ANKARA HABERLERİ

25 türden 168 kuşa kimlik halkası

Hürriyet Haber
15.04.2018 - 16:27Son Güncelleme :

Eymir Gölü'nde kuş kimliklendirme istasyonu altı yıl aradan sonra yeniden faaliyete geçti. İstasyonda bir ayı bulmayan sürede 25 türden 168 kuş halkalandı.

Hürriyet Haber

Türkiye'de kuş kimliklendirme çalışması yürütülen istasyonların sayısının artırılması amacıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Ankara Üniversitesi ve ODTÜ iş birliğiyle Eymir Kuş Halkalama İstasyonu, altı yıl aradan sonra yeniden çalışmalarına başladı. İstasyon, başlangıç aşamasında ilkbahar ve sonbahar göç dönemlerinde dörder hafta açık kalacak. İstasyonda yürütülecek halkalama çalışmaları ile göç yollarının, kışlama ve üreme alanlarının, göç takvimi ve stratejilerinin ve popülasyon dinamiklerinin daha iyi anlaşılması hedefleniyor. Konaklama ekolojisi ve göç stratejisi araştırmalarının yanı sıra kuşlardan alınacak örneklerle genetik analizler planlanıyor.

YALIÇAPKINI’NDAN ÇIVGIN’A

Eymir Kuş Halkalama İstasyonu'nda bir ayı bulmayan kısa sürede 25 türden 168 kuş halkalandı. Halkalanan türler arasında söğüt bülbülü, karabaşlı ötleğen, ishak kuşu, halkalı sinekkapan, yalıçapkını ve çıvgın öne çıktı. İstasyonun iki haftalık çalışmalarında ulaşılan en önemli verilerden biri de karatavuk ve bülbüllerle ilgili oldu. Bülbüllerin en az yedi yıldır Afrika'daki kışlama alanıyla Eymir fidanlığındaki üreme alanı arasında düzenli göç ettiği belirlendi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 25 türden 168 kuşa kimlik halkası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Nisan 2018 tarihinde saat 16 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 25 türden 168 kuşa kimlik halkası haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Haziran 2018, Perşembe
 • İmsak
  03:17
 • Guneş
  05:13
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  16:53
 • Akşam
  20:28
 • Yatsı
  22:15
Sayfa Başı