ADANA HABERLERİ ÇUKUROVA HABERLERİ

Sözlü’den köylülere destek

dha
08.11.2018 - 09:49Son Güncelleme :

ADANA Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Toroslar'ın eteklerindeki dağ köylerinde hayatın zorluklarına göğüs geren dar gelirli vatandaşların yüzünü güldüren kırsal kalkınma projeleriyle Türkiye'ye örnek oldu.

dha

Büyükşehir Belediyesi, Başkan Hüseyin Sözlünün 4,5 yıllık hizmet döneminde dar gelirli üreticilere fidan, aşı ve zirai ilaç desteği sağladı. Bu kapsamda 1 milyon 500 bin adet çilek fidesi Pozantı, Aladağ, Feke ve Saimbeyli ilçelerinde üreticilere dağıtıldı. Başkan Sözlü, yerinde kalkınma hamlesine domates üretimini de ekleyerek, 320 bin adet yerli domates fidesiyle köylüyü destekledi. İklim ve toprak yapısı uygun olan ilçelerde 250 bin adet elma, kiraz ve ceviz fidesi de toprakla buluşturuldu. Dağlık alanlarda arıcılık ve keçi-koyun yetiştiriciliği yapan köylülerin elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla bin 593 adet güneş paneli ücretsiz dağıtıldı. Organik bal üretimini yaygınlaştırmak amacıyla alıcılara 350 adet kovan desteği verildi. Tufanbeyli, Saimbeyli, Feke ve Aladağ ilçelerinde doğal yumurta üretimi projesi kapsamında köylülere 40 bin adet tavuk dağıtımı yapıldı. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanları bulaşıcı hastalıklara karşı korumak için 3 milyon doz aşı, 6 bin litre kene ilacı, 5 bin 500 litre zirai ilaç dağıtımı, 13 bin litre sıvı gübre, 13 bin litre bordo bulamacı Adana Büyükşehir Belediyesinin sunduğu diğer destekler arasında yer aldı.

Başkan Sözlü, küçükbaş hayvancılığı desteklemek amacıyla milletin efendilerine damızlık koç desteği de sağladı. Feke, Saimbeyli, Tufanbeyli, Aladağ, Kozan, İmamoğlu ilçelerinde 250 üreticiye 809 adet ivesi ırkı koç, 137 çiftçiye 454 adet Akkaraman (Kangal) cinsi damızlık koç dağıttı. Türkiye’ye has 6 yerli sığır ırkından Güney Anadolu Kırmızısı ve Yerli Güney Sarısının yaygınlaşması için 2 bin baş ineğe suni tohumlama yapıldı. Tohumlama projesi Aladağ, Kozan, İmamoğlu, Feke, Saimbeyli, Tufanbeyli ve Pozantı ilçelerinde de başlatıldı.

SAİMBEYLİ VE POZANTI YENİDEN ÜZÜM DİYARI OLUYOR

Başkan Hüseyin Sözlü, Toroslar'da tarım yapılabilir 40 bin dönüm arazide üzüm bağları tesis etmek amacıyla Saimbeyli ve Pozantı'daki hemşehrilerine ücretsiz aşılı asma fidanı desteği verdi. Saimbeyli'de ilk etapta 41 üreticiye yönelik 198 dekar arazide Mücennes ve Cıngıllı Kara cinsi modern üzüm bağlarının oluşturulmasına başlandı. Pozantı'da ise Pozantı Karası cinsi üzüm bağlarının yaygınlaştırılması amacıyla köylülere 7 bin adet aşılı fidan dağıtımı yapıldı.

KURAK TOPRAKLARDA ARTIK SULU TARIM YAPILIYOR

Adana Büyükşehir Belediyesi, zor şartlarda toprağı işleyip, mahsul kaldırmak için bin bir emek veren köylüyü sulu tarımla tanıştırdı. Büyükşehir ekipleri, su kaynaklarının yetersiz olduğu bölgelerde tarım yapılabilir arazilerin sulanması için toplam 37 bin 900 metreküp hacimli 230 adet jeomembran havuz oluşturdu. Bu havuzlarda depolanan su ile 15 bin 200 dönüm tarım arazisinin sulanması sağlandı. Kapalı ve açık sulama sistemleriyle de 18 bin 630 dönüm tarım arazisi sulanabilir hale geldi. Toplamda sulu tarıma açılan arazi miktarı 34 bin dönüme erişti.

ALTERNATİF ÜRÜN KESME ÇİÇEK

Büyükşehir Belediyesi, alternatif tarım ürünlerinin Çukurova'da yaygınlaşması adına Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Projesiyle de kırsal kalkınmada çığır açtı. Çukurova Kalkınma Ajansının hibe desteğinde bulunduğu projeyle Sarıçamlı köylülerin yetiştirdiği rengarenk, mis kokulu çiçekler Hollanda'ya ihraç edildi. 32 çiftçinin dahil olduğu, 150 dekarda yürütülen projede yetiştirilen 7 türde 35 çeşit çiçek, Hollanda Çiçek Borsasında Adana Flora markasıyla satışa sunuldu. Büyükşehir Belediyesi, çiçeklerin Hollanda pazarına sorunsuz ulaşması için iki adet frigofirik TIR kiraladı. ASKİ Çatalan İçmesuyu Tesislerinde de 2 bin metrekarelik soğuk hava deposu ve paketleme tesisi oluşturuldu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çukurova haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çukurova ilinden Sözlü’den köylülere destek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Kasım 2018 tarihinde saat 09 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sözlü’den köylülere destek haberi güncellenecektir.ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Kasım 2018, Pazar
 • İmsak
  05:50
 • Guneş
  07:13
 • Öğle
  12:30
 • İkindi
  15:12
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  18:53
Sayfa Başı