"Tarkan Özvardar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Tarkan Özvardar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Tarkan Özvardar

Tarkan Özvardar

Bebek ve köpek

8 Ağustos 2018

Evin hanımının hamile kalmasına bağlı ya da bebeğin dünyaya gelmesiyle beraber köpeğin evden uzaklaştırılması…
* * *
Hâlbuki, o da evin çocuğudur ve aslında ilk çocuğudur.
Şöyle düşünmek gerekir:
Aileler ilk çocuğun üstüne ikinci çocuk düşündükleri zaman ilk çocuğu evden uzaklaştırıyorlar mı? Ya da ona yeni bir aile mi arıyorlar mı?
Tabii ki hayır!
* * *

Yazının devamı...

Köpeklerde uyuz hastalığı

25 Temmuz 2018Bu hastalığın yaz aylarına karakterize olması; kene, pire gibi parazitlerin bu aylarda yaygın olarak görülmesi ve uyuz hastalığına ortam oluşturması, ayrıca sıcak havanın yarattığı stresin deri defansını düşürmesi sebebiyledir. Bu hastalığın bulaşma riski oldukça yüksektir. Kontakt yolla direkt bulaşabildiği gibi ortak kullanılan ekipmanlar vasıtasıyla indirekt yolla da bulaşabilmektedir.
* * *
Uyuz hastalığının birçok türü olmasına karşın sıklıkla görülenleri şunlardır:
* Sarcoptes
* Notoedres

Yazının devamı...

Köpeklerde acil müdahale ve ilk yardım

18 Temmuz 2018


İşte bu yüzden ilk yardım eğitimi; eğitim kurumlarında, kamu kuruluşlarında, ehliyet kurslarında vazgeçilmezdir. Aslında ilk yardıma ihtiyacı olan sadece insanlar değildir. Özellikle şehir yaşantısı içerisinde kaza geçirmiş, travma yaşamış, ilk yardım ve acil müdahale edildiği takdirde yaşama dönmesi mümkün olan nice evcil ve yabanıl hayvan vardır. Bana kalırsa, insanların insan için ilk yardım konusunda eğitildikleri gibi okullarda çocuklarımızı bilinçlendirmek adına, beraber yaşadığımız hayvan dostlarımıza da ilk yardımın nasıl yapılacağı konusunda eğitici programlar oluşturulmalıdır.
* * *
Bu haftaki yazımda, çok geniş kapsamlı olmamakla birlikte köpekler için uygulanabilecek temel ilk yardım uygulamalarından bahsetmek istiyorum.

* TRAFİK KAZALARI: Trafik kazası geçirmiş bir köpeğin, çok korkmuş, travma geçiriyor ve ağrı şokunda olabileceği ihtimalini asla unutmayın. Köpek, sahipli-sahipsiz hatta kendi köpeğiniz olsa bile ağrı ve korku şokuyla sizi ısırabilir. Bu sebeple, kaza geçirmiş köpeklere varsa arabanızdaki bir battaniyeyi örterek ya da paltonuzu üzerine atarak stabilizasyonunu sağlamalısınız. Tabii bu uygulamadan önce hayvan trafik akışının içerisinde kaldıysa trafiği durdurmak, ikaz işaretleriyle diğer araçları uyarmak hayvanın zapturaptı sonrasında da güvenli bir alana taşınması gerekmektedir. Vücutta herhangi bir kanama odağı varsa kanama durdurulmalı ve basit turnike uygulamaları yapılmalı, omurga ve kemik kırıkları ihtimaline karşı da bir veteriner kliniğine ulaştırana kadar hayvanın dikkatlice taşınması ve hareketsiz kalmasına dikkat edilmesi önemlidir.

* BOĞULMALAR: Köpekler, doğuştan yüzme bilirler. Ancak yoruldukları zaman ve sudan çıkamadıklarında tıpkı insanlar gibi boğulabilirler. Özellikle havuzlu evlerdeki köpekler bu tehlikeyle sürekli karşı karşıyadırlar. Boğulmaktan kurtarılmış bir köpek de tıpkı insandaki gibi yan yatırılarak akciğerlere kaçmış olan suyun dışarı akışı sağlanmalıdır. İnsanlardaki ilk yardımda olduğu gibi gerekirse ağızını kapatıp burun deliklerine hava üflenerek suni solunum yapmak boğulma vakalarındaki ilk yardımda önemlidir. Ayrıca köpeğin özellikle katı ve büyük cisimleri yutmasına bağlı soluk borusunun tıkanması ya da hızlı yemek yiyen köpeklerde yiyeceklerin aspirasyonuna bağlı boğulma vakalarında köpeğin ağzının açılarak görünen bölgelerdeki yabancı cisim ya da yiyecek maddelerinin uzaklaştırılması, insan ilk yardımındaki heimlich manevralarına benzer uygulamalarla yabancı cismin dışarı çıkartılmasına çalışmak doğru olacaktır.

* SICAK ÇARPMASI: Özellikle sıcak yaz aylarında uzun süre güneş altında kalmış ya da arabada unutulmuş köpeklerde, hayvanın yükselmiş vücut ısısının düşürülmesi maksadıyla ıslatılması, vücut boşluklarını kapsayan bölümlerin buzla serinletilmesi ve hayvanın kaybettiği sıvının su izotonik çözeltiler yardımıyla yerine konulmaya çalışılması gerekmektedir.

* DONMA:

Yazının devamı...

Köpeklerde ayrılık endişesi

10 Temmuz 2018

Bazı vakalarda komşuların rahatsız olması ve hatta tahliye davalarının şekillenmesine kadar uzayan can sıkıcı, çoğunlukla da hayvan sahibinin aleyhine sonuçlanan ve sahip ile dostunun yollarının ayrılmasına neden olan yargı süreçleri oluşmaktadır. Peki köpeklerde bu davranış bozukluğu nasıl şekillenir ve engel olmak için neler yapmamız gerekli olduğuna bi bakalım...
***
ONLAR İÇİN SAHİP, HERŞEY DEMEK

Köpekler sahipleriyle yaşadıkları hayatlarında onları merkez noktaya oturturlar. Küçük ve bizlere göre malesef kısa olan yaşamlarında biz olmayınca hezeyana kapılmaları çok da anormal değildir. Kurallarını bilmedikleri insana ait olan sosyal yaşantı içinde sahip demek; beslenme, gezinti, arkadaş, oyun, tuvalet ihtiyacının sağlanması yani kısaca her şey demektir. İşte her şey olan sahip; evden gidince endişe başlayabilmektedir.
***
Bu davranış bozukluğu oluştuğu ya da giderilemediği durumlarda köpeğin başka birine sahiplendirilmesi(ki bu ayrılık endişesini daha da arttıracaktır) veya barınak, sokak gibi ortamlara terk edilmesi ile sonuçlanacak ve dostumuzun korktuğu başına gelmiş olacaktır. Yoğun ve karmaşık yaşantısında dostunu terk etmiş olan insan kendine yeni dostlar edinmekte ve terk ettiği arkadaşını unutmakta hiç güçlük çekmez. Ama unutmak köpek için geçerli olmayacak ve hayatı boyunca bu travmanın mutsuzluğuyla yaşayacaktır.
İşte sevimli dostlarımızın ‘ayrılık endişesi problemi’ne yakalanmadan ve ömür boyu bizimle yaşamalarını sağlayacak altın kurallar...

Yazının devamı...

Köpeklerde zeka ve eğitilebilirlik

3 Temmuz 2018

Köpeklerde zekâ sıralaması yaparken; eğitime verilen yanıt, öğrenme hızı, problem çözebilme yeteneği, insanla birlikte çalışma isteği gibi özellikler ön planda tutulmuştur. İstatistiki çalışmalar bu kavramları zekâyla ilişkilendirmiştir.
* * *

Köpeğin eğitilebilirliği ve itaat algısının düşüklüğü her zaman zekânın yetersizliği anlamına gelmez. Örneğin; Kangal köpeğinin sürü koruma ve sürüye uyum yeteneği onu en iyi sürü koruma köpeklerinin ilk sırasına oturtmuştur. Ancak, Kangal özgürlüğüne düşkün bir ırk olarak itaat programlarında çok da başarılı değildir. Bu veri, Kangal’ın zekâsının yetersizliğini işaret etmez.
* * *
​Aynı ırk içerisinde ve hatta kardeş köpekler arasında yapılan zekâ testi çalışmalarında farklı sonuçlara ulaşılması, bireysel farklılıkların da var olabileceğinin göstergesidir. ​Yapılan çalışmalar her ne kadar genellemeleri içeriyor olsa da, elde edilen sonuçlar köpek ırkları içerisinde eğitime yatkınlık ve eğitilebilirlik seviyelerinin tespit edilebilmesi açısından oldukça önemlidir. Aslında zekâ ile aklın birbirinden farklı kavramlar olduğunu düşünürsek bu sıralamaların daha çok akılla ilgili olduğu sonucuna varırız. Liste, insanla işbirliğine yatkınlık, eğitime verilen pozitif yanıtlar, komut öğrenmedeki tekrar sayıları ve problem çözmedeki becerileri göz önünde bulundurarak hazırlanmıştır.

Sıralamada 10 akıllı köpek ırkı:

1) Border collie

Yazının devamı...

Hayvan istismarı

20 Haziran 2018

Sosyal medya sayesinde yapılan paylaşımlarda bu korkunç olayı duymayan ve duyarsız kalmayan olmadı. Savunmasız küçücük bir canlıya bu canice saldırının nasıl yapılmış olduğunu anlamak mümkün değil. Yaşanan bu korkunç saldırının yankıları akıllara daha önceleri yaşanmış olan ve halen yaşanmakta olup da su üstüne çıkmamış olan birçok hayvan suistimali olduğunu bize düşündürttü. Bu saldırıların kimler tarafından ve hangi ruh halleriyle yapılmış olabileceği, bu suçu işleyenlerin nasıl engelleneceği, toplum olarak bu suçlara karşı nasıl örgütlenmemiz gerektiği ve tabii ki hayvan hakları ve ıslahı konusunda yasa koyucuların ne tür önlem ve kararlar alması zorunluluğu gündeme geldi.

Maalesef tüm dünyada ve ülkemizde hayvanların maruz kaldığı insan eliyle yapılan birçok suistimal şekli var.

- Hayvanlara yapılan cinsel taciz
- İşkence ve fiziksel şiddet
- Esaret altında tutma
- Aşırı egzersize etme ve yetersiz yada aşırı besleme

Yazının devamı...

Köpeğimize korkmadan nasıl yüzme öğretiriz

14 Haziran 2018

 ÖNCELİKLE, YAPILMAMASI GEREKENLER

* Köpeğinizi zorla suya sürüklemeyin, atmayın, kandırmayın ve zorla sokmayın.
* Eğer ıslanmaya hazır değilseniz -en azından ilk zamanlarda- köpeğinizi de suya sokmayın. Birçok hayvan sahibi köpeklerini suya doğru götürürken her dalgada geri adım atıp ıslanmamaya çalışıyor fakat köpeğiniz sizi kılavuz olarak gördüğü için, sahiplerinin dalgalardan ve sudan kaçtıklarını gördükleri zaman onlar da bu davranışları kopyalamaya başlayacaklardır.
* Dostunuzun ilk deneyiminde heyecanlanıp size doğru yüzmek istemesi ile vücudunuzda oluşabilecek olan tırnak izlerine karşı ilk deneyimlerde neopran yelek ya da en azından bir tişört ile denize girmenizi tavsiye ederim.
* Son olarak ise, yanlışlıkla suya düşme riskini ortadan kaldırın. Yani kaygan zeminlerden, yüksek ve eğimli noktalardan uzak duru. Eğer köpeğiniz birden bire suya düşer ve travma yaşarsa daha sonradan isteyerek suya girmesi zor hale gelecektir.

YÜZME İÇİN UYGUN BİR DURUM YARATIN

* Sıcak bir gün seçin. Acele ederseniz ve serin bir güne denk gelirseniz köpeğiniz için suya girmek zevkli bir şey olmayabilir. Ama sıcak bir günde suya girdiğinde vücut ısısının düşmesi ile beraber yüzmekten küçük dostunuzda daha fazla keyif alacaktır.

Yazının devamı...

Köpeklerde alerji

6 Haziran 2018

* Gıda alerjileri.
* Çevresel alerjiler.
* Genetik kökenli alerjiler.
Eğer küçük dostunuz ilkbahar, yaz veya sonbaharda kaşınmaya başlıyorsa, muhtemelen mevsimsel, çevresel alerjenlere tepki gösteriyordur. Fakat, eğer semptomlar yıl boyunca devam ediyorsa köpeğinizin hassasiyeti sürekli etrafında olan etkenlerden dolayı olabilir; diyeti gibi.

MEVSİMSEL ALERJİ BELİRTİLERİ

Köpeklerin alerji belirtileri insanlardan farklı olarak kendini alerjik dermatit olarak gösterir yani cilt tahrişi veya iltihabı olarak. Eğer köpeğinizin alerjisi varsa aşırı derecede kaşınmaya ve belli bölgelerini dişlemeye ya da çiğnemeye başlayacaktır. Kendisini mobilyalara, halılara sürtmeye başlayabilir. Kaşıntı devam ettikçe köpeğinizin cildi hassaslaşacaktır ve şişecektir. Alerjik dermatitin başka semptomları tüy dökülmesi, kızarıklık, açık yaralar ve kabuk bağlama olarak özetlenebilir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kulaklar ve kulak kanalı kızarıp şişebilir veya mantar ve bakteri üremeye başlayabilir. Eğer köpeğiniz kulağını kaşımaya, kafa sallamaya veya kulaklarının etrafında tüy dökmeye başladıysa alerjik reaksiyon gösteriyor olma ihtimali yüksektir. Eğer kulaklarında enfeksiyon varsa başka bir belirtisi de belirgin bir koku ve pas çıkmasıdır. Her ne kadar köpeklerde alerji belirtileri solunum yolu ile kendini çok göstermese bile bu hiç olmayacağı anlamına gelmez. Burun akması, göz sulanması, öksürük ve hapşırma aynı insanda olduğu gibi minik dostlarımızda da alerji belirtileri olabilir. Mevsimsel alerjisi olan köpekler, yani polen, ağaç, ot gibi çevresel etkenlere alerjisi olan dostlarımız aynı insanlarda olduğu gibi bronşit veya sinüzit olabilirler. Son olarak dikkat edilmesi gereken, daha nadir belirtiler, şişmiş kırmızı gözler, kırmızı bir çene, patiler ve kırmızı anüsdür.

Yazının devamı...
Tarkan ÖZVARDAR Kimdir?

.