"Selim Türsen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Selim Türsen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Selim Türsen

Trafikte köklü değişikliklere hazırlanın

20 Kasım 2017


Malum şu sıralar en sıkıntılı zamanlar. Bir taraftan inşaat çalışmaları, diğer yandan okulların açılması ve yazın sona ermesiyle kalabalıklaşan şehirde, trafik bazen kördüğüm oluyor. Özellikle işe gidiş ve çıkış saatlerindeki yoğunluk İstanbul’u aratmıyor. O nedenle bir çok semtte tramvay hatları inşaatının bitmesi dört gözle bekleniyor.
Peki, 165 milyon euro (660 milyon TL) kredi kullanılarak yapılan bu devasa yatırım gerçekten İzmir trafiğinin rahatlamasına katkıda bulunacak mı?
Tramvayın İzmir trafiğine yararını anlamak için artık varsayımlarla konuşmaya gerek yok. İstanbul zaten iyi bir örnekti, ama Karşıyaka çok taze bir örnek olarak önümüzde duruyor. Anlaşıldığı kadarıyla Karşıyakalılar tramvayı sevmiş. Günde ortalama 30 bin kişi tramvayla taşınıyor. Bostanlı Pazarı’nın kurulduğu günlerde bu sayı 40 bine kadar çıkıyormuş. Aslında tramvayla ilgili ilk projeler yapıldığında 2015 yılındaki tahminler Karşıyaka’da günde 15 bin yolcunun tramvayı kullanacağı varsayılıyormuş. Temmuz’da normal seferlerine başlayan Karşıyaka tramvayının bu kadar kısa sürede tahminlerin iki kat üzerinde yolcu taşımaya başlaması ne kadar doğru bir yatırım olduğunun kanıtı. Aslında bunu görebilmek için kahin olmaya da gerek yok. Tramvayın 300 yolcu kapasitesi varken bir otobüs en fazla 100 yolcu taşıyabiliyor. Otobüs trafikte diğer araçlarla boğuşarak oflaya puflaya giderken, tramvay önünde hiçbir engel olmadan raylardan yağ gibi kayıp her 10 dakikada bir duraklardan geçiyor. Konak tramvayının ise yolcu sayısının yoğun olduğu saatlerde 3 dakikada bir geçmesi planlanıyor.
Ben Karşıyaka’da oturanlara tramvayla ilgili düşüncelerini sorduğumda, genellikle olumlu izlenimler alıyorum. Otobüs ve dolmuşların çekilmesiyle trafiğin çok rahatladığını söylüyorlar. Yolculuğunu çok konforlu buldukları tramvayı ayrıca renkleri ve modern tasarımıyla çok sevimli buluyorlar.


Yazının devamı...

Yerli otoya İzmir teknolojisi olmaz mı?

13 Kasım 2017


Bu haberleri izlerken geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin önde gelen düşünce ve araştırma kuruluşlarından TEPAV (Türkiye Ekonomik ve Politik Araştırmalar Vakfı) Direktörü Güven Sak’ın yaptığı bir çağrı aklıma geldi. Sak, İzmir’deki bir startup kuruluşu olan Kodeco’nun geliştirdiği ve seri üretime hazır, enerjisinin tamamını güneşten elde eden araçlara dikkat çekip, “İzmirli startup Kodeco’yu duydunuz mu?” diyordu ve ardından ekliyordu:
“Önce elimizdekilerin farkına varsak, sonra onlardan nasıl daha büyük değerler yaratacağımıza odaklansak...”

Enerjinin tamamı güneşten

İlk milli otomobil için atılan imzalar henüz kurumamışken gözüme çarpan İzmirli Kodeco için yapılan bu çağrıya bu kez farklı bir gözle baktım. Dünyanın en bol güneşli ülkelerinden birinde sadece güneş enerjisiyle çalışan otomobiller yapılsa kim bilir ne müthiş ve yararlı bir proje olur. Güneş enerjisiyle bedavaya giden otomobiller 1 değil milyonlar satar.
Zaten yılda 100 milyon otomobilin dünya pazarlarına sadece 10 firma tarafından pazarlandığı bir sektöre başka nasıl girilecek ki? Ancak fark yaratan ürünlerin bundan sonra şansı olur.

Yazının devamı...

Çiğli askeri bölgeye talip var

6 Kasım 2017

İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş , 26 yıldır faaliyette olan bölgeye, sahip olduğu  alt ve üst yapı olanakları açısından Türkiye’de rakip tanımıyor.  Ancak bugün yeni bir yatırımcının İAOSB’de yatırım  yapması mümkün değil, çünkü bölge dolmuş durumda. Tam 7.5 milyon metre kare üzerine kurulu organize sanayi bölgesinin kıpırdayacak yeri  yok. 

Başkan Uğurtaş  ‘İAOSB yerleşim alanlarına yürüme mesafesinde olduğu için mavi ve beyaz yakalıların çalışmak istedikleri bir yer. Yatırımcının da limana 15 km. , hava limanına 30 km gibi yüksek lojistik imkanları ve eleman  temini çok kolay olduğu için yatırım yapmak istediği bir  bölge.  Ama doğumuz konut alanı, güneyimiz deniz. Batımız da ise askeriye var. Keşke genişleme alanımız olsa da genişleyebilsek. ‘ dedikten sonra sözü batıdaki komşuları Çiğli’deki askeri bölgeye getiriyor:  ‘Bakarsınız bir gün burada askeri bölgeye ne gerek var’ deyip ayrılmaya karar verirler ve genişleme şansımız olur. Arazi satışa çıkarılırsa talip oluruz. Böyle bir gelişme İzmir’de  sanayinin gelişimi istihdamın artması için müthiş bir fırsat olur’

Uğurtaş’a satış fiyatlarını sorduğumda sanayi bölgesinde yakın zamanda  metrekaresi 750 ile 840  TL arasında fiyatlarla el değiştirmeler olduğunu belirtti. Atatürk Organizede büyümek isteyen çok sayıda yatırımcının yer yokluğundan büyüyemediğini söyleyen Uğurtaş  ‘Bir yandan İzmir’de yatırım çağrıları yapılıyor diğer yandan yatırım yapacak yer yok. ’ diyerek önerilerini şöyle sıralıyor:

Eğer batıya askeriyeye doğru genişleyemezsek ikinci bir şık bizim başka yere taşınmamız olacak. Önümüzdeki  10 ile 15 yıllık süreç içinde buna hazır olmamız gerek.  Bulunacak yerin  İzmir’in beyaz ve mavi yaka olanaklarından faydalanacak bir yer  olması gerek. Belki Manisa , Emiralem arasında bir yerler olabilir. Torbalı, Kemalpaşa arasında da sanayi parselleri var . Belki bunlar da organize sanayi bölgesine dönüşebilir.  İzmir’in  geleceği için kamunun daha fazla gecikmeden harekete geçip yer hazırlaması gerek.

 

Çolakoğlu’ndan İzmir’de heyecan yaratacak projeler

Geçen hafta İzmir’e yeni bir heyecan gerek konulu yazım üzerine duayen  sanayici Kemal Çolakoğlu bir mail gönderdi.  İzmir’e her zaman yaratıcı fikirleriyle katkıda bulunan Çolakoğlu’nun çok önemsediğim ve gerçekleşme olasılığı yüksek  bu görüşlerini aynen aktarıyorum. 

Yazının devamı...

Heyecan arayan İzmir

30 Ekim 2017

 


Dikkat çekici bir tespit.
Gerçekten de EXPO 2020 adaylığı bütün İzmirlileri tek bir amaç etrafında birleştiren önemli bir hedef olmuştu.
İzmir’e dünya liginde sınıf atlattıracak bir hedefti bu.
Nitekim, EXPO 2020’yi düzenleme yarışını kazanan Dubai’de bu büyük heyecanın kenti yeni baştan yaratan yatırımlarla yoğun bir şekilde yaşandığı görülüyor.
Dubai nüfusu sadece 2.8 milyon kişi olmasına rağmen 2020’de 6 ay sürecek fuara tam 25 milyon ziyaretçi bekliyor.

EN YEŞİL ŞEHİR OLACAK

Yazının devamı...

Yaşlandıkça şifası artıyor

23 Ekim 2017Bin 800 yaşındaki bir ağacın zeytininden elde edilen yağın yarım litresinin tam 22 bin liraya satıldığı haberiydi bu.
Aslında bu rakam, yaprağından yağına her santimetrekaresi ile insanların ölümsüz dostu zeytin ağacına gösterilen saygının bir sembolüydü.
Ama rakam büyük olunca bir anda ulusal medyanın da ilgi odağı oldu.


Yazının devamı...

Urla’da felsefe, Alaçatı’da maraton

9 Ekim 2017


Urla’da oturan, ödül zengini şair Süleyman Berfe’nin Felsefe Günleri’ndeki konuşmasında söylediği gibi, dışarıda yazdan kalma olmasına rağmen 100’ü aşkın kişi felsefe ve edebiyat için dört duvar arasındaydı. Sadece Urla’da felsefe için bu kadar çok kişinin bir araya gelmesi gerçekten dikkate değer bir olay.
Şair ve çevirmen Cevat Çapan, 1964 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan Urlalı ünlü şair Seferis’in yaşam felsefesini anlattı, şiirlerinden örnekler verdi. Aynı zamanda büyükelçi olan Seferis, savaşın sıradan insanların yaşamlarındaki yıkımı kendi yaşadığı deneyimlerle şiirlerine yansıtmış. Bölgemizde yeni savaş bulutlarının arttığı şu günlerde Seferis’in şiirleri çok daha önem kazanıyor.
Hayatının en mutlu yıllarını 14 yaşına kadar doğduğu Urla’da geçiren Seferis savaş nedeniyle Yunanistan’a gitmek zorunda kalır. İki dünya savaşı ve bir iç savaş yaşayıp çok acılar çeken Seferis’in Urla’da yaşadığı çocukluk cennetini arayışları şiirlerine yansır, bireysellikten çıkıp kitlelere umut olur. Savaşın acısını en fazla hisseden sıradan insanlar şiirlerinde hep ön planda olur.
Uzun yıllardır Urla’da yaşayan, Salkım Hanımın Taneleri, Güz Sancısı gibi roman ve TV dizilerinin yazarı, ünlü edebiyatçı Yılmaz Karakoyunlu ise bilinen ve bilinmeyen yönleriyle Neyzen Tevfik’i anlattı. Salon bazen kahkahadan yıkıldı, bazen derin bir düşünceye daldı.
Felsefe Günleri’nin programında çocuklar için bile felsefe vardı. Eğitimci Levent Gönül, felsefenin eğitim yaşamındaki önemi ve rolünü anlatırken; Bilgi Üniversitesi’nden Ferda Keskin ‘Yunan Tragedyası ve Felsefe’, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Nevzat Kaya ‘Platon’, Boğaziçi Üniversitesi’nden İlhan İnan ‘Merak ve Yaratıcılık’, araştırmacı Alp Eden ‘Borges ve Sonsuzluk’, Koç Üniversitesi’nden Zeynep Talay’ın konusu ise ‘Nietzsche’ ve ‘Robert Musil’di.

 

Yazının devamı...

İzmir’in dijitalleşme puanı kaç?

2 Ekim 2017

Halbuki bir zamanlar çektiğimiz fotoğrafı görebilmek için bir iki ay beklemek zorunda kalabilirdik. Çok değil, bundan 10 - 15 yıl öncesine kadar fotoğraf makinelerine film takarak çekilirdi. Sonra genellikle 36 kare olan bu film rulosunun dolması beklenir, daha sonra da banyo yapıp karta basılması için fotoğraf stüdyolarına götürülürdü. Film ve karta basma pahalı olduğu için her şeyin fotoğrafı çekilmez, ancak doğum günü gibi özel anlar, kalıcı anılar arasına yerleşirdi.

Fotoğraf makinesinin icadı ve geniş kitlelerin satın alabileceği bir ürün haline gelmesinden sonra rulo film üretimi devasa bir sanayi oldu. Bu sanayinin dünyadaki lider markası ise Kodak’tı. Bugün Kodak yok. Dijitalleşmenin dünyayı nasıl değiştireceğini zamanında göremeyen dünya devi şirket ürettiği fotoğraf filmlerinin bu kadar hızlı çöpe gideceğini tahmin edemedi. Sonunda önce dijital fotoğraf makineleri sonra da fotoğraf ve film çeken akıllı cep telefonlarına yenik düşüp yok olup gitti.
Geçen hafta Capital ve Ekonomist dergileri İzmir’de toplantı düzenledi. Burada İzmir’deki ve Türkiye’deki işyerlerinde dijital dönüşüm konusu tartışıldı. Vodafone Kurumsal İşbirimi Genel Müdür Yardımcısı Meltem Şahin’in verdiği bilgiye göre, Türkiye’nin dijitalleşme puanı 100 üzerinden 53 oldu. İzmir’in puanı ise 100 üzerinden 52. Türkiye ortalamasıyla hemen, hemen aynı. Bir başka deyişle, Türkiye ve İzmir iş dünyası Kodak’ın durumuna düşmemek için almaları gereken yolun henüz yarısını kat edebilmiş.
Peki, dünyada makineler birbiriyle konuşmaya başlayıp Sanayi 4.0 çağına atlayıp ışık hızıyla koşarken, biz neden hala yürüyoruz.


NEDEN GERİ KALIYORUZ

Yazının devamı...

Konutta İzmir, İstanbul yarışı

26 Eylül 2017

Çeşme ise Adalar’dan Modalara anlı şanlı birçok İstanbul ilçesini sollayıp listede 6’ncı sıraya oturmuş. Geçen yıl yüzde 17 artış yaşanan Çeşme’de konutta metrekare ortalama fiyatlar 7 bin 83 liraya ulaşmış. İstanbul’un hayallerdeki yerleşim yeri Adalar’da ise 5 bin 985 lira, zenginliğin simgesi Şişli’de 5 bin 824 lirada kalmış.
Gelelim ilk 20’de yer alan İzmir’in diğer ilçelerine. Narlıdere’de konut fiyatları geçen yıl yüzde 17 artarak metrekarede 4 bin 50 liraya ulaşmış ve listede 14’üncü sıraya yerleşmiş. Güzelbahçe yüzde 26 gibi rekor bir artışla 3 bin 929 liraya çıkıp 16’ncı sıraya oturmuş. Urla ise yüzde 19 artışla 3 bin 731 lira ile fiyatların en yüksek olduğu ilk 20 ilçe arasında 18’inci sırada yer almış.
Görüldüğü gibi Türkiye’de İzmir modası esiyor. İstanbul’dan, Ankara’dan Anadolu’dan İzmir’e akın var. Talep arttıkça fiyatlar da artıyor. Geçen yıl yüzde 12 artan metrekare birim fiyatların ortalama 2.625 TL’ye ulaştığı İzmir, İstanbul’dan sonra konutta en pahalı ikinci kent olmuş. Dikkat edilirse otoyol İzmir’e doğru yaklaştıkça fiyatlar tırmanıyor. Otoyolun bağlanmasıyla birlikte Bursa’daki yüzde 19 artış bunu gösteriyor. Sadece otoyol değil, çağdaş yaşam tarzı da İzmir’i cazibe merkezi yapıyor. Yeni bir yükseliş devrine giren İzmir kimliğini kaybetmeden, yağmacılık anlayışıyla değil akılcı bir şekilde fırsatları değerlendirirse, kente akan parayla, zengin, yoksul her kesim pastadan payını alır.

İda’yı keşfetme zamanı

HİÇ bitmeyecekmiş gibi süren sıcak hava eylül ayında bile 38 dereceyi gördükten sonra nihayet bavulunu toplamaya başladı. Şimdi mevsim normallerine dönen sonbaharda Ege’nin tadını çıkarma zamanı.
Öyle şanslı bir coğrafyada yaşıyoruz ki, her mevsim bir başka güzel. Her köşesinden tarih ve kültür fışkırıyor. Antandros Kazı Başkanı Prof. Gürcan Polat’ın araştırmalarına göre Antandros’ta (Altınoluk) elde edilen ve gemi yapımında kullanılan kerestenin şöhreti Truva savaşına dek gidiyormuş. İda-Kazdağı’ndan elde edilen bu keresteler nedeniyle antik çağda önemli bir tersane olan Antandros tarih boyunca hasımlarının iştahını kabartmış. M.Ö. 5’inci yüzyılın son üçlüğünde meydana gelen Peloponessos Savaşlarında ise stratejik bir yer olmuş.
Bu bilgiler uzun yıllardan beri Kazdağları’nda İda Çiftlik evinde yaşayan Sema ve İskender Azatoğlu’nun hazırladıkları ‘Assos’tan Ayvalık’a Doğa ve Kültür Gezi Rehberi’ adlı kitapta yer alıyor. Kitapta İda’dan Madra’ya hazine değerindeki bölgeyi keşfetmek isteyenlere yürüyüş parkurlarından, zeytinyağının tarihine, güzel Helene’yi kaçıran Paris’in yol açtığı Truva savaşından, Akdeniz diyetinin özelliklerine kadar her türlü bilgi var. Usta fotoğrafçıların eserleri ve haritalarla da kitap görsel anlamda zenginleştirilerek okuyucuya sunulmuş.

Yazının devamı...