ANKARA HABERLERİ

20 yıl sonra tekrar Ankara’da

Haşim KILIÇ
15.03.2019 - 13:46Son Güncelleme :

Puccini’nin en ünlü yapıtlarından Turandot operası, Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından 20 yıl aranın ardından bugün gerçekleşecek prömiyerle sahneye konacak.

Haşim KILIÇ

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan, bu akşam Ankara prömiyeri yapılacak eseri, 20 senelik bir aranın ardından genç ve dinamik bir ekiple yeniden sahneye koymanın heyecanını yaşadıklarını söyledi. Puccini’nin, Turandot’u “Bugüne kadar bestelediğim en iyi eser” olarak nitelendirren Karahan, “Muazzam bir müzik. Bütün operanın ana teması bir Çin halk ezgisi üzerine kurulmuş. Dünyanın en güzel tenor aryalarından biri olan Nessun Dorma’yı barındırıyor. Bazı operalarda, 5-10 dakika sıkılabilirsiniz ama Turandot’un öyle bir yeri yok, tamamı muhteşem” dedi. 

UZAK DOĞU’NUN MİSTİSİZMİ VE GİZEMİ

Turandot Operası’nı, eserin 20 yıl önce de rejisini yapan Vincenzo Grisostomi Travaglini sahneye koyuyor. Uzak Doğu’nun mistik ve gizemli yanının esere yansıdığını dile getiren İtalyan rejisör Travaglini, Prenses Turandot’un yaşadığı çelişkilerin ve aşkla savaşının anlatıldığını belirtti. Eserin 20 yıl önceki temsilinde sahneye figüran olarak çıkan Mehlika Karadeniz Bilgin ise başrolde Turandot’u seslendirecek. Bilgin, “Turandot, bir kadının kendini buluşu, beyniyle kalbinin savaşı. Turandot aslında kötünün ve iyinin savaşı” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 20 yıl sonra tekrar Ankara’da hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Mart 2019 tarihinde saat 13 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 20 yıl sonra tekrar Ankara’da haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı