.2019 - 10:02Son Güncelleme :

CerModern tarafından düzenlenen ‘Göbeklitepe: The Gathering’ sergisi, sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergide, Göbeklitepe, 3 boyutlu olarak ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.

Haşim KILIÇ

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca desteklenen Göbeklitepe: The Gathering sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Dijital sergide, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve günümüzden 12 bin yıl öncesine tarihlenen Göbeklitepe, 3 boyutlu olarak ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, açılışta, tarih öncesi döneme ilişkin bugüne kadar bilinen her şeyi değiştiren Göbeklitepe’nin tüm insanlığa ait bir miras alanı olduğunu söyledi. Göbeklitepe’nin ziyaretçi sayısının bu yıl 2 milyonu aştığına işaret eden Yavuz, buradaki arkeolojik çalışmaların Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1964’te başlatıldığını hatırlattı. Yavuz, “Bizi 12 bin yıl öncesine götürerek, Göbeklitepe’nin sırlarını çözmeye davet eden serginin, yeni soruları ve hatta açıklamaları gündeme getirerek Göbeklitepe’ye dair ilgiyi artıracağına yürekten inanıyorum” dedi.

ESERLERİN ÜZERİNDEKİ SANAT

CerModern Kültür ve Sanat Programları Yönetmeni Zihni Tümer de bir modern sanat merkezi olarak arkeolojik bir sergi açmalarının nedeninin, Göbeklitepe’de bulunan eserlerin üzerindeki sanat olduğunu vurguladı. Tümer, “O günkü insanın yüksek sanat olarak ifade ettiği biçimle bugünün yüksek sanatını, o günün oyuntusuyla bugünün dijital sanatını, o günün düşünce yapısıyla bugünkü uzamı bir araya getirmek istedik” diye konuştu. Sergi, 31 Aralık’a kadar CerModern Ana Galeri’de ziyaret edilebilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Tarihin sıfır noktasına dijital bakış hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Eylül 2019 tarihinde saat 10 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tarihin sıfır noktasına dijital bakış haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Eylül 2019, Pazar
 • İmsak
  05:05
 • Güneş
  06:29
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  16:12
 • Akşam
  18:55
 • Yatsı
  20:13
Sayfa Başı