Gündem Haberleri

  Ve Fransa ilk adımı attı

  PARİS
  12.02.2013 - 15:31 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun bugün gerçekleştirdiği Fransa ziyaretinin çok önemli bir yönü ortaya çıktı. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Davutoğlu’na Avrupa Birliği ile müzakerelerde “Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” konulu 22’nci faslı açacaklarını bildirdi. Davutoğlu da Ankara'ya dönüşünde bu açıklamayı teyit etti.

  /images/100/0x0/55eabc3af018fbb8f8935d3aFransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın “Türkiye ile beyaz sayfa açıyoruz” vaadinin ilk adımı Avrupa Birliği yolunda geldi. Türkiye’nin uzun süreli girişimlerinin ardından Fransa, AB müzakerelerinde tıkadığı beş başlıktan biri olan 22’nci fasıl önündeki engeli kaldırdı.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Paris'te Fransa Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen Libya Konferansı'na katılmadan önce Fransız mevkidaşı Laurent Fabius ile kahvaltıda bir araya geldi.

  Ve Fransa ilk adımı attı ÖNEMLİ BİR ADIM

  Görüşmenin ardından Libya toplantısına katılan Davutoğlu, konferansın sonuna kadar kalmadan Paris'ten ayrıldı. Görüşmeye ilişkin ilk açıklamayı Fabius yaptı.

  Toplantı sonrası Libya Dışişleri Bakanı’yla bir basın toplantısı düzenleyen Fabius, bir soru üzerine, Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerinde Fransa'nın yapıcı rol üstleneceğini açıkladı.

  Ve Fransa ilk adımı attı RÜZGAR TERSİNE Mİ DÖNÜYOR?

  Fabius, "İlk adım olarak 22’nci faslı açıyoruz. Sayın Davutoğlu'na bu başlığın açılacağını teyit ettim" dedi.

  Fransız Bakan, görüşmede Hollande'ın Türkiye ziyaretinin gündeme gelip gelmediği sorusuna ise "Cumhurbaşkanı'na bir davet var. Ancak bunun zamanını Cumhurbaşkanı belirler. Türkiye büyük bir ülke. İlişkilerimizin gelişmesini istemek doğaldır" dedi.

  TÜRKİYE'DE İKİ BAŞLIK BEKLENTİSİ

  Hürriyet'e konuşan Fransız diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Türkiye'nin beklentisi 17’nci ve 22’nci fasılların önündeki Fransız engelinin kaldırılmasıydı. Türkiye ayrıca eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin politik nedenlerle tıkadığı beş başlığın tamamının önündeki politik engellerin kaldırıldığı yönünde bir niyet açıklaması bekliyordu.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı