"Hasan Bozbey" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hasan Bozbey" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hasan Bozbey

Hasan Bozbey

Toplulaştırma bölgede neden olmasın?

18 Nisan 2018

Haber şu şekildeydi; Yozgat’ın Kadışehri ilçesine bağlı Kabalı Köyü’nde 2009’da köylülerin sınırları kaldırıp tarlalarını birleştirmesi ile oluşturulan meyve bahçesi, kentten köye geri göç başlattı ve köyde işsizliği bitirdi.
2009’da dönemin kaymakamı İsmail Şanlı’nın öncülüğünde köy muhtarı Hüseyin Ünal’ın girişimi sonucunda başlatılan proje ile köylüler ikna edilip araziler birleştirildi. Yani bir anlamda toplulaştırma yapıldı.
Yaklaşık 600 tarlanın sınırlarının kaldırılmasıyla, 10 bin 920 dönümlük bir alan elde edildi. Projenin ilk etabında 5 bin dönümlük alana elma, armut, şeftali ve kiraz fidanları dikilerek meyve bahçesi oluşturuldu.
Kamu, özel sektör ve vatandaş işbirliğiyle, bahçe 25 yıllığına bir şirkete kiralandı. Köylüler bir yandan arazilerinin kullanılması nedeniyle kira alırken, diğer yandan sigortalı olarak çalışmaya başladı.
70 kişi kadrolu olarak çalışırken, hasat zamanı işçi sayısı 650’ye çıktı. Öyle ki kadınlar asgari ücretle çalışıp evlerinin mutfak dolaplarını değiştirdi, çamaşır makinesi aldı, üniversite öğrencileri de harçlık biriktirdi.
Refah seviyesi artan köyde çok katlı evler yükselirken, kente gidenler de geri döndü.
Yozgat’ın Kadışehir ilçesi, Kabalı köyü sakinleri kaymakam ve muhtarın girişimi ile büyük bir iş başarmış. Peki toplulaştırma bölgede, yani Orhangazi, Gemlik ve İznik bölgesinde uygulanabilir mi?

Yazının devamı...

Bölgenin kaderi için önemli projeler

12 Nisan 2018

Kent yöneticiliği de büyük düşünülüp hayata geçirilmesi gereken vasıflar ister.
Yöneticiler, sadece günü kurtarmak yerine, önemli atılımlar, geleceğe dönük planlamalar yaparak bir kentin geleceğini kurtarır.
Bakınız; Orhangazi, Gemlik İznik bölgesinde geçmişte yöneticilik yapanların yıllar sonrasını planlamamalarının cezasını, bugün o kentlerde yaşayan insanlar trafik ve çarpık kentlşeme ile ödüyor.
Konumuz sadece bu bölge olduğu için, bu bölgeden örnekler veriyoruz, lakin durum Türkiye genelinde hemen her kentte aynı.
Ne yazık ki Anadolu kentlerinde de, batıda da durum aynı.
Çarpık kentleşme ve şehirlerin gelecek düşünülerek planlanmaması bugün karşı karşıya olduğumuz keşmekeş içindeki şehirlerde yaşama zorunluluğunu getirmiş durumda.
Ve içinde olduğumuz durum günden güne yaşamı daha da zorlaştırıp içinden çıkılmaz bir hale sokuyor.

***

Yazının devamı...

Seçimin kazananı Orhangazi oldu

5 Nisan 2018

Seçimler Orhangazi’nin bir kaç ayına damga vurdu.
Orhangazi TSO’nun seçimlerinde daha önceki dönemde Meclis başkanlığı yapan Erol Hatırlı ile, Nizamettin Alkan’In grupları yarıştı.
Nihayetinde seçimin galibi açık bir farkla da Erol Hatırlı’nın grubu oldu.
Erol Hatırlı 15 Meslek grubunda toplam 30 Meclis üyesinin 26’sını alırken, Nizamettin Alkan’ın grubu sadece 4 üye çıkardı.
Seçimlerle ilgili hafızalarda kalan en çarpıcı konu ise Orhangazi TSO başkanlığına aday olan Nizamettin Alkan’ın kendi meclis grubundan bile seçilememesi oldu.
Nihayetinde bir seçimdi, kazanan kazandı.

***

Olayın buraya kadar olan bölümü seçimle ilgiliydi.

Yazının devamı...

Componenta sancılı dönemden kurtuluyor

28 Mart 2018

Fabrika, Finlandiyalı Componenta’dan ayrılmıştı. Yöneticilik yapan bir kaç ismin ve diğer üst kademe yönetiminin verdiği olağanüstü mücadele ile bir anlamda fabrika kurtulmuş oldu.
Şöyle ki, Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Yaramancı, Genel Müdür Sabri Özdoğan ve Genel Müdür Yardımcısı (CFO) Sibel Binici bu süreci başarılı bir şekilde yönetip fabrikayı bugünlere getirdi.

***

Son 2 yılda fabrika yönetimi de çalışanları da istim üstündeydi.
Deyim yerindeyse ne olacağı hiç belli olmayan, hatta bir dönem günden güne kötüye giden bir fabrika varken, bugün artık bir anlamda düze çıkmış, artık hisselerinin büyük bir çoğunluğu da Döktaş Metal’e geçmiş bir iş yerinden söz ediyoruz.
Fabrikanın o buhranlı dönemlerinden sonra bugün gelinen noktada Türk üyeler yönetime el koymuş oldu.

***

Yeni dönem fabrika için çok daha iyi görünüyor.

Yazının devamı...

Şehrin en önemli üretim markası Turşu

22 Mart 2018

Her ne kadar sofralık zeytinin en kalitelisi Orhangazi’de, özellikle de İznik gölünün kuzey yakasında yer alan Keramet bölgesinde yetişiyor olsa bie yine de markalaşma konusunda, patent konusunda Gemlik bu hususta daha erken hareket ettiği için, zeytin “Gemlik” tipi olarak artık hafızalardaki yerini almış oldu.
Orhangazi’nin gıda üretimindeki bir diğer markası turşu. Bilindiği gibi sadece bölgenin değil, Türkiye’nin en önemli Turşu üretim merkezi Gedelek,Orhangazi’de yer alıyor.
Gedelek’te 60’ın üzerinde irili ufaklı firma turşu üretimi gerçekleştiriyor. Yaklaşık 1500 nüfusu olan Gedelek, turşu sayesinde göç veren değil göç alan bir merkez halinde.
Gedelek’teki turşu üretim miktarı da her yıl artınca, yeni istihdam alanları oluşunca, Gedelek bu sayede göç alan bir mahalle halini almış durumda.

***

Gedelek Turşusu için kalite noktasında sorun yok. Turşu üretiminde en önemli mesele, burada üretim yapan firmaların tesis konusunda yetersiz kalmaları. Yahut büyümeye çok da elverişli olmamaları olarak gösterilebilir. Buna merdivenaltı üretimi de eklediğimizde, turşu üretiminin daha da büyümesi için önünde engeller var.

***

Turşunun hakkettiği değere daha hızlı ulaşabilmesi için Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde coğrafi işaret çalışması başlatılmıştı. Odanın yürüttüğü Belediye ve kaymakamlığın da ciddi şekilde desteklediği coğrafi işaret belgesi geçen ay itibarı ile alındı. Bu öyle çok küçümsenecek bir çalışma değil. Kimilerine göre sıradan gibi görünse de, coğrafi işareti almak uzun ve programlı bir çalışma gerektiriyor.

Yazının devamı...

Göl Projesi turizm için önemli

7 Mart 2018

Kentlerde ekonomiye değer katmanın da farklı yolları var elbet.
Şehrin idarecileri bu hususta da alternatifler sunmak,
Alternatifler üretmek zorunda.
Bu Orhangazi için de geçerli.
Hep söyleriz ya,
Orhangazi Tarım ve Sanayisi ile öne çıkan bir kent.
Gerçekten de insanların neredeyse yüzde 80’inin geliri bu iki sektörden.

Yazının devamı...

Bölge nüfusu durağan

1 Mart 2018

Eskiler hatırklayacaktır, eskiden Türkiye’de nüfus sayımları 5-10 yılda bir yapılır, nüfus sayımlarında da sokağa çıkma yasağı uygulanır, bir gün boyunca insanlar evlerinde tıkılı kalırdı. Aileler tüm gün evlerinde nüfus sayım memurlarını beklerdi.
Eski terbiye ile, en güzel elbiseler giyilir, eve gelecek sayım memurlarına en güzel ikramlar yapılır, sayım memuru gelir hızlı bir şekilde hanede yaşayan kişi sayısını kayıt altına alır giderdi. Sonra aylarca beklenirdi, Türkiye nüfusu ne kadar, köy kent nüfusu ne kadar diye. Şimdi böyle bir maceraya girmeden, adrese dayalı nüfus kayıt sistemi ile nüfuslar belirlenir oldu. İşte son yapılan Nüfus sayım sonuçları da yaklaşık 1 ay önce açıklanmıştı. Türkiye nüfusunun 80 milyon 812 bin olduğu belirlenmişti.
İşte bu yıl 1 Şubatta açıklanan nüfus sayım sonuçlarına göre Orhangazi, Gemlik ve İznik nüfus sayımları da ortaya çıkmıştı. Buna göre Orhangazi Nüfusu 79 bin 48, Gemlik nüfusu 109 bin 494, İznik nüfusu ise 42 bin 616 olarak belirlendi

***

Bu 3 ilçenin nüfus rakamlarının ardından, yine Türkiye istatistik kurumu son 10 yılda kentlerin nüfus artış hızını da ortaya koyan bir veri açıkladı.
Buna göre, 2007 yılı ile 2017 yılı arasında ilçelerin, il nüfusuna göre reel büyüme rakamları da şu şekilde oldu; Orhangazi yüzde -11,94, Gemlik yüzde -7,26 ve İznik ise -20,46 olarak belirlendi.

***

Bu veriler bizlere şunu gösteriyor, bölge nüfuslarında özellikle 2000’li yılların başına kadar sürekli devam eden nüfus artışları artık durağan bir hale gelmiş, hatta gerileme bile göstermiş.

Yazının devamı...

Oda seçimleri yeniden ertelenir mi?

21 Şubat 2018

2017 yılının ekim ayında yapılması planlanan oda ve borsa seçimleri, Sürpriz bir karar ile Nisan ayına ertelenmişti.
Oda seçimlerinin ertelenmesi farklı yorumlara neden olmuştu.
Ama nihayetinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve hükümetin birlikte ortak aldığı karar olduğu için çok da itiraz eden olmamıştı.
Şimdi gözler Nisan ayına çevrilmiş durumda.
Nisan ayında yapılacak olan Oda ve Borsa seçimleri tarihleri de yavaş yavaş netleşiyor

***

Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası’nda Meclis seçimleri 14 Nisan’da, Yönetim seçimleri ise 21 Nisan’da yapılacak.

Yazının devamı...
Hasan BOZBEY Kimdir?

.