"Tarkan Özvardar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Tarkan Özvardar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Tarkan Özvardar

Tarkan Özvardar

Köpek sahibinin sorumlulukları

14 Şubat 2019

Sadece köpek edinmek,sevmek ve onu doyurmak yeterli değildir. Bir köpek sahibinin sorumluluklarını genel anlamda şu şekilde sıralayabiliriz:- En başta, bir köpek sahiplenmeyi düşünen kişinin ona bakabilecek ortamı, beslenme ve veteriner masraflarını karşılayabilecek maddi gücü sağlaması ve ona ayırabilecek vaktinin olup olmadığını kontrol etmesi gerekir.

- Edinilen köpek yavru bir köpekse, onu sık sık tuvalet alışkanlığını kazandırmak üzere dışarı çıkarmak, yaramazlıklarına karşı toleranslı olmak, düzenli veteriner kontrollerine götürmek, ona bolca zaman ayırmak gerekmektedir.

- Köpek edinildiği zaman onun egzersiz ve gezinti programları için günde en az 3 defa olmak üzere vakit ayırmak gerekmektedir. Köpekler dirsek temasını severler. Dolayısıyla köpeğinizle düzenli egzersiz yapmak, interaktif oyunlar oynamak ve onunla gezintiye çıkmak için düzenli vakit ayırmak şarttır.

- Başta köpeğin sağlığı olmak üzere, sizin ve toplumun sağlığını korumak amaçlı rutin veteriner kontrollerinin yaptırılması, paraziter mücadelenin düzenli şekillendirilmesi ve aşılarının zamanında yapılması gerekmektedir.

Yazının devamı...

Köpeklerimizi bahara hazırlamak

6 Şubat 2019

Bu dönemde özellikle dikkat edilmesi gerekenlere şöyle bir göz atalım: Dış parazitlerle mücadele: Hava sıcaklıklarının 10 derecenin üzerine çıkmasıyla birlikte özellikle keneler uyanmaya başlar. Dostlarımızı gezdirdiğimiz yeşil alanlar sıcakla birlikte aç şekilde uyanmış keneleri barındırmaktadır. Birçok kan paraziti ve hatta ölümcül derecede tehlikeli hastalıkların taşıyıcı ve ara konakçısı kenelerden köpeklerimizi korumalıyız. Bunun için kullanılan ve aylık uygulamaları olan sıvı solüsyonlar, doğal kaynaklı likitler ya da pire-kene tasmalarını bir an evvel yenilemeliyiz, köpek sahipleri veteriner hekimlerine başvurarak bu çeşitli uygulamalardan en uygun olanı seçmelidir. Eğer köpeğiniz bir kene tarafından ısırılmış ve kene kan emme pozisyonundaysa kendiniz müdahale etmeden önce veteriner hekiminize danışınız. Bazen keneyi bulunduğu yerden çekip çıkartmaya çalışırken deriye gömülü kalan kafa kısmı ilerleyen dönemlerde sıkıntılı apselere dönüşebilmektedir.ISLANAN DOSTLARI KURULAYIN

Soğuk algınlığı ve solunum yolu hastalıkları: Gece ve gündüz ısı farkının yüksek olduğu bahar aylarında insan popülasyonunda nasıl bulaşıcı solunum yolu hastalıkları yayılıyorsa köpeklerde de aynı dönemde bu tip hastalıklar görülebilmektedir. Özellikle bahçede yaşayan köpeklerde yağmur ve rüzgardan korumak amacıyla kulübeler sağlamlaştırmalı ve ıslanan köpekler aralıklı olarak kurulanmalıdır. Bu dönem içerisinde likit ya da tablet vitaminleri kullanarak dostlarımızın bahar geçişindeki dirençleri kuvvetlendirilebilir. Özellikle öksürük ve burun akıntısıyla karakterize bir hastalık hali tespit edilirse hemen veteriner hekime başvurulmalıdır.
Bahar geçişine bağlı tüy dökülmesi: Özellikle açık havada yaşayan köpekler, bahar geçişine bağlı havanın ısınmasıyla birlikte tüy değiştirme dönemine girerler. Kış için oluşturdukları sık ve koruyucu tüyler, artık sıcak havalarla birlikte dökülecek, daha seyrek ve daha ince olan yazlık tüyler çıkacaktır. Bu klima adaptasyonu sürecinde dostlarımızı sık sık tarayarak, dökülecek olan kışlık tüyleri hızlı bir şekilde onlardan uzaklaştırıp işlerini kolaylaştırabiliriz. Ayrıca bu dönemde somon yağı ya da derin deniz balığı tabletleri veya likit formları tüy ve deri bütünlüğüne takviye olması açısından dostlarımızın yemeklerine katılabilir.

Yazının devamı...

Duyma engelli köpeği eğitmek

30 Ocak 2019

SABIR VE ZAMAN GEREKTİRİR

Bizi duyamayacak olan köpeğimizin bizi algılayabilmesi için vücut dilimizi takip etmesi gerekir. Bu da en başta odaklanma çalışması yapılması anlamına gelir. Odaklı bir şekilde bizi takip eden köpeğimiz işaretli komutları çok daha kolay anlayacak ve daha hızlı reaksiyonlar verecektir.
Duymayan bir köpeğin eğitimi daha fazla sabır ve zaman gerektirir. İşaret dili ile ilgili bir kitap alırsanız, hem siz yepyeni bir dil öğrenirsiniz, hem de köpeğinizin eğitiminde kullanabileceğiniz yepyeni el işaretleriniz olur. İlk olarak kullanmayı öğrenmeniz ve öğretmeniz gereken el işaretleri gel, otur, yat, bekle ve hayır olmalı. Duyma engelli köpeğiniz sesli kelimeler yerine hem bu el işaretlerini öğrenecektir hem de kullandığınız yüz ifadelerinizi. Mesela oturmasını istiyorsanız el işaretini yapın, onu oturma pozisyonuna getirin ve ardından ödüllendirin ve günlük kısa sıkıcı olmayan tekrarlı egzersizler yapın.Yazının devamı...

Köpekle nasıl seyahat edilir?

24 Ocak 2019

Tatil programlarının yapılmasıyla beraber seyahatlerinizde köpeklerinizin transportunu nasıl yapacağınız sorusu da gündeme gelmeye başlayacak. Bu planı yaparken köpeğinizle birlikte ya da ayrı mı seyahat edeceğiniz ve seyahat sırasında dikkat etmeniz gereken konular oldukça önem taşıyor. Köpeklerin seyahate hazırlanması; seyahatin süresi, hangi vasıtayla yapılacağı, birlikte ya da ayrı mı seyahat edileceği aynı zamanda yurt içi ya da yurt dışı seyahat olup olmamasına göre değişebilir. Bütün bunları tek tek ele almak gerekirse:Araba ile yapılan seyahat: Köpeğin arabayla seyahat etmeden en az altı saat önceden aç bırakılması ve seyahate başlamadan önce egzersizlerini yapıp tuvalet ihtiyaçlarını karşılamış olması önemlidir. Araçta seyahatte köpeğin güvenliğini sağlamak açısından arabanın içine yerleştirilmiş köpek taşıma kutuları ya da göğüs tasmalarına fikse edilmiş emniyet kemerli sistemlerin kullanılması dostunuzun konforu ve emniyeti için gereklidir. Bu tip seyahatler öncesinde köpeğe yatıştırıcı ilaçların verilmesi solunum sistemi üzerine baskı oluşturup tehlike yaratabilir. Araba ya da yol tutmasına yatkın olan köpeklerin midelerini rahatlatmak ve kusmalarını engellemek açısından mide yatıştırıcı ilaçlar veteriner hekime danışılarak kullanılabilir. Araba seyahatlerinde köpeğin rahatlaması için camın açılarak köpeğin kafasını tamamen dışarıya çıkartabilecek pozisyonda bırakılması, kaza riski taşımasının yanı sıra, köpeğin gözlerinin de rüzgarla birlikte toz ve alerjenlerle dolmasına ve enfeksiyonlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle cam aralığına dikkat etmek gerekir. Yoğun klima kullanımları köpeklerde solunum sisteminin akut rahatsızlıklarına sebebiyet vermelerinden ötürü dikkatli kullanılmalıdır.
Uçak ile yapılan seyahat: Uçakla yapılacak olan seyahatlerde köpeğin taşıma kabı içerisinde muhafaza edilmesi zorunludur. Bu bütün havayollarının ortak kuralıdır. Seyahat öncesinde uçuş bileti rezervasyonu yapılırken köpekle seyahat edileceği, taşıma kabı ölçüleri, köpeğin taşıma kabı içerisindeyken ağırlığının belirtilmesi zorunludur. Taşıma kabıyla birlikte 8 kilo ağırlığın altındaki köpekler yolcu kabininde seyahat edebilmektedir. Bu ağırlığın üstündeki köpeklerin uçağın kargo kabininde seyahat etmesi gerekir. Dostunuzla birlikte havaalanına giderken aşı karnesini yanınıza almayı unutmayın; zira aşı karnesi ibraz edilmeyen köpeklerin uçuşu mümkün olmayacaktır. Ayrıca aşılarının eksiksiz yapılmış olması önemlidir. Uçuş öncesinde ya da esnasında köpeğe yatıştırıcı ilaçların verilmesi uygun değildir. Tıpkı arabayla seyahatte olduğu gibi köpeğin yolculuk öncesinde egzersize edilmiş olması ve en az 8 saat önceden aç bırakılmış olması önemlidir.
Yurtdışı seyahati: Köpeğin yurtdışına çıkışının sağlanabilmesi belli prosedürlerin tamamlanmasıyla mümkün olabilmektedir. İster karayolu, ister havayolu isterse de denizyoluyla seyahat edilecek olsun, yurtdışına çıkış işlemlerinin eksiksiz olarak tamamlanması gerekmektedir. Yurtdışı çıkış işlemleri köpeğin nakledileceği ülkenin kurallarına göre değişiklik gösterse de genel anlamda yapılması gerekli olan işlemleri şöyle sıralayabiliriz:-Köpeğin aşı karnesinin eksiksiz sunulması.

Yazının devamı...

Köpeklerde sosyalizasyon

17 Ocak 2019

Köpek yavrularının doğduktan sonraki 3 ila 12 haftalık oldukları zaman aralığı, onların sosyalizasyon inşaası için kritik bir süreçtir. Bu dönem içerisindeki canlılarla iletişim, değişik seslere maruz kalma, obje etkileşimleri onların ileri ki yaşamlarındaki karakterlerinin şekillenmesinde büyük rol oynayacaktır. Bu dönemin başarılı bir süreç olması çevresel faktörler, insan manipülasyonları, anne ve kardeşlerle olan etkileşimle karakterize olmaktadır. Birinci sosyalizasyon dönemi olarak adlandırılan 3-5. hafta aralığı, köpeğin türdeş ilişkilerini oluşturduğu ve onlarla iletişim kurallarını öğrendiği dönemdir. 5-12. haftalar arasında da yavrunun insanlar, diğer canlılar ve şehir yaşantısıyla iletişime geçtiği dönemidir ki buna da, ikinci sosyalizasyon dönemi denilir. Köpeğin bu kritik dönemlerde yaşayacağı deneyimler, ilerideki yaşantısını onun sosyal davranışlarını ve etkileşimlerini belirleyecektir.ÇEŞİTLİ SESLER DİNLETİLMELİ

Sosyalizasyon süreçleri köpeklerde ırka, çevresel uyaranların çeşitliliği ve etkili oluşuna, anne ve kardeş etkileşimlerine göre değişebilmektedir. Yavru köpeklerin anneyi emme dönemi içerisinde 12-14. günlerinde kulakları duymaya başlar. Bu dönemin başlamasıyla birlikte yavrulara gök gürültüsü, çocuk sesi, araba sesi gibi seslerin günün belli saatlerinde dinletilmesi ve diğer zamanlarda da sürekli olarak radyonun açık bırakılması yavruların ilerideki hayatlarında sese karşı olan duyarlılıklarını ve korkularını engelleyecektir. 12. haftaya kadar anne ve kardeşlerle bir arada kalması gereken yavru bu dönemde, ilk olarak annesinden sosyal davranışları ve doğru vücut dilini öğrenmeye başlayacak, aynı zamanda kardeşleriyle olan etkileşimleri esnasında, hiyerarşi, oyun ilişkileri, mücadele gibi kavramları geliştirecektir. Bu dönem ısırma davranışının baskılandığı dönem olması itibarıyla oldukça önemli bir dönemdir. Bu süreçte yavruların insan diyaloğunu öğrenmeleri adına mutlaka yetişkin ve çocuklarla temas ettirilmeleri, sevilip dokunulmaları, insan-köpek sosyalizasyonu açısından çok önemlidir. Ayrıca yavruların barındıkları alanda çeşitli köpek oyuncaklarının bırakılması obje diyaloğu için gereklidir.

Yazının devamı...

Köpekler neden yalnız başına oyun oynamaz?

9 Ocak 2019

Köpeklerin nereden geldiği ile ilgili birçok teori bulunsa da bunlardan en çok kabul edileni gri kurtlarla ortak atadan gelmiş olduklarıdır. Bilimsel araştırmalara göre vahşi doğada yaşayan kurtlar sürü halinde gezerler ve bu sürü bir aile ünitesidir. Evrimle beraber evcilleşen köpekler, atalarından gelen sürü mentalitesini hafızalarına ve içgüdülerine yerleştirmiş oldukları için günlük hayatlarında da buna ihtiyaç duyarlar. Köpeğiniz sizi bir aile üyesi ve sürünün bir parçası olarak görmektedir ve siz de onu öyle görmediğiniz sürece ve sürü hayatının kurallarını uygulamadığınızda köpeğiniz ile birçok problem yaşarsınız. Eğer köpeğiniz için iyi bir kılavuz olmayıp onun kafasındaki statü algısını karıştırırsanız sizi kendisi ile eşit veya kendini sizden üstün görmeye başlar. Bununla beraber birlikte yaşamınızı zorlaştıracak istenmeyen davranışlar şekillenebilir. Masadan yemek çalabilir, itaat algısı düşebilir, karşı davranışlar ve hatta statü ilişkili agresyon bile geliştirebilir.* * *
Köpekler ilişkilerinde interaktif olmayı seven hayvanlardır. Bu sürü mentalisinden dolayı evde yalnız kalmaktan, yalnız oynamaktan hoşlanmazlar. Bir sürü her zaman beraberdir ve bir ünite olarak hareket eder. Kısacası köpekler sosyal varlıklardır ve yalnızlıktan haz almazlar. Tabii ki her zaman evde olamayacağınız ve onlarla oynayamayacağınız için interaktif oyuncaklar üretilmiştir. İçlerine ödüller ya da mamalar saklayabileceğiniz bu aparatlar hem köpeğinizin sıkılmamasına yardımcı olur hem de sizin yokluğunuzda uğraşabilecekleri bir aktivite oluşturur.

Yazının devamı...

Köpek sahiplerine önemli bilgiler

2 Ocak 2019

Ancak, bazı küçük bilgileri her köpek sahibi bilmeli ve aklının bir kenarında tutmalıdır.

VÜCUT ISISI: Köpeklerde normal vücut sıcaklığı 37.5 ila 39 derecedir. Vücut ısısı ırka, yaşa, fiziksel aktivasyona, çevre ısısına ve hormonal devinime göre değişkenlik gösterebilse de, birçok rahatsızlığın tespitinde önemli bulguların başında gelir. Köpeklerde çoğunlukla vücut ısısı rektal olarak ölçülür. Yüksek vücut ısısı, viral ya da bakteriyal enfeksiyonların, ısı çarpmasının, zehirlenmelerin göstergesi olabildiği gibi düşük vücut ısısı da donma ve yine bazı viral hastalıkları işaret edebilir.ÇİFTLEŞME DÖNEMİ: Dişi köpekler genellikle yılda iki kez çiftleşme periyoduna girerler. Kanama ve cinsel organın ödemlenip belirginleşmesiyle karakterize olan bu dönemde dişiler biraz huzursuz ve iştahsız olabildikleri gibi çok sık aralıklarla idrar yaparlar. Kızgınlık dönemi diye anılan bu dönem ırka ve çevresel faktörlere bağlı değişkenlik gösterebilir. Erkek köpeklerin ise çiftleşmeye her zaman hazır olup, belli bir kızgınlık dönemleri yoktur.

Yazının devamı...

Köpeğinizle yılbaşı hazırlıkları

26 Aralık 2018

Köpeğinizin bu hazırlıklar esnasında kendini rahat hissetmesi ve yılbaşı akşamı ihmale uğramaması oldukça önemli. Bu akşamı dostunuzun da konforlu geçirmesi için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var...
Belli bir rutininiz varsa ve köpeğiniz buna alışıksa yeni yıl kutlamaları için parti planınızı dostunuzla paylaştığınız yerin dışında bir yerde yapmalısınız. Büyük grup insanlar ve fazla gürültü, köpeğinizi strese sokacaktır. Köpeğe alışık olmayan insanların, yanlış yaklaşımları sonucu en zararsız köpekler bile beklenmedik hareketler sergileyebilirler.
***
Eğer kutlamayı evinizde yapmaktan başka bir alternatifiniz yoksa, köpeğiniz için güvenli ve sakin bir alan oluşturduğunuzdan emin olun. Kullanılmayan bir odaya sevdiği oyuncakları, kemirebileceği kemikleri ve sürekli üstüne yattığı bir yatağı koyarak onu rahat hissettirebilirsiniz.
Yılbaşı günü kutlama hazırlıklarına kendinizi kaptırıp köpeğinizin egzersiz ve gezinti programını ihmal etmemelisiniz. Geç saate kadar kutlamalar sebepli uyanık kalacağınız için dostunuzla sabah rutininiz aksayabilir. Bu sebeple yılbaşı günü köpeğinize her zamankinden daha uzun ve daha interaktif bir gezinti planı çizmelisiniz.
Köpekler yapıları gereği fırsatçı ve toplayıcı canlılardır. Yılbaşı yemeği için hazırladığınız ikramları iyi muhafaza etmelisiniz. Nefis etler ve tatlılar köpeğinizi baştan çıkarabilir ve ihmalle oluşabilecek hırsızlıklar,ciddi sindirim rahatsızlıkları ve hatta zehirlenmeyle sonuçlanabilir.

Yazının devamı...
Tarkan ÖZVARDAR Kimdir?

.