ANKARA HABERLERİ

Şeker hastalarına Ramazan uyarısı

Meltem ÖZGENÇ
16.04.2018 - 14:43Son Güncelleme :

Ramazan ayına yaklaşık bir ay kaldı. Diyabetli hastalardan ise sorular gelmeye başladı. Oruç tutabilir miyim? Oruç tutarsam ilaçlarımı nasıl almalıyım? Nasıl beslenmeliyim? Nelere dikkat etmeliyim?

Meltem ÖZGENÇ

Ramazan ayı süresince oruç tutmak kişisel bir karardır, ancak özellikle diyabetli hastalarda bu kararın sağlık profesyonellerinin tavsiye ve desteği ile alınması gerekir. Bu konuyu Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Reyhan Ersoy anlattı. Hastaların Ramazan ayı başlamadan bir iki ay önce mutlaka tıbbi değerlendirmeden geçmeleri gerektiğini söyleyen Ersoy şunları söyledi:

“Yapılan değerlendirme ile tıbbi açıdan hastanın risk durumu belirlenir. Yüksek riskli bulunan hastaların oruç tutması önerilmez. Daha düşük riskli hastalar ise diyet, egzersiz ve tedavi düzenlemeleri ile oruç tutabilir. Tip 1 diyabeti olan, gebe, diyalize giren, ciddi ve tekrarlayan hipoglisemi atakları olan, ciddi sağlık sorunları yaşayan, hemoglobin A1C düzeyi yüzde 10’un üzerinde olan, insülin ve bazı özel şeker düşürücü ilaçları kullanan hastaların oruç tutmasını önermiyoruz. Diyabet nedeniyle herhangi bir organda hasar varsa (böbrekte, gözde, sinirlerde) oruç tutulmasını önermiyoruz. Çünkü uzun süreli açlık ve susuzluk, organ hasarının ilerlemesine neden olabilir ve hayatı tehdit eden durumların ortaya çıkmasına yol açabilir.

KAN ŞEKERİNİZİ ÖLÇTÜRÜN

Yüksek riskli hasta grubunda olmamak kaydı ile hastalarımız oruç tutmayı çok istiyorsa, kan şekeri kontrolünü çok dikkatli ve sık yapmalı, düzenli doktor kontrolünde olmalı, tedavileri düzenlenmeli ve dikkatli bir beslenme programı uygulamalıdır. Tüm önerilere uyulmasına rağmen takiplerde problem yaşanıyorsa oruç tutma konusunda ısrarcı olmamak ve doktorun önerilerine uymak gereklidir. Bu hastalarımız da mutlaka Ramazan’a bir ay kala tıbbi değerlendirmeden geçmelidir. Diyabetli hastalarda hipoglisemi yani kan şekerinin çok düşmesi ve hiperglisemi yani kan şekerinin çok yükselmesine bağlı rahatsızlıklar yaşanabilir. Hasta oruç sırasında kan şekerinin düştüğünü hissettiğinde hemen ölçüm yapmalıdır.

DENGELİ BESLENİN

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Şeker hastalarına Ramazan uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Nisan 2018 tarihinde saat 14 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şeker hastalarına Ramazan uyarısı haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı