"Tülay Demir" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Tülay Demir" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Tülay Demir

Hata yapmayan hiçbir şey keşfedemez

23 Haziran 2018

Bazen gençleri hayat konusunda tecrübesiz buluyor ve yetiştirilme konusundaki görüşlerini eleştirebiliyoruz. Veya kulaklarımızı onların sözlerine, görüşlerine kapatabiliyoruz.
Nasıl büyük bir hata... Gençlerin ne düşündüğü bizler için ne kadar önemli oysa.
¡¡¡
Geçenlerde elime bir kitap geçti. Yazarının henüz 18 yaşında bir genç kız olduğunu görünce dikkatimi çekti, hemen okumaya başladım ve bir solukta bitirdim.
Yazarımızın ismi Nermin Lara Bilici. Kitabın adı “İlk Deneme Yazılarım”...
Kendi tabiriyle “18 yıllık hayat tecrübesi”ni o kadar net ve açık bir dille ifade etmiş ki, okuyunca neden gençlerin hayatla ilgili görüşlerini almamız gerektiğini daha iyi anlıyorsunuz.
Kitabın arkasındaki yazı şöyle başlıyor:

Yazının devamı...

Erotik müzeye gittim, Türklere yakalandım

19 Haziran 2018

Mühendislik eğitimli bir oyuncu olduğunuzu biliyorum. O ilginç hikayeyi konuşacağız ama... Önce benim de merakla beklediğim şu yeni projenizden bahsedelim mi?

- Evet, yeni bir yarışmaya başlıyoruz. Adı da “Geleceğin Starı”...

40 bin başvuru olmuş duyduğuma göre, inanılmaz.

- Evet ve hâlâ devam ediyor başvurular. Sadece Türkiye’yle sınırlı kalmadı, dünyanın birçok yerinden başvuru yapıldı.

Nerelerden mesela?

- Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Pakistan, Afganistan... Aklımda kalanları söylüyorum. Ayrıca Hollanda, Almanya, Belçika. Bunlar dışarıdan başvurular. Bir de biz kalkıp insanların yanına gittik. Ankara, İzmir, Adana ve son olarak da İstanbul’da seçmelere katıldık.

Neye göre seçim yaptınız?

- Oyunculuk gücüne göre...

Yazının devamı...

Bodrum ve İstanbul'u çok seviyorum bu yaz oralarda karşılaşabiliriz

15 Haziran 2018

Dev markaların defileleri ve katalog çekimlerine yetişmek için yüksek tempoda koşturması, sosyal sorumluluk projelerinden uzak durması anlamına gelmiyor. Bir yandan plastiğe savaş açmış durumda, bir yandan fil dişi ticaretine... Hollandalı top model Doutzen Kroes, o çılgın tempoya küçük bir mola verdi; kendisiyle Amsterdam’da, Conservatorium Otel’in lobisinde buluştuk ve organik hayattan mutlu evliliğin sırlarına her şeyi konuştuk.Fotoğraflar: Patrick POSTSizden röportaj talep ettim, o yoğunluğunuza rağmen takviminizi ayarladınız ve tarih verdiniz. Görüşmenin sizin yüksek temponuz nedeniyle iptal olmamasına çok sevindim açıkçası. Sonuçta yine bir çekim arasında bana zaman ayırdığınızı biliyorum.

- İptal söz konusu olabilir mi hiç? Ben bir kere söz verdiysem mutlaka sözümü tutarım. Randevu verildiyse verilmiştir. Ayrıca asıl ben teşekkür ederim, kalkıp buralara geldiniz.

Çok tecrübeli ve başarılı bir modelsiniz. Birçok dünya markasının yüzü oldunuz. Defalarca Victoria’s Secret gibi tüm modellerin hayalini süsleyen bir markanın şovunda podyuma çıktınız. Sanki podyumlarda çoğunlukla batılı modeller görüyoruz, neden çeşitlilik yok?

- Bana sorarsanız, bu sektör uzun yıllar çeşitliliğe kapalıydı.

Markalar çalıştıkları modeller konusunda son derece tutucuydu, sadece Batılı modellere yöneliyorlardı.

Ama şimdi durumun yavaş yavaş değişmeye başladığını görüyoruz.

Çünkü sektör de çeşitlilik arayışında. Mesela podyumlarda daha koyu tenli modeller görmeye başladık. Hatta türbanlı modeller var.

Yazının devamı...

Bu hikâye Miami basınına çok ilginç geliyor

5 Haziran 2018

Kurduğu Quickload şirketi ile Uber’e ve Bill Gates destekli Convoy’a meydan okuyor. 20 yıl önce cebinde 500 dolarla geldiği Amerika’daki yükselişi hâlâ zaman zaman Miami basınında haber oluyor. Amerika ziyaretim sırasında bu renkli hikayenin ayrıntılarını konuşmak için Süreyya Yalçın-Ozan Baran çiftiyle bir araya geldim. Miami’deki evlerinde, Yalçın’ın kendi elleriyle pişirdiği yemekleri servis ettiği masada uzun uzun sohbet ettik. İşte işten aşka o renkli yolculuğun dönüm noktaları... Ozan Bey, şu an Miami’nin sayılı işadamlarından birisiniz ama bu noktaya kolay gelmediğinizden eminim. Bu macera nasıl başladı, ne zamandır Amerika’dasınız?

- 1994 yılında, Kıbrıs’ta okurken bir arkadaşım bana iş teklifinde bulundu. Ortak olduk, beraber iş hayatına atıldık. Bir yandan da okuyordum. Yine bugünküne benzer, nakliyeyle ilgili bir iş yapıyordum. Üç-dört yıl devam etti o...

Neden bıraktınız o işi? Okul bitti de evinize mi döndünüz?

- Yok, o yüzden değil. İş battı. İş batınca Türkiye’ye döndüm ben.

Amerika’ya geçiş nasıl oldu peki?

- Ablam Amerika’daydı. “Bence gel biraz buraya, hem kafanı dinler hem de çalışırsın” dedi. Çok düşünmedim, vizeye başvurdum. Vizem çıktı, cebimde 500-600 dolarla kalktım gittim. Yıl 1999...

500 dolarla yola çıkıp buralara nasıl gelir insan?

- İşler birden büyümedi. Değişik işlerde çalıştım. Restoran dahil birçok iş denedim. 2005 yılında 10 bin dolar para biriktirebilmiştim. Ben de tekrar nakliye işine girmeye karar verdim.

Yazının devamı...

Yeşilçam filmleri bana çok ilkel geliyor

29 Mayıs 2018

◊ Yeni filminizden başlayalım. “Bal Kaymak”a ilgi büyük. Nedir bu kadar ilgi çekmesini sağlayan?
- İlgi büyük mü gerçekten?

◊ Bana öyle geldi. Galada da inanılmaz bir kalabalık vardı.
- Galalar iyi olur da çok inandırıcı değildir yani, belirleyici olmaz.

◊ Bu kadar kötümser olmayın. Filme gidenler çok beğendiklerini söylüyor.

Yazının devamı...

Tehlikeli oyunlar

26 Mayıs 2018

İnternet kanalı YouTube’a çocuk ve gençlerin ilgisi hayli yoğun. Çünkü neredeyse tüm yeni trendler o kanaldan takip ediliyor. Hatta artık hemen hemen herkesin kendine ait bir YouTube kanalı var.
Bu kanalları açma nedeni popüler olma arzusu... Bunun yolu ilginç videolar çekip kanala yüklemek, bunların binlerce kişiye ulaşmasını sağlamak. Bu çabanın popülerlikten öte bir sebebi daha var; o da çok fazla izlenme rakamına ulaşmak, böylece o kanal üzerinden para kazanmak.
Ama hâl böyle olunca işler çığırından çıkıyor. Gençler daha fazla ilgi çekmek uğruna tehlikeli oyunlara başvuruyor.
Bu tehlikeli oyunlar arasında en popüleri birilerine (bayılma hatta ölme pahasına) meydan okumak.
Bayılmayla sonuçlanan bu tehlikeli oyunlar canlı canlı kaydedilip kanallara yükleniyor.
Mesajı alan çocuklar ve gençler de o meydan okumaya karşı daha tehlikeli bir oyun geliştiriyor, onu deniyor, o deneyimin videosuyla karşısındakine karşılık veriyor.
Bu sözde oyunlar, anne-babalardan habersiz şekilde sürüp gidiyor. Ta ki bir gün ciddi bir problem hatta ölüm yaşanana kadar!

Yazının devamı...

Televizyonlarda kan gövdeyi götürüyor

22 Mayıs 2018

◊ Asuman Hanım, hayırlı uğurlu olsun diyeyim öncelikle...
Yakında yeni bir diziyle ekranlarda olacakmışsınız...
- Çok teşekkür ederim. İçime sinen bir teklif oldu, “evet” dedim.

◊ Şahsen sizi izleyip gülmeyi özlemiştim. Yine bir komedi işidir umarım...
- Komedi, evet... Sevgili Mustafa Şevki Doğan’ın, Köprü Yapım’ın bir işi. Ege sahillerinde geçiyor.
Sığacık-Seferihisar taraflarında çekilecek. Egeli bir aile ile Karadenizli bir ailenin komik hikayesi. Ben çok eğlendim senaryoyu okurken.

Yazının devamı...

"14 yaşında anne oldum"

15 Mayıs 2018

Safiye Hanım, öncelikle hayırlı olsun diyeyim. Yeni single’ınız “Ya Ben Anlatamadum” geçen ay çıktı. Ama açıkçası beni şaşırttınız, sizden Karadeniz türküsü beklemiyordum.

- Değil mi? Kimse beklemiyordu aslında, ters köşe yaptım.

Nereden, kimden çıktı bu fikir?

- Konser için defalarca Amerika’ya gittim, Almanya’ya gittim, oralarda o kadar çok Karadenizli var ki. Özellikle de Amerika’da... Geçen sene Hollywood’da, single’da okuduğum bu türküyle horon tepmiştim mesela. Büyük ilgi gördü. Sosyal medya hesaplarıma like yağdı. Devamında “Ne olur bir Karadeniz türküsü okuyun” diye istekler gelmeye başladı. Ben de girdim stüdyoya, “Ya ben anlatamadum ya sen anlamayisun” dedim.

Kimindi bu eser?

- Turan Şahin’in bestesi. Daha önce de o okumuştu zaten. Ama dört sene evvel çıkmış onun albümü.

Sizden slow eser bekleyenler neye uğradığını şaşırdı tabii...

- Biraz öyle oldu (gülüyor). Beklediklerinin tam tersine hareketli, bomba gibi bir parça. Bir şey söyleyeyim mi, aslında biz Faik (Öztürk) Bey’le bir düet yapmıştık. O single olacaktı. Ama sonra solo single’da karar kıldım.

Yazının devamı...