"Doğahan Giritlioğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğahan Giritlioğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğahan Giritlioğlu

Doğahan Giritlioğlu

Geleceğin verimliliği Ankara'dan geçiyor

12 Aralık 2018

Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından ATO Congresium’da düzenlenen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı, başta savunma sanayi olmak üzere sanayi, eğitim, enerji, tarım, iletişim, ulaşım ve sağlık sektörlerinden önemli firmalarını üç gün boyunca Ankara’da bir araya getirdi. Cumu günü açılışı yapılan ve dün sona eren fuarda Ankara Ticaret Odası (ATO) da stant kurdu. ATO Verimlilik Raporu’nun tanıtımının yapıldığı stantta Hürriyet Ankara’ya konuşan ATO Başkanı Gürsel Baran, hazırladıkları raporun detaylarını şöyle anlattı:

DİREKT UÇUŞSUZ SAĞLIK TURİZMİ OLMAZ

“Hazırladığımız verimlilik raporu, Ankara’nın geleceği ile ilgili. En güncel çalışmamız şu anda, yurt dışından direkt uçuşlar. Konu verimlilik olunca, önceliğimiz sağlık turizmi. Sağlık turizmi için insanlar aktarmalı uçuşla gelmez. Biz gerçekten yurt dışı uçuşlarla ilgili iyi bir noktaya geldik ama iki hatta daha ihtiyacımız var. Biri Çin, biri de Amerika. Ayrıca; savunma sanayisinin, sağlığın merkezi Ankara. Özellikle termal anlamda Ankara, Türkiye’nin en kıymetli yerlerinden bir tanesi.

ROMA HAMAMI’NI GÖRMEYE 5-6 KİŞİ GELİYOR

Türkiye’nin geleceğinin verimliliği Ankara’dan geçiyor. ‘Ankara’ya Birgün Yetmez’ adıyla bir gezi düzenledik. Örneğin Roma Hamamı, dünyanın önemli bir başkentinde, bir Avrupa şehrinde olsa, günde herhalde binlerce kişi ziyaret eder. Roma Hamamı ziyaretimizin sonunda görevliye “günde kaç kişi geliyor” diye sordum. Gelen sayı 5-6. Kapatmışız, örtmüşüz, tanıtmıyoruz, anlatmıyoruz, kendimiz bilmiyoruz. Bunların tamamını çıkardık, çalışma yapacağız. İnşallah biz bunlarla ilgili farkındalık yaratmak istiyoruz.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİYLE BAKANLIKLARA SUNDUK

Görev süremizce ziyaret ettiğimiz her bakanlığa dosyalarımızı götürdük. Ankara ticaretiyle ilgili konuların bakanlığa iletilmesinde aracı olmaya çalıştık. Komitelerimizden gelen sorunların tamamını çözüm önerileriyle beraber bakanlarımıza ilettik. Fuarın haberini alınca konuyla ilgili bir kitapçık hazırladık. Verimlilik raporundaki bilgileri bakanlarımızla paylaştık. Turizm Bakanımıza Ankara’nın turizmiyle igili yaptıklarımızı paylaşık, Sanayi Bakanımızla dijitallşemeden elde ettiğimiz başarıyı ve bütün hepsinden elde ettiğimiz verimliliği konuştuk.”

Yazının devamı...

Kanal Ankara değer katacak

11 Kasım 2018


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara’da devam eden kentsel dönüşüm ve rekreasyon çalışmalarını Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ile beraber yerinde inceledi. Mamak, Pursaklar ve Gölbaşı’nda devam eden projeleri ziyaret edip yetkililerden bilgi alan Kurum, Kanal Ankara proje sahasında şu açıklamaları yaptı:

3 MİLYON METREKARELİK ALAN

“Kanal Ankara Projesi ile Kanal İstanbul’un alternatifini burada gerçekleştiriyor olacağız. Burası yaklaşık 10 kilometrelik bir alan. Toplamda 3 milyon metrekareyi içeriyor. Bu alanların içerisinde koşu alanları, bisiklet yolları hepsi olacak ve Ankaralımıza kazandıracağımız çok büyük bir proje olacak. Ankara’da birçok millet bahçesi projemiz var. Ancak bu bölgede yapacağımız Vadi Ankara Projesi de gerçekten bölgeye ve Ankara’ya değer katacak.

MAMAK’TA 2 BİN 500 KONUT

İlk etapta Yeni Mamak bölgesinde bin adet konut üretimi yapacağız, kentsel dönüşümdeki hak sahiplerine verilmek üzere. TOKİ bu konutları yapacak ve çok kısa zamanda da inşaatlarına başlayıp hak sahiplerine teslim edecek. Mamak bölgesinde inşaasını bitirdiğimiz Altıağaç-Karaağaç bölgesinde de bin 500 konutu da yine hak sahiplerine verilmek üzere Büyükşehir Belediyemizle bir protokol imzalayacağız. İsteyen hak sahipleri talep etmeleri halinde haklardan faydalanabilecek.”

15-20 KATLI BİNALAR İSTEMİYORUZ

Bakan Kurum, bir soru üzerine ülke genelindeki kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili yeni bir strateji çizdiklerini kaydetti. Kurum, “Sadece Ankara’da değil şunu net ifade edelim. Tüm Türkiye’de kentsel dönüşümle ilgili bir strateji çizdik. İnşallah ay sonuna kadar bu stratejiyi tamamlayıp yayınlayacağız. Hiç bir yerde biz gecekonduların yerine 15-20 katlı bina istemiyoruz ve bunun yapılmasına da müsaade etmeyeceğiz.. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi bizim milli kültürümüzü örf adetlerimizi yansıtan mahalle ölçeğinde az katlı projeler gerçekleştireceğiz. Bu projeler mimari olarak da kültürümüzü yansıtan projeler olacak. Bunun ilk örneğini yine Mamak’ta gerçekleştiriyor olacağız. Tüm Türkiye’de yapacağımız projeler 4-5 kat, yeni alanlarda mevcutta bir yapılaşma söz konusuysa 7-8 katı geçmeyecek şekilde bir düzenleme yapacağız. Bunun dışındaki kentsel dönüşüme izin vermeyeceğiz” açıklamasını yaptı.

Yazının devamı...

Kabinde buluşup dünyaya açıldılar

13 Ekim 2018

Türkiye’nin ilk kadın DJ duo grubu olan ‘Cielo’ müzik yolculuğuna hız kesmeden devam ediyor. Gastronomi-mutfak sanatları mezunu Nancy İpekoğlu ile iç mimar Simay Hepgüldal’ın müzik tutkusuyla hayata geçirdiği ‘Cielo’, dünyanın önde gelen kulüplerinde ve müzik festivallerinde sahne alıyor. Müzik tutkusu uğruna restoranını kapatan Nancy ve inşaat firmasındaki iç mimarlık görevinden ayrılan Simay; Amerika, Fransa, Almanya, Avusturalya, Lisbon ve İsrail başta olmak üzere birçok ülkede sahne alıyor. Bu haftaki durağı Ankara 6:45 KK sahnesi olan güzel DJ’lerle, Cielo’nun hikâyesini ve elektronik müziği konuştuk: 

 

ORTAK NOKTAMIZ MÜZİK

- Cielo’nun bir araya gelme fikri nasıl oluştu?

Üniversitede okurken tanıştık, o yıllardan beri onlarca ülke ve festival gezerek dünya müziğini tanımaya çalışıyorduk. Müzik tutkumuz bizi aynı noktada birleştirdi, prodüksiyon eğitimi aldık, kurslara gittik.

 

- Cielo ismi İspanyolca gökyüzü anlamına geliyor, bu ismi tercih etmeniz de özel bir sebep var mı?

Yazının devamı...

Hırsız demedim

5 Ekim 2018


Tuna, dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Melih Gökçek’i suçlamak ve karalamak niyetiyle söz söylemedim. Kimseyi hırsızlıkla suçlamadım. Hafriyat gelirleri dönem dönem artış ve azalış gösterebilir. Bu rakamlar Melih Bey’in de belirttiği gibi değişkendir” ifadelerini kullandı. Tuna’nın paylaşımlarında şu cümleler yer aldı:

SPONTANE CEVAP

“Geçtiğimiz günlerde A Haber’de Ankara Temsilcisi Sayın Murat Akgün ile özel röportaj programında birçok soruyu yanıtladık. Fakat programdaki bir soru ve yanıt polemik haline getirildi. Verdiğim cevap spontane gelişti. Melih Gökçek’i suçlamak ve karalamak niyeti ile bir söz söylemedim. 
Konu bazı çevrelerce Sayın Melih Gökçek’e karşı bir algı oluşturmaya doğru yöneldi. Herkesin bilmesini isterim ki, ben kimseyi hırsızlıkla suçlamadım; suçlayamam da. Hafriyat gelirleri dönem dönem artış-azalış gösterebilir. Yıldan yıla da farklılık gösterebilir. İnşaat sezonunun ivmesine göre de bu tür gelirler değişkendir. 

Yazının devamı...

Yerli savunma İngiltere'de görücüye çıktı

17 Haziran 2018

Aselsan, Havelsan, Roketsan, SSM, Nurol Makina, BMC ve Otokar gibi Ankara merkezli firmalar fuarın öne çıkan yerli üreticileri oldu. Türk firmaların ürettiği ürettiği silahlı askeri araçlar, güdümlü füzeler ve siber güvenlik çözümler, uluslarası sanayi temsilcilerinden takdir topladı. Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, fuarda yabancı resmi heyetler ve savunma sanayi şirketleriyle temaslarda bulundu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Alpay, 6 milyar dolarlık üretim hacmine ulaşan Türk savunma sanayinin yeni teknolojileri transfer etmek ve yeni iş birlikleri sağlamak için çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. Alpay özetle şunları söyledi:

ORTAK ÇALIŞMA, YERLİ İMZA

“Yabancı yatırımla ortak teknoloji ve ürün geliştirme yollarını kullanmalıyız. Sadece kısıtlama istemiyoruz, fikri mülkiyet hakları bizde olsun, tasarımda Türk mühendisleri çalışsın ve Türkiye’de üretilsin istiyoruz. Türkiye savunma sanayisi alanında bir başarı hikayesi yakalamış durumda. Yeni teknolojileri transfer etmeye çalışıyoruz ve yeni iş birlikleri arıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bizzat bu işlerin arkasında durmasıyla oldu bunlar. Yoksa herkes bir yanından çeker, hiçbir proje ürüne dönüşemezdi.”

 

JAPON DEVİNDEN ORTAKLIK TEKLİFİ

Türkiye’de SGK’nın kullandığı avuç içi damar tarama sistemini üreten Japon taknoloji firması Fujitsu da savunma ve güvenlik çözümlerini sergilediği standıyla DSEI’da görücüye çıktı. Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay’la bir araya gelen Fujitsu yöneticileri Havelsan, Aselsan gibi kurumlarla birlikte alt yüklenici olmak istediklerini belirtti. Şirketin savunma strateji ve çözüm konularından sorumlu başkanı Eric Bownes yerli imza taşıyacak projelere teknolojik destek sağlayabileceklerini belirterek, “Örneğin, İngiltere ile hükümetler arasında yapılacak bir anlaşma ile herhangi bir kısıtlama olmadan teknoloji ve yetenek paylaşımı yapabiliriz, birlikte teknoloji geliştirebiliriz” dedi. Fujitsu Savunma Dünya Başkanı Tim Gibson da, “Savunma ve güvenlik alanında dünyada 62. sıradayız. 23 ülkede çalışıyoruz. Türkiye’nin yaklaşımı da bizim bu tarzımızla örtüşüyor” ifadelerini kullandı.

Yazının devamı...

Inna Türkçe söyleyecek

15 Mayıs 2018

Dünyaca ünlü Romanyalı şarkıcı Inna, ‘City Fest’ etkinliği kapsamında önceki akşam Ankara Winner İncek’te konser verdi. Bir gece önce İstanbul konserinde talihsiz bir kaza yaşayarak bacağından yaralanan ve bandajlarla sahneye çıkan Inna, muhteşem bir performansa imza atarak hayranlarını coşturdu. Türkçe öğrenmeye başladığını söyleyen güzel şarkıcı, sevenlerine bir sürpriz hazırladığını ve Türkçe bir parça seslendireceğini müjdeledi. Daha önce “Party Never Ends” ve “Bop Bop” şarkılarına İstanbul’da klip çeken Inna, gerekli izinler alınırsa Ankara’da kamera karşısına geçmek istiyor. Elena Alexandra Apostoleanu ya da bilinen adıyla Inna, son albümü Nirvana’yı ve Türkiye’ye olan sevgisini Hürriyet Ankara’ya anlattı:

 

YARATTIĞI HİSSİN İSMİNİ VERDİM

 

* Öncelikle son albümünden başlayalım. Müziğin nirvanasına mı ulaştın? Neden bu isim?

Çok sevdiğim ailem gibi olan insanlarla çalıştım. Bu albümdeki bütün şarkılar Nirvana hissi veriyor ve bu hissi seviyorum. Dinleyene mutluluk veriyor. Ben bu albümü seviyorum. En iyi albümüm diyerek diğerlerinden ayıramam ama bunu çıkardığım için mutluyum. Benim en iyilerimden diyelim.

 

Yazının devamı...

Erdoğan'dan İskitler Talimatı

17 Şubat 2018

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul dönüşü Cumhurbaşkanlığı’na giderken İskitler’de lastikçi esnafını ziyaret etti. Esnaflardan Şahin Gökçe’nin dükkânına girerek bir süre sohbet eden Erdoğan, daha sonra aynı dükkânda, esnaf sofrasına oturdu.

ŞİKÂYETLERİ DİNLEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İskitler esnafından gelen şikâyetleri dinlediği ve Vali Topaca’ya sorunların çözümü yönünde talimat verdiği öğrenildi. Erdoğan, İskitler’deki Merkezi İş Alanları (MİA) Projesi kapsamında devam eden yıkım çalışmalarının hızlandırılmasını istediği bilgisine ulaşıldı.

‘İNŞALLAH HEPSİ DÜZELECEK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dükkânını ziyaret ettiği esnaf Şahin Gökçe, Erdoğan ile aralarında geçen diyalogu Hürriyet Ankara’ya anlattı. Gökçe, “Cumhurbaşkanımız işlerin nasıl olduğunu sordu. Ben de ‘Şu anda işler durgun. Bugün siftah yok, eski günleri arıyoruz. İskitler’de kıştan yaza geçiş döneminde, lastik değişiminde iş oluyor’ cevabını verdim. Cumhurbaşkanımız da ‘İnşallah hepsi düzelecek’ yanıtını verdi” dedi.

Yazının devamı...

Sadece 6 ilimizin havası temiz çıktı

5 Ocak 2018

Çevre ve Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, 2017 yılı Hava Kirliliği Raporunu açıkladı. Bozoğlu, “Partikül madde ve kükürt dioksit açısından sadece altı ilimizin havası standartlara uygun. En kirli illerimizin başında ise İstanbul, Ankara, Adana, Amasya ve Manisa geliyor. Türkiye’de hava kirliliği problemi krize dönüşmüş durumda. Valilik ve belediyeler acil önlem almalı” dedi.

YAŞAMI TEHDİT EDİYOR

Bozoğlu, Türkiye’nin havasının gittikçe kirlenerek yaşamı tehdit ettiğine dikkat çekti. Bozoğlu, kirli havanın solunum enfeksiyonu, kanser, erken bebek ölümleri, sakat doğumlar ve kitlesel ölümlere neden olduğunu anımsattı.

 

DSÖ PARAMETRELERİNE GÖRE

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) hava kirliliğini ölçmek için kullandığı PM10 parametresine göre ölçümleri düzenli yapılan ve 35 günden fazla PM10 DSÖ sınır değerini aşarak kirli kabul edilen iller ise şunlar: İstanbul, Ankara, Adana, Amasya, Manisa, Bursa, Denizli, Niğde, Tekirdağ, Hatay, Yalova, Sivas, Kahramanmaraş, Kütayha, Sakarya, Kırklareli, İçel ve Samsun.

EN KİRLİSİ HASTANE BÖLGESİ

Yazının devamı...
Doğahan Giritlioğlu Kimdir?

Doğahan Giritlioğlu