Ve Fransa ilk adımı attı

12 Şubat 2013 - 15:31Son Güncelleme : 12 Şubat 2013 - 20:29

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun bugün gerçekleştirdiği Fransa ziyaretinin çok önemli bir yönü ortaya çıktı. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Davutoğlu’na Avrupa Birliği ile müzakerelerde “Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” konulu 22’nci faslı açacaklarını bildirdi. Davutoğlu da Ankara'ya dönüşünde bu açıklamayı teyit etti.

/images/100/0x0/55eabc3af018fbb8f8935d3aFransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın “Türkiye ile beyaz sayfa açıyoruz” vaadinin ilk adımı Avrupa Birliği yolunda geldi. Türkiye’nin uzun süreli girişimlerinin ardından Fransa, AB müzakerelerinde tıkadığı beş başlıktan biri olan 22’nci fasıl önündeki engeli kaldırdı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Paris'te Fransa Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen Libya Konferansı'na katılmadan önce Fransız mevkidaşı Laurent Fabius ile kahvaltıda bir araya geldi.

Ve Fransa ilk adımı attı ÖNEMLİ BİR ADIM

Görüşmenin ardından Libya toplantısına katılan Davutoğlu, konferansın sonuna kadar kalmadan Paris'ten ayrıldı. Görüşmeye ilişkin ilk açıklamayı Fabius yaptı.

Toplantı sonrası Libya Dışişleri Bakanı’yla bir basın toplantısı düzenleyen Fabius, bir soru üzerine, Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerinde Fransa'nın yapıcı rol üstleneceğini açıkladı.

Ve Fransa ilk adımı attı RÜZGAR TERSİNE Mİ DÖNÜYOR?

Fabius, "İlk adım olarak 22’nci faslı açıyoruz. Sayın Davutoğlu'na bu başlığın açılacağını teyit ettim" dedi.

Fransız Bakan, görüşmede Hollande'ın Türkiye ziyaretinin gündeme gelip gelmediği sorusuna ise "Cumhurbaşkanı'na bir davet var. Ancak bunun zamanını Cumhurbaşkanı belirler. Türkiye büyük bir ülke. İlişkilerimizin gelişmesini istemek doğaldır" dedi.

TÜRKİYE'DE İKİ BAŞLIK BEKLENTİSİ

Hürriyet'e konuşan Fransız diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Türkiye'nin beklentisi 17’nci ve 22’nci fasılların önündeki Fransız engelinin kaldırılmasıydı. Türkiye ayrıca eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin politik nedenlerle tıkadığı beş başlığın tamamının önündeki politik engellerin kaldırıldığı yönünde bir niyet açıklaması bekliyordu.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 188 Yorum }
 • tekin bora 13.2.2013 01:27:13
  ya hip hop o kadar fabrıkada yapsinlar koskoca ülke onu dedem de yapar avrupadan kredileri al fabrika kuracağım diye 50 fabrika kurulacaksa 49 unun kredisini cebe atıp kendi hesabına geçir ayıp olmasın diye 1 tane fabrika yap yani hangi yüzle eski politikacıları översin kanımızı emdiler
 • Yüksel Zafer Can 13.2.2013 00:45:26
  Kendinizi kandırmayın, Türkiye hiçbir zaman AB'ye üye olamayacak...
 • mehmet AKBAL 13.2.2013 00:13:58
  Paralari bitti´de ondan Rüzgar ters donmeye basladi.
 • Hip Hop 12.2.2013 23:56:37
  Tekin Bora, eskiler civi bile cakmamislarsa AKP'nin bozdur bozdur harca ozellestirdigi kurumlari kim yapti? Yol, su, elektrik, havayolu,denizyolu, limanlar, barajlar, kopruler, bankalar, telefon, madenlar, orman arazileri filan. Satmasin demiyoruz ama eskilerin gunahini alma.
 • METEHAN GÖKÇEOĞLU 12.2.2013 23:55:35
  Yaya geçidinden karşıdan karşıya geçmeyi bilmeyen sağdan geçmeyi öğrenememiş bir milletiz ne 'si AB
 • Alp Arslan 12.2.2013 23:52:44
  AB ninTürkiyeyi müslüman oldugu icin istemediklerini düsünen yorumcularin Aurupayi gezmelerini tavsiye ederim.Suan da Almanyada her sehirde bir sürü camiler mescitler var ve arkasi kesilmiyor devamli camiler yapiliyor.zaten müslümanlik Avrupada yayilmis.Istemeseler Camilerede müsade etmezlerdi.
Sayfa Başı
Haberleranketbodrum masalıbodrum masalı 16. bölümbodrum masalı yeni bölümaöfaöf sınav sonuçlarıaöf final tarihi