"Sibel Bağcı Uzun" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sibel Bağcı Uzun" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sibel Bağcı Uzun

Sibel Bağcı Uzun

Ralli pistlerinde hayallerine start verdi

19 Mart 2018

- Çocukluğunuzda bebekler yerine arabalarla oynuyormuşsunuz. Ralliye yatkınlığınız küçüklüğünüzden belliymiş sanırım?
Evet, kamyonlar ve yarış arabalarıyla oynardım. Aynı zamanda babasına hayran bir kız çocuğuydum. Arabayla bir yere gittiğinde onunla gidebilmek için peşinden ağlardım. Çünkü inanılmaz araba kullanıyordu ve onu izlemekten büyük keyif alıyordum. Aslında çok küçük yaşlarda babamı izleyerek araba kullanmayı öğrendim diyebilirim. 9 yaşındaydım ve annemin direksiyon sınavı için babam ona pratik yaptırıyordu. Annemin en büyük talihsizliği o arabada benim de olmamdı galiba (gülerek). Çünkü bir çukurdan kaçmak isterken arabayı stop ettirdi ve neden olduğunu anlamadı. Ben sahneye çıktım ve dedim ki; “Çünkü debriyaja geç bastın ve arabayı stop ettirdin.” O gün ilk kez arabanın sol koltuğu ile tanıştım. İlerleyen yaşlarda da yeteneğimi keşfettik.
- İlk profesyonel adımınız ve yarışınız ne zamandı?
Bu spora başlarken ailemde ya da yakınımda beni yönlendiren hiç kimse yoktu. Çocukluk hayalimin peşinden giderek, aldığım maaşın tamamını bu işin eğitimine harcayarak başladı benim mücadelem. 2010 yılında Volkan Işık ile ralliye ilk adım eğitimlerine katılarak hayallerimin startını verdim. Eğitimlerde adrenalini yaşadığım gün bu sporu profesyonel olarak yapmaya karar verdim. 2014 yılında pilotum Bursalı Tezcan Dalfidan ile Türkiye Ralli Şampiyonası Eskişehir yarışında başladım.

SEVİLAY’DAN ‘DİREN SEVO’YA

- Ralli camiasında size “Diren Sevo” diyorlar. Nedir hikâyesi?
Çünkü benim hem parkurlarda hem de hayatımda en öne çıkan özelliğim dirençli yapım, azmim, inancım ve mücadele etmemdir. Benim için çok önemli olan 2015 Ege yarışında maalesef zehirlendim. Daha etabın başında kusmaya başladım. Pilotum, “Sen daha önemlisin yarışı bırakalım” dese de, ben “Sevilay dayanamayıp bıraktı!” dedirtmemek için devam ettim. 2 etap geçtikten sonra hakeme karnemi işletip, yere yattım. Nisan ayında Ege’de tir tir titriyordum. Sadece 1,5 kilometre kalmıştı, gelen ambulanstaki doktor izin vermedi ama sorumluluğu alarak verdiği ilaçlar ve kolumda damar yolu ile o yarışı bitirdim.

Yazının devamı...

En iyi ne istemediğimi biliyorum!

12 Mart 2018

Didem Arıkan ile tanıştığımda karşımda hayattaki hedefleri doğrultusunda cesurca kararlar alan bir kadının başarı hikâyesi duruyordu. Özellikle öğrenciler, iş arayanlar ya da kariyerine nasıl yön vereceğini bilemeyenler için Arıkan’ın verdiği seminerlerde ağzından çıkan her sözcük değerli bir ipucu olarak görülüyor şüphesiz. Bu söyleşi ise Didem Arıkan’ın kariyer yolculuğunda karşılaştığı engelleri nasıl aştığını kendi hayatından önemli ipuçlarıyla veriyor. İlham Veren Konuşmalar kapsamında Bursalılarla buluşan Didem Arıkan ile önemli mesajları barındıran keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.- Daha üniversite sınavlarına girişte başlıyor hikâyeniz. Hayal ettiğiniz bir meslek dışında okumakla?
Aynen dediğiniz gibi, hikâyemin en keyifli dönüm noktalarından biri ODTÜ’ye girmek ile başlıyor. Ancak hayalimde çoğunlukla avukat veya gazeteci olmak ve siyaset ile uğraşmak varken, ben üniversiteye Rehberlik ve Psikolojik danışmanlık okumak üzere girmiştim. Maalesef benim jenerasyonumdaki çoğunluk gibi bilinçli bir tercih değildi. Yarı bilinçli demek bence daha doğru olur. Çünkü sözel alanda ve insanlara dokunacak bir şeyler okumak istediğim konusunda çok emindim. Bu sebeple lise de edebiyat bölümünde okuyacak kadar da cesurdum. Cesurdum diyorum, çünkü o zamanlar edebiyat okursanız matematik neredeyse hayatınızdan çıkıyor. Matematiğin tekrar hayatınıza girdiği yer ise üniversite sınavı oluyordu. Bu da, sınav maratonunda sizi birkaç adım geriden başlatıyordu.
ODTÜ’ye girdikten sonra ise devlet lisesi mezunu bir öğrenci olarak, İngilizceyi nasıl halledeceğim endişesi ile epeyce planlı çalıştım. Akademik olarak iyi bir sonuç ile bitirdiğim ilk yılın sonunda, bu kez gayet bilinçli bir tercih ile Psikoloji Bölümüne yatay geçiş yaptım.

‘PART TIME İŞLERDE ÇALIŞTIM’

- Okurken iş yaşamına nasıl bir hazırlık yaptınız? İş bulmak kolay oldu mu?

Yazının devamı...

Yasalarımız var!

9 Mart 2018

“Kadına Şiddet”in günden güne arttığı bir dönemde çok önemli bir panel ve de benim için ne büyük bir sorumluluk! Herkesin bu anlamda yapacak bir şeyleri olmalı. Kimimiz yazarak, kimimiz paylaşarak, kimimiz el tutarak ama asla susmayarak mücadelemizi verecek, sesimizi duyuracağız. Bunu yaparken de “Yasalarımız Var” diyebilmenin gücünü de bilmemiz gerekiyor.

Nilüfer Dernekler Yerleşkesi’nde öncelikle sabah 09:30-12:00 saatleri arasında kamu kurumları, yerel yönetim, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı yaklaşık 50 kişiden oluşan grup ile kapalı oturumla atölye çalışması yapılacak. Halka açık panel ise 13:00-16:00 saatlerinde gerçekleşecek.

Sadece haberlere yansıyan şiddetin durumuna bakıldığında 2018 yılının Ocak ayında 13 kadın ve 2 çocuk hayatını kaybetti,30 kız çocuğu cinsel istismara uğradı, 41 kadın yaralandı. ‘Yasalarımız Var’ paneli; şiddetin önlenmesi hedefiyle oluşturulmuş 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile kadınlara yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi hakkında Avrupa Konseyi Sözleşmesi (İstanbul sözleşmesi) uygulanma sürecindeki güçlükler, yasaların güçlendiren ve bazen kadınları güçsüz bırakan aksaklıklarına dair yerel kurumların bir araya gelerek çözüm önerilerini sunabilmesi için gerçekleştirilecek.

Sabah atölye çalışması ve panelin sonrasında ortaya konulacak sonuçların İlgili Bakanlık ve kurumlarla paylaşılması ve kadına yönelik şiddeti önlemek adına yerel kurumlara genelge hazırlanması hedefleniyor.

KİMLER Mİ YER ALIYOR?

Birinci oturumda, Prof. Dr. Feride Acar-İstanbul Sözleşmesi Uzmanlar Komitesi (GREVİO) Başkanı, İstanbul sözleşmesi uygulama süreci bilgilendirme yaparken, Fikriye Aydın-Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı, Yerel işbirliklerinin yasaların  uygulanmalarına etkilerini anlatacak. Av. Nazlı Ceren Şendoğan-Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı, Ulusal ve uluslararası sözleşmelerin kadın haklarına etkilerinden; Zehra Tosun-Psikolog, Yasal uygulamalarda yaşanan olumsuzlukların kadınlarda yaşattığı ikincil travmalardan söz edecek.

İkinci oturumda ise, Tülay Elçioğlu-KAMER Vakfı Mardin Şube Temsilcisi, Dilek Üzümcüler-Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği Kurucu ve Başkanı, Dilek Cesur-Yeşim Tekstil Kurumsal İletişim Müdürü/ Global Compact Kadının Güçlenmesi Çalışma Gurubu Eş Başkanı kendi alanlarında yaptıkları önemli çalışmalar hakkında bilgi verecekler.

Yazının devamı...

Kadına şiddeti kolajla anlattı

8 Mart 2018

- Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1947 Edremit doğumluyum. İlk-orta ve lise tahsilimi Edremit’de bitirdim. O yıllarda ilkokul öğretmenine devletin çok ihtiyacı vardı. Eğitim sosyolojisi, eğitim psikolojisi gibi dersleri içeren 7 fark dersi verip ilkokul öğretmeni oluyordunuz, babamın isteği üzerine ben de bu dersleri verip öğretmen oldum. Aslında üniversite tahsilime devam edecektim fakat devlet beni hemen Balıkesir Doğanlar köyüne tayin etti.3 yıl köyde çalıştıktan sonra şehre geldim. Bu arada 1971’de evlendim.

- Bursa’ya gelişiniz nasıl oldu?
12 yıllık öğretmenken eşimin tayini ile nedeniyle Bursa’ya geldim. En son Fomara’daki İstiklal İlkokulu’ndan 1991 yılında emekli oldum. 25 yıl öğretmenlik yaptım.

- Resim sanatına ilginiz ne zaman başladı?
Öğrenciyken de resme yeteneğim vardı. Lisedeyken Ergin Ağar hocam 3 yıl boyunca beni sürekli yağlı boya çalıştırdı. Resme bakmayı, okumayı ve hatta hangi mesafeden bakacağımı bile Ergin Hoca’dan öğrendim. Sonrasında da genellikle yağlıboya çalışıyordum. Emekli olduktan sonra resimle ilgili uğraşım daha da arttı. İki kişisel sergim var. İlkini 1982 yılında Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde diğerini Ören Kültür ve Sanat Festivali bünyesinde açtım. Sonrasında sürekli karmalara da katıldım. Yasemin Süzer’den geçen yıl kara kaleme başladım. Bu yıl da sulu boya eğitimim devam ediyor.

- Adeta öğrenmenin yaşı olmadığının kanıtısınız. Öğrencilerinizin de şanslı olduğunu düşünüyorum.

Yazının devamı...

Sporcu olamadı, spor fotoğrafçısı oldu!

5 Mart 2018

Türkiye’de spor fotoğrafçılığı denince akla ilk önce futbol maçları ve foto muhabirleri gelir. Oysa boksöründen güreşçisine tüm branşlardaki sporcuların fotoğraflarını çekmek uzmanlık isteyen bir iştir. İşte Uğur Utku Sezer, özellikle fitness, body bulding başta olmak üzere spor ve sporcu çekimleriyle ün kazanarak, Türkiye ve Avrupa’daki birçok sporcu ile gerçekleştirdiği çekimlerle adından söz ettirmeyi başardı. Genelde sert hatların ve kontrast renklerin hakim olduğu, konseptini kendisinin belirlediği fotoğraflarıyla bilinen sanatçının hedefi artık dünyaya ve özellikle Amerika’ya açılmak.
Uğur Utku Sezer ile İlham Veren Konuşmalar kapsamında konuşmacı olarak geldiği Bursa’da etkinlik sonrası bir araya geldik. İyi bir fotoğraf için olmazsa olmazlarından uzmanlık alanına kadar keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Fotoğrafçılık aşkı ne zaman başladı?
Ortaokulda Beşiktaş aşkıyla başladı diyebilirim. Babamın filmli fotoğraf makinesini alarak Beşiktaş’ın tesislerine gidip kendim için Metin’in Feyyaz’ın yani takımın futbolcularının fotoğraflarını çekiyordum. Sonra da baskılarını alıyordum. Üniversitede ise ilgim daha da arttı. Yeditepe Üniversitesi Radyo Sinema Tv bölümünden mezunum. Üniversitede fotoğrafçılık dersimize giren Cemil Hoca, senin kadrajın ve gözün çok iyi, bir kadın arkadaşını al model olarak fotoğrafını çek, ilgili yerlere gönder demişti. Yapmadım tabii ama tavsiyesi ile fotoğrafa daha çok merak sardım.

Spor fotoğrafçılığında uzmanlaşmak var mıydı aklında?
Aslında tek hayalim sporcu olmaktı! Marmara Üniversitesi Spor Akademisi sınavlarına girdim. Benimle birlikte Ufuk Sarıca, Altar Tunçkol da girmişti sınavlara, ben kazanamadım. 1994-95 yılında Gazi’nin sınavlarına girdim ama yine olmadı. Sporcu olamadım ama sporcularla arkadaş ve sporcuların fotoğraflarını en iyi çekenlerden biri oldum.

Senin kaderinde fotoğrafçılık varmış demek ki?

Yazının devamı...
Sibel BAĞCI UZUN Kimdir?

.