ANKARA HABERLERİ

Ankara 33 ürünle ilk sıraya yerleşti

Cem ŞAN/AA
07.01.2019 - 15:07Son Güncelleme :

Türkiye'de coğrafi işarette en çok tescili bulunan il 33 ürünle Ankara olurken, Karadeniz ve İç Anadolu da 70’er ürünle bölgeler arasında ilk sırada yer aldı.

Cem ŞAN/AA

Yöresel ürünlerin geleneksel özellik ve kalitelerinin korunarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla 1995 yılında çıkarılan kararnamenin ardından başlayan Türkiye'nin coğrafi işaret serüveninde şu ana kadar 394 ürün tescillendi. Coğrafi işaretin, yerel değerleri ortaya çıkaran, çıktıktan sonra da onları koruyan bir mekanizma olduğunu ifade eden Uluslararası Patent Birliği (UPB) Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun ciddi çalışmalarıyla Türkiye'de coğrafi işaret tescil sayısının son zamanlarda giderek arttığını vurguladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ankara 33 ürünle ilk sıraya yerleşti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ocak 2019 tarihinde saat 15 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ankara 33 ürünle ilk sıraya yerleşti haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı