Teknoloji Haberleri

  Uber'in patronu istifa etti

  Hürriyet Haber
  21.06.2017 - 09:08 | Son Güncelleme:

  Bir süredir yönetiminde ciddi sıkıntılar yaşayan ve geçtiğimiz günlerde süresiz izne ayrılan Uber CEO'su Travis Kalanick New York Times'a şirketten istifa ettiğini açıkladı.

  Reuters'ın haberine göre Uber'in patronu Kalanick görevini bıraktı. Bir süredir Uber'ın yönetim kadrosunda ciddi sıkıntılar yaşandığı biliniyor. Cinsel taciz, ticari sır, ayrımcılık iddiaları derken uygulamanın kendisinden ziyade içerisindeki olaylar nedeniyle anılan Uber'in patronu Kalanick'in sağ kolu diye nitelendirebileceğimiz Emil Michael da görevinden ayrılmıştı.

  Yakın zamanda annesini trajik bir kaza sonrasında kaybeden ve geçtiğimiz Cuma günü toprağa veren Kalanick ise çalışanlarına gönderdiği bir mektup sonrası süresiz izne ayrıldığını açıklamıştı. Ayrıca Uber, diğer yandan şubat ayından beri cinsiyetçilik ve taciz suçlamalarıyla mücadele etmeye çalışıyor. Eski çalışanı, Susan Fowler isimli bir mühendisin, Uber’den ayrıldıktan sonra yazıdığı taciz suçlamalarıyla dolu blogu ardından araştırmalara başlayan şirket, 20’den fazla çalışanının işine son vermişti.

  Yaşadığı zor günler ve yenilenme sürecine girmek için süresiz izne çıktığını açıklayan Kalanick'in görevlerini bir süredir yönetim kurulundan oluşan bir ekip tarafından üstleniyor.

  YATIRIMCILARIN BASKISINA DAYANAMADI

  İstifasının arkasında yatırımcılardan gelen yoğun baskının olduğunun altını çizen Kalanick, Uber'i dünya üzerinde her şeyden çok sevdiğini, bu kararı almasında yatırımcılardan gelen talebin etkili olduğunu belirtti.  

  Şirketi yatırımlarla 70 milyar dolar değere ulaştıran hissedarların mektubu, Kalanick'in görevi tamamen bırakmasıyla sonuçlandı. Mektubun ardındaki beş hissedar, Uber'e erken aşamada yatırım yapan, teknoloji dünyasının en prestijli şirketlerini temsil ediyorlar.

  Bu beş şirket, Uber hisselerinin üçte birinden fazlasını elinde tutarken, oylamada da yaklaşık yüzde 40 oranında etkiye sahipler. Kalanick'in CEO'luk görevi hemen sonlanırken, şirketin yönetim kurulunda kalmaya devam edecek.

  Uberin patronu istifa etti

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı