ANKARA HABERLERİ

'C' plaka eylemi trafiği kilitledi

Mert Gökhan KOÇ
01.03.2018 - 13:32Son Güncelleme :

Başkentli servisçiler, Ankara’da 500 adet yeni C plaka satışı yapılması kararının alınması üzerine eylem yaptı. Binlerce servis aracıyla Büyükşehir Belediyesi’nin önüne giden esnaf trafiği kilitleyince polis müdahale etti. Oda başkanının da aralarında bulunduğu üç kişi gözaltına alındı.

Mert Gökhan KOÇ

 

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Alt Komisyonu’nun, Ankara’da 500 yeni C plaka satışı yapılması kararı, servisçiler tarafından protesto edildi. Dün sabah saat 10.00’da Büyükşehir Belediyesi önüne C plakalı araçlarıyla gelen binlerce servisçi, Hipodrom Caddesi’nde korna çalarak Büyükşehir Belediyesi’ne tepki gösterdi. Hipodrom Caddesi’nde Yenimahalle ve Opera köprüleri arasında ring atan servisçi esnafının eylemi sırasında trafik durma noktasına geldi.

PLAKALARA CEZA YAZILDI

Bölgede trafiğin kilitlenmemesi için önlem almaya çalışan trafik polisleri ise binlerce servis aracı karşısında çaresiz kaldı. Belediyenin önünden Tandoğan yönüne dönüşü, servisçilerin geçmemesi için trafiğe kapatan trafik ekipleri, bir süre sonra servis araçlarının önünü kesti. Polisler, önlerinden geçen servislerin plakalarını ceza kesmek için not ederken, trafiğin tamamen durması üzerine polis ile servisçi esnafı arasında gergin anlar yaşandı.

C plaka eylemi trafiği kilitledi

ÇEVİK KUVVET’TEN MÜDAHALE

Çevik kuvvet polisleri, trafiğin açılması için ve bölgeden uzaklaşmaları için servisçilere biber gazı ile müdahale etti. Yaşanan tartışmalar ve arbede sırasında Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Halil İbrahim Seyfi ve iki kişi Büyükşehir Belediyesi önünde gözaltına alındı. Bu gelişmenin ardından esnaf araçları ile birlikte bölgeden uzaklaştı.

ESNAFI PERİŞAN EDECEKLER

Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Halil İbrahim Seyfi, önceki gün yaptığı açıklamada, “Ailelerimizle beraber 20 bin kişiyi mağdur edecekler. Bu 500 plaka satıldığında bir tanesini bile bizim esnafımız alamayacak. Hepsini tur firmaları alacak ve işi tekelleştirecekler. Zaten zor durumda olan esnafı daha da perişan edecekler” diye tepki göstermişti.

RAKAM UKOME’DE 150’YE DÜŞÜRÜLDÜ

Servisçiler yeni 500 C plaka satışıyla ilgili eylem yaparken Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Merkez Kurulu da dün öğle saatlerinde toplandı. UKOME Alt Komisyonu’nda 500 adet C plaka satışı yönünde alınan karar, Merkez Kurul toplantısında 150’ye düşürüldü. 150 adet C plaka satışının yapılmasını uygun gören UKOME kararına, kurul üyesi olan Ankara Ticaret Odası (ATO) ile Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası temsilcileri ‘şerh’ koydu. UKOME kararında piyasada C plaka satışının 525 bin TL olduğu, araç ile birlikte satılan plakaların araç modeline göre 585 bin ile 680 bin TL arasında değiştiği vurgulandı. Buna göre yeni satılacak 150 C plakanın piyasa bedelinin yüzde 80’i olan 420 bin TL + KDV’den ihaleye çıkarılmasına karar verildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 'C' plaka eylemi trafiği kilitledi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Mart 2018 tarihinde saat 13 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'C' plaka eylemi trafiği kilitledi haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

30 Kasım 2018, Cuma
 • İmsak
  06:14
 • Guneş
  07:43
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  15:10
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı