"Hasan Bozbey" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hasan Bozbey" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hasan Bozbey

Hasan Bozbey

Projeler birbiri ardına gelecek

13 Haziran 2018

Üst yapı, asfalt, kaldırım, parke çalışmaları...
Bunun yanı sıra öncelikli çalışmalar, derken...
Büyük projeler ve şehrin vizyonunu değiştirecek çalışmaların yapımı da geride kalan son 1 yılda yavaş yavaş hayata geçirilebildi.
Kavşak düzenlemeleri, yeni park alanları, vizyon görsel çalışmalar, Bal-Göç Sosyal Tesisi gibi çalışmalar da işte geride kalan son 1 yılda yapılabilmişti.
Bundan sonraki süreç ise artık şehrin ihtiyacı olan, sosyal, sportif ve öncelikli ihtiyaçlara yönelik çalışmalar olacak.
Bunun adımları da zaten öteden beri atılıyor.
Şehit Erhan Öztürk parkında yapılan yeni düzenlemeler, kavşaklar, yollardaki yeni düzenlemeler ve halen devam eden üst bölgelerdeki kaldırım çalışmalarına ilave olarak, artık yeni projeler de teker teker yola çıktı geliyor.

Yazının devamı...

Termal sağlık turizminde gelecek güzel

6 Haziran 2018

Bursa ve bölgesinde bir çok yerde olduğu gibiOrhangazi’de de termal sıcak su kaynakları mevcut olmasına rağmen, ilçe bu konuda hak ettiği ekonomik payı da, sosyal yansımasını da alamamış bir yerleşim.
İnsanların sadece bildikleri, Keramet Ilıca tesisleri.
Ilıca tesisleri de yüksek sıcaklık oranına rağmen, minik bir havuzdan ibaret, hiçbir sosyal tesisi, konaklaması olmayan, yıllardır sadece bölge insanının günübirlik gidebildiği bir yer olmaktan öteye gidememiş.
İlk kez yine bu dönemde Keramet Ilıca tesisleri için bölgede gelecekte sosyal ve ekonomik anlamda getirisi olacak adımlar atıldı.
Ve bu girişimleri de sadece Keramet Ilıca ile sınırlı olmayıp, Çakırlı’ya kadar uzanacak yeni bir alan olarak planlandı.
İlk etapta Çakırlı’da imar planında Termal Tesis alanı olarak belirlenen bir arsa özel bir yatırımcıya satıldı.
Çakırlı’da yıllardı mahallenin yanıbaşında duran gizli bir değer böylece su yüzüne çıkarılabilecek.

Yazının devamı...

Islah OSB fırsatı bu kez kaçmasın

31 Mayıs 2018

Genelge kısaca şunu içeriyor,

Söz konusu değişiklik kapsamında Islah OSB için başvuru şartları yeniden belirlenmiş ve başvuru taleplerinin de önü açılmıştı.
Bu kapsamda belirlenen şartların yer aldığı sanayi bölgeleri Islah OSB’ye dönüşebilecek.
Bunun için son başvuru tarihi 1 Temmuz 2018

***

Islah OSB’nin önünün açılması ile gözler Bursa’nın sanayisi ile güçlü ilçesi Orhangazi’ye çevrilmiş oldu.

Yazının devamı...

Bölge dengeleri seçim sonrası nasıl olur?

23 Mayıs 2018

Tüm siyasi partiler aday listelerini belirleyip kamuoyu ile de paylaştılar.
Beklentisi olup hayal kırıklığı yaşayanlar da oldu, listelerde yer alıp sevinen de, listeleri kendine göre yorumlayanlar da oldu.
Bilindiği gibi, Bursa artık bu dönemden itibaren iki seçim bölgesine ayrıldı.
Ayrıca milletvekili sayısı da 18’den 20’ye yükselmiş oldu.Bu durumda bizim yakından takip ettiğimiz bölge olan, Gemlik, İznik ve Orhangazi bölgesi de Bursa’da ikinci bölgede yer aldı.İkinci bölge içinde kalan Orhangazi, Gemlik ve İznik’in kendine has bir özelliği vardı.
Yine bu satırlardan sıkça vurguladığımız, birlikte hareket, birlikte koordinasyonu kısmen iyi yürüten 3 ilçe, siyasette de genelde birlikte hareket ediyordu.Bu 3 ilçeyi temsilen mecliste son 2 dönemdir Ak Parti’nin milletvekili İsmail Aydın vardı.
Yeni dönem için de yine bu 3 ilçeden 20’nin üzerinde aday adayı vardı.
Bunların 14’ü Orhangazi’den olunca, ve iki dönemdir Orhangazili isim İsmail Aydın bu bölgenin vekili olarak bilinince, yeni dönem nasıl olacak, listelerde kim nasıl yer alacak bu da merak konusuydu.

Yazının devamı...

Artık şehir doğru planlanmalı

17 Mayıs 2018

Biliyorsunuz, 1980’li yılların sonu ve 1990’lı yıllar Orhangazi’nin hızla göç aldığı, nüfusunun hızla arttığı bir ilçeydi.
Ancak 2000’li yıllar ile birlikte artık nüfus artışı da durağanlaştı. Bunun nedeni 1973 yılından, 2000 yılına kadar geçen sürede Orhangazi’de yaşanan sanayileşme.
1970’li yılların başında Cesa Çember Sanayi ile başlayan ardından Ormo ve Döktaş fabrikasının kurulması ile başlayan sanayileşme, 1990’lı yıllarda hızlanmış, özellikle bölge otomotiv yan sanayinin de merkezi olmuştu. Durum böyle olunca da o dönemlerde ilçe hayli ciddi oranlarda göç almıştı.

*

Şehrin coğrafi konumu, lojistiğin merkezinde olması, İstanbul gibi metropol bir kente yakınlığı, sanayi bölgelerine ve limanlara yakınlığı sanayileşmeyi de hızlandırmıştı.
Bu durum 2000’li yıllara kadar sürmüş, bu tarihe kadar ilçede bir çok sanayi kuruluşu faaliyete girmişti.
Yeni sanayi kuruluşu demek işçi ihtiyacı demekti. Dolayısıyla fabrikalar nedeniyle ilçe özellikle Anadolu’dan hayli göç almış oldu.

Yazının devamı...

Göl için seferberlik şart

11 Mayıs 2018

Belki bugün itibari ile bakıldığında gölün kirlilik seviyesi korkutucu boyutta değil, ancak önlem alınmazsa, bölge halkı daha fazla bilinçlendirilmezse, özellikle tarım yapan vatandaşların daha bilinçli olmaması halinde ne yazık ki günden güne bu kirlilik artacak; belki de İznik Gölü artık kurtarılamayacak bir hale gelecek.
*
İznik Gölü’ndeki durum ile ilgili geçtiğimiz günlerde medyaya bir araştırma sonucu yansımıştı.
Araştırmayı yapan İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi.
Üniversite akademisyenleri özellikle İznik Gölü’nü besleyen derlerdeki su kalitesi ile ilgili ölçüm yaptı.
Aslında bu ölçümler her yıl düzenli olarak yapılıyor.
Bilindiği gibi İznik Gölü, dibinden doğal bir şekilde kaynaklarla, hem etrafını çevreleyen dağlardan gelen derelerde beslenen bir göl.

Yazının devamı...

Bölgeyi tanımak

2 Mayıs 2018

Her ne kadar,
Ekonomi ve tarımın ana merkezi gibi görünse de bu 3 ilçe, yine de özellikle sosyal, kültürel ve turizm noktasında hak ettiğini alamamıştı bu bölgeler.
Bakınız mesela, Bursa ekonomisine dış ilçeler olarak İnegöl’den sonra en fazla katkıyı sağlayan Gemlik ve Orhangazi,
Aynı şekilde, tarıma ve tarım istihdamına en fazla katkı sağlayan ilçeler Orhangazi, Gemlik ve İznik olmasına rağmen,
Aynı doğrultuda Bursa’dan hak ettiği payı gerçek anlamda alamamış, kamusal yatırımları ve diğer sosyal yatırımları biraz eksik kalmıştı.
Neyse ki, son 10 yılda bu üç ilçenin kaderi biraz tersine döndü.
Bölgenin siyasetteki ağırlığını ortaya koyması,

Yazının devamı...

Toplulaştırma bölgede neden olmasın?

18 Nisan 2018

Haber şu şekildeydi; Yozgat’ın Kadışehri ilçesine bağlı Kabalı Köyü’nde 2009’da köylülerin sınırları kaldırıp tarlalarını birleştirmesi ile oluşturulan meyve bahçesi, kentten köye geri göç başlattı ve köyde işsizliği bitirdi.
2009’da dönemin kaymakamı İsmail Şanlı’nın öncülüğünde köy muhtarı Hüseyin Ünal’ın girişimi sonucunda başlatılan proje ile köylüler ikna edilip araziler birleştirildi. Yani bir anlamda toplulaştırma yapıldı.
Yaklaşık 600 tarlanın sınırlarının kaldırılmasıyla, 10 bin 920 dönümlük bir alan elde edildi. Projenin ilk etabında 5 bin dönümlük alana elma, armut, şeftali ve kiraz fidanları dikilerek meyve bahçesi oluşturuldu.
Kamu, özel sektör ve vatandaş işbirliğiyle, bahçe 25 yıllığına bir şirkete kiralandı. Köylüler bir yandan arazilerinin kullanılması nedeniyle kira alırken, diğer yandan sigortalı olarak çalışmaya başladı.
70 kişi kadrolu olarak çalışırken, hasat zamanı işçi sayısı 650’ye çıktı. Öyle ki kadınlar asgari ücretle çalışıp evlerinin mutfak dolaplarını değiştirdi, çamaşır makinesi aldı, üniversite öğrencileri de harçlık biriktirdi.
Refah seviyesi artan köyde çok katlı evler yükselirken, kente gidenler de geri döndü.
Yozgat’ın Kadışehir ilçesi, Kabalı köyü sakinleri kaymakam ve muhtarın girişimi ile büyük bir iş başarmış. Peki toplulaştırma bölgede, yani Orhangazi, Gemlik ve İznik bölgesinde uygulanabilir mi?

Yazının devamı...
Hasan BOZBEY Kimdir?

.