"Nesrin Çoşkun" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nesrin Çoşkun" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.

Nesrin Çoşkun

Tip dunyasi

16 Ocak 2001
Nesrin COSKUN

Siyasetcinin gucu imasi

GECEN hafta, ANAP Il Baskanligi'ndan Izmir'de SSK'nin saglik hizmetlerine nasil yenilikler getirdiklerini anlatan 6 sayfalik rapor aldim. Calisma ve Sosyal Guvenlik Bakani Yasar Okuyan'in bizzat gelerek baslattigi tele-randevu sistemini, yeni dispanser kazanimlarini, yanisira gonullu mesai uygulamasini hepsini siralamislar. Bu buyuk projelerin yaraticisi ve hayata gecireni! olduklarini savunuyorlar. Bu savunmayi yaparlarken mesajlari dikkat cekici. Ornegin;

KEMALPASA'daki SSK Dispanseri'nin 10 yildir kotu kosullarda hizmet verdigi, 2 yil once de belediye tarafindan devredilen binanin tek civi cakilmadan durdugu, isgucu kaybi, ilac, sevk sorunlari vurgulanirken, ‘‘Anavatan Partisi Il Saglik Komisyonu olarak bu durumu biz ele alincaya kadar da boyle idi...’’ deniliyordu.

URLA'da acilacak dispanserle ilgili calismalarindan soz ederlerken de ‘‘Belediyeye ait modern binaya SSK Dispanseri yapmak icin SSK yetkililerinin daha onceki tesebbusleri basarisiz olmustur. Konuya egilen ANAP Izmir Il yonetimi saglik komisyonumuzun cabalari sonucunda Urla Belediye Baskani ikna edilerek...’’ degerlendirmesi yapilmisti.

COK emek, cok caba sarfettiklerini kanitlamak istercesine soylenen bu sozlerde siyasetcinin gucunu de ortaya koymaya calismislar. Ustelik projelerin partilerinin projesi oldugunu da... Reklam yapip takdir bekleyebilirler ama, sadece BIZ YAPTIK, demek ne kadar dogru?

Cocuklar asidan korkmayin

VEREMLE Savas Egitimi Haftasi'nda Ozel Karsiyaka Basari Ilkogretim Okulu ogrencileri, B.C.G asisinin onemini ilginc bir gosteriyle ortaya koydular. Doktor ve hemsire kimligine burunen ogrenciler, iyilik melegi olarak sunduklari B.C.G asisinin veremden korunmada birinci sart oldugunu vurguladilar. Birbirlerini asi olma konusunda bilinclendiren cocuklar, daha sonra korkusuzca asi olmak icin kollarini uzattilar.

Tarih boyunca hazir cevaplar

Sokrat olume mahkum edildiginde, esi:

- Haksiz yere olduruluyorsun, diye aglamaya baslayinca, Sokrat:

- Ne yani, demis. Birde hakli yere mi oldurulseydim!

Isim koyarken iyi dusunun

Kadir Killi, Fatih Iptekeserogullari, Ayse Donsuz, Yosma Alver, Selma Veren, Dunya Maliduzdur, Kibar Zorba, Umit Var, Jandarma Kizkaciran, Oznur Palavraci, Incil Tevrat, Insaf Yildirimdemir Baygin.

Yazının devamı...

Tıp dünyası

16 Ocak 2001
Nesrin COŞKUN

Siyasetçinin gücü iması

GEÇEN hafta, ANAP İl Başkanlığı'ndan İzmir'de SSK'nın sağlık hizmetlerine nasıl yenilikler getirdiklerini anlatan 6 sayfalık rapor aldım. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ın bizzat gelerek başlattığı tele-randevu sistemini, yeni dispanser kazanımlarını, yanısıra gönüllü mesai uygulamasını hepsini sıralamışlar. Bu büyük projelerin yaratıcısı ve hayata geçireni! olduklarını savunuyorlar. Bu savunmayı yaparlarken mesajları dikkat çekici. Örneğin;

KEMALPAŞA'daki SSK Dispanseri'nin 10 yıldır kötü koşullarda hizmet verdiği, 2 yıl önce de belediye tarafından devredilen binanın tek çivi çakılmadan durduğu, işgücü kaybı, ilaç, sevk sorunları vurgulanırken, ‘‘Anavatan Partisi İl Sağlık Komisyonu olarak bu durumu biz ele alıncaya kadar da böyle idi...’’ deniliyordu.

URLA'da açılacak dispanserle ilgili çalışmalarından söz ederlerken de ‘‘Belediyeye ait modern binaya SSK Dispanseri yapmak için SSK yetkililerinin daha önceki teşebbüsleri başarısız olmuştur. Konuya eğilen ANAP İzmir İl yönetimi sağlık komisyonumuzun çabaları sonucunda Urla Belediye Başkanı ikna edilerek...’’ değerlendirmesi yapılmıştı.

ÇOK emek, çok çaba sarfettiklerini kanıtlamak istercesine söylenen bu sözlerde siyasetçinin gücünü de ortaya koymaya çalışmışlar. Üstelik projelerin partilerinin projesi olduğunu da... Reklam yapıp takdir bekleyebilirler ama, sadece BİZ YAPTIK, demek ne kadar doğru?

Çocuklar aşıdan korkmayın

VEREMLE Savaş Eğitimi Haftası'nda Özel Karşıyaka Başarı İlköğretim Okulu öğrencileri, B.C.G aşısının önemini ilginç bir gösteriyle ortaya koydular. Doktor ve hemşire kimliğine bürünen öğrenciler, iyilik meleği olarak sundukları B.C.G aşısının veremden korunmada birinci şart olduğunu vurguladılar. Birbirlerini aşı olma konusunda bilinçlendiren çocuklar, daha sonra korkusuzca aşı olmak için kollarını uzattılar.

Tarih boyunca hazır cevaplar

Sokrat ölüme mahkum edildiğinde, eşi:

- Haksız yere öldürülüyorsun, diye ağlamaya başlayınca, Sokrat:

- Ne yani, demiş. Birde haklı yere mi öldürülseydim!

İsim koyarken iyi düşünün

Kadir Kıllı, Fatih İptekeseroğulları, Ayşe Donsuz, Yosma Alver, Selma Veren, Dünya Malıdüzdür, Kibar Zorba, Ümit Var, Jandarma Kızkaçıran, Öznur Palavracı, İncil Tevrat, İnsaf Yıldırımdemir Baygın.

Yazının devamı...