"Tarkan Özvardar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Tarkan Özvardar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Tarkan Özvardar

Tarkan Özvardar

Köpeklerde kış hastalıkları

12 Aralık 2018

Bu tip hastalıklar köpekte iştahsızlık, öksürük, burun akıntısı, titreme ve yüksek ateşle karakterize olabilir. Köpeklerimizin üşütmemeleri için onları kuru tutmak, iyi beslemek, kısa tüylü ve üşümeye yatkın olan yavru ve yaşlı olanları gezintiler esnasında kıyafetle desteklemek, iyi izole edilmiş kulübeler yapmak alınacak önlemlerin başında gelir. Hastalık semptomlarının bir ya da birkaçını gösteren köpeklerin vakit kaybetmeden veteriner muayenesinden geçmesi gerekir. Kışın, sahipli köpeklerin gezinti programları, sıcak havalarda olduğundan daha kısadır. Köpeklerimiz bu mevsimde daha fazla evde vakit geçirmek zorunda kalır. Evlerimizdeki kuru hava, halı ve sentetik kökenli eşyalar hassas burun yapısı ve solunum sistemine sahip olan dostlarımızda birtakım alerjik rahatsızlıklara sebep olabilir. Ayrıca sigara içilen evlerde yaşayan köpeklerde dumanın zararlı etkilerine bağlı olarak birçok solunum yolu rahatsızlığı gözlemlenebilir. Öksürük, hapşırma, burun çekme ve akıntısı bu belirtiler arasındadır. Evleri düzenli havalandırmak, iç mekanları nemlendirmek, dostlarımızın yanında sigara içmemek ve düzenli halı temizliği yapmak önemlidir.KAR YEMESİ SİNDİRİMİ BOZABİLİR

Üşütmeye bağlı ya da aşırı kar yiyen köpeklerde sindirim sistemi rahatsızlıkları şekillenebilir. Kusma, ishal, iştahsızlık, dışkıda kan, vücut ısısında artış gibi belirtiler gözlemlenebilir. Bu tip olgularda, veteriner muayenesi ihmal edilmemelidir. Köpeği sıcak ortama almak, sürekli temiz su takviyesiyle kar yemesini engellemek hastalığın ilerlemesine engel olacaktır. Kar yürüyüşlerinde kırık camlar gibi kesici maddeler kar tarafından kamufle edilir ve fark edilmez. Bu gibi maddelerin sebep olduğu yaralanmalarda ilk yardım uygulaması yapılıp, yaranın ciddiyetine bağlı olarak veterinere başvurulması gerekir. Ayrıca, buzlu alanlarda koşu veya oyun aktiviteleri sırasında, diz kapağı kaymaları, çapraz bağ lezyon ve hatta kopmaları, burkulmalar, çatlak ve kırıklar şekillenebilir. Özellikle buzlu zeminlerde oyun ve koşu egzersizlerinden dostlarımızı uzak tutmak, alınması gereken önlemlerin başında gelir.

Yazının devamı...

Dişi köpeklerde hayali gebelik

5 Aralık 2018

Dişi köpekler yılda iki defa çiftleşme isteği içerisine girer. Bu dönemde oluşan hormonal farklılaşmalar köpeği çiftleşme evresine hazırlar. Özellikle evde beslenen ve kısırlaştırılmamış dişi köpeklerde hayvan sahipleri, köpeklerini düzenli olarak çiftleştirmek istemedikleri için bu dönemler üç hafta süren hormonal ve fiziksel bulgularla şekillenip sona erer. Ancak bazı köpeklerde bu dönem sonrasında çiftleşme şekillenmediği halde organizma tıpkı gebeymiş gibi davranmaya başlar. Kızgınlık döneminin sona ermesinden 7-8 hafta sonra yalancı gebelik bulguları baş gösterir. Bu bulguları şu şekilde sıralamak mümkündür:KARNI ŞİŞİP SÜTÜ GELEBİLİR

- Köpeğin karın bölgesinde hafif çapta genişleme ve gerginlik.
- Aşırı derecede iştah artışı.

Yazının devamı...

Köpeğiniz kaybolursa ne yapmalısınız?

28 Kasım 2018

Fakat böyle bir durumda sakin olmak ve adım adım ilerlemek daha doğru olacaktır, çünkü her geçen dakikada köpeğiniz sizden daha fazla uzaklaşıyor olabilir. Herhangi bir hayvanınızın eve dönüşünü en çok kolaylaştıracak şeylerden birisi ona mikroçip taktırmaktır.MİKROÇİP NEDİR?

Bir pirinç tanesi büyüklüğünde olan mikroçip, genelde köpeğin ensesinin arkasına enjektör yardımı ile yerleştirilir. İçerisinde radyo verici ve kendine mahsus bir kimlik numarası vardır, ayrıca 25 yıla kadar veya daha fazla dayanabilir. Hatırlanması gereken önemli bir nokta bu mikroçipin köpeğin bulunduğu yeri takip etmek için kullanılmadığıdır ama eğer kayıp bir köpek bulunursa ve mikroçip okuyucusu olan bir veterinere götürülürse köpeğe özel olan mikroçip numarası okunabilir, veritabanından da o numara kullanılarak köpeğin kimliği öğrenilir ve sahibinin bulunması kolaylaşır.

Yazının devamı...

Köpeklerimizi kış soğuklarından nasıl koruruz

21 Kasım 2018

Organizmanın soğukla mücadele edebilmesi için daha iyi beslenmeye, yağlanmaya, koruyucu kıyafetlere ve ısınmaya ihtiyacı vardır. Köpekler de kış aylarında metabolizmalarını farklılaştırarak soğukla mücadeleye adapte olmaya çalışırlar.
İster evde yaşasın, ister bahçede... Soğuk havaların başlamasıyla köpeklerimiz için yapılması gereken birçok şey vardır. Köpeklerde kışın yapılması gerekenleri şu şekilde sıralamak mümkündür:
- Soğuktan korunmak köpeklerde de beslenmeyle direkt bağlantılıdır. Kış aylarında köpeğimizin besin çeşitlerini ve miktarlarını farklılaştırmak en önemli adımlardan biridir. Bu dönemde onları kalorisi ve yağı yüksek olan mamalarla beslemek, bu besinleri mümkünse ılık olarak vermek özellikle bahçede yaşayan köpekler için onların soğuğa olan dirençlerini arttırdığı gibi bağışık sistemlerini de kuvvetlendirir.
- Vitamin, mineral destekleri ve özellikle somon yağı tabletleri ya da derin deniz balığı yağı tabletlerinin kullanılması köpeklerin bağışıklık sistemi dayanıklılığını ciddi anlamda arttıracaktır.Yazının devamı...

Sadakat timsali köpek vefasız dost insan

14 Kasım 2018

Böylece köpek, insana karşı diyetini kendince ödemiş olmuştu. Köpeklerinin bu özelliklerinin farkına varan insanoğlu, gittikleri her yere onları da beraberinde taşımış ve köpeklerin insana olan faydalarından sonuna kadar yararlanmıştır.
İşte, köpekle insan arasındaki ilk iletişim çift yönlü yararlanımla başlamış ve günümüze kadar süregelmiştir.


* * *
Maalesef günümüzde köpek, bir zamanlar avcıyken şu anda insana bağımlı bir toplayıcı haline gelmiştir ve bu insan manipülasyonu ve evcilleştirmesiyle bağlantılı olarak şekillenmiştir. Köpeğin içgüdülerini körelten ve köpeği kendine bağımlı hale getiren insanoğlu, yaşadığımız yüzyılda ne yazık ki sokak köpeklerinin popülasyonunu bir problem olarak görmekte, onların yerleşkelerine yeni inşaatlar ve şehirleşme planlarıyla saldırmakta ve köpek dostlarımızı şehir dışına ötelemektedirler. Bir zamanlar havlayarak tehlikenin yaklaştığını haber veren köpeklere duyduğumuz minnet, günümüzde sokağımızda bekçilik amaçlı havlayan köpeklerden rahatsız olmaya ve onlardan nefret etmeye dönüşmüştür. Bu eski ortaklıktan insanoğlu artık rahatsız ve anlaşmayı bozmuş olsa da en eski dostumuz köpek hâlâ bir parça kuru ekmek ve başının okşanmasıyla sadakat borcunu ödemeye her zaman hazırdır.

Yazının devamı...

Köpeklerde ağız ve diş sağlığı

7 Kasım 2018

Köpek sahiplerinin maalesef en çok ihmal ettikleri ve gözden kaçırdıkları konuların başında köpeklerinin ağız ve diş sağlığı gelir. Doğuştan gelen genetik donanımları bir kenara bıraktığımızda, bir köpeğin ağız sağlığını oluşturmada ilk dikkat edilmesi gereken beslenme alışkanlığının düzenlenmesidir.
Köpeklerde insandan farklı olarak ağızda kimyasal sindirim başlamaz. Köpekler dişleriyle ve çene kaslarıyla besinleri mekanik olarak parçalayarak sindirime yardımcı olurlar. Köpeklerin dişlerini incelediğimizde, yavru köpeğin diş sayısı ile yetişkin köpeklerin diş sayılarının farklı olduğunu görürüz. Yavru köpeklerde süt dişi olarak adlandırılan dişlerin tamamının görülebilir hale gelmesi, köpek yavrusunun en az 8 haftalık olmasıyla mümkündür. Yavru köpeğin ağzında 28 adet süt dişi bulunmaktadır. Yetişkin köpeklerin ağızlarında ise toplamda 42 adet kalıcı diş bulunur. Bu dişlerden 20 adedi üst çenede, 22 adedi de alt çenede lokalize olmuştur. Yavru köpek 6 ayı tamamladıktan sonra bu kalıcı dişler ağzında görülebilir hale gelir.


* * *
Köpeklerin de dişleri tıpkı bizde olduğu gibi şekil ve işlev farklılıkları açısından sınıflandırılır.
- KESİCİ DİŞLER: 12 adettir. Köpek ağzının ön kısmında 6 adedi altta, 6 adedi üst çenede yer alır.

Yazının devamı...

Köpeklerde agresyon

31 Ekim 2018

Zaten köpek besleme ve yetiştirme kültürü emekleme seviyesinde olan ülkemizde, sansasyonel ve ajite bir şekilde bu tip haberlerin gündeme gelmesi, sadık dostumuz köpeklerin ve bazı köpek ırklarının yanlış tanıtılmasına/anlaşılmasına sebep olmanın ötesinde, insanlarda ciddi anlamda tedirginlik oluşturuyor. Gelişen olaylarda insanlar suçu köpeğe atma yani net bir sorumlu bulma spekülasyonları içerisindeyken, köpeklerde agresyon ve sebepleri üzerinde durmak gerekiyor.


* * *
​Köpeklerde saldırgan davranışlar yani agresyon, birçok şekilde ortaya çıkabilmektedir. Tehlikeli sonuçlar doğurabilecek olan bu davranış bozukluğunun çeşitleri, sebepleri ve eliminasyonu konusunda bilgilenmek doğru olacaktır. ​
* * *
Köpeklerde agresyon çeşitlerinin en sık görülenlerini şöyle sıralayabiliriz:

Yazının devamı...

Köpeklerde raşitizm hastalığı

24 Ekim 2018

Özellikle büyük ve dev köpek ırkları bu hastalığa daha yatkın olurlar. Özellikle büyük ve dev köpek ırkları bu hastalığa daha yatkın olurlar. Kemiklerin yetersiz beslenmesi ve gelişmesine bağlı oluşan bu hastalık; uzun kemiklerde eğrilikler, yapı deformasyonları, kırılma ve çatlamaya yatkınlık ile karakterizedir. Bu hastalığın başlıca sebepleri; gün ışığından (uv) yeterli derecede istifade edilememesi ile birlikte D vitamininin emiliminin azalması, beslenme eksikliklerine ve paraziter enfestasyonlara bağlı olarak kalsiyum ve fosforun yeterli miktarda ve dengeli olarak alınamamasıdır.
* * *
Yavru köpeklerde yeterli ve dengeli beslenmenin önemi büyüktür. Bu dönem içerisinde eksik ya da yetersiz beslenen ve daha da önemlisi güneş banyosundan mahrum kalan yavrular için raşitizm hastalığı büyük tehlike oluşturur. Gebeliği döneminde kalsiyum ve fosfor açısından yeterli beslenmeyen köpeklerin yavruları da bu hastalığa yatkın olarak dünyaya gelebilirler.* * *

Yazının devamı...
Tarkan ÖZVARDAR Kimdir?

.