Türkiye kökenli kadınlar, daha çok doğum yapıyor - Dünya Haberleri
Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye kökenli kadınlar, daha çok doğum yapıyor

  Ali VARLI / BERLİN
  21 Nisan 2017 - 10:32Son Güncelleme : 21 Nisan 2017 - 10:32

  Almanya’da yaşayan Türk kadınlarının doğurganlık oranı Türkiye’de yaşayanlardan daha yüksek. Türkiye’de kadın başına 2.01 çocuk düşerken, Almanya’da bu oran Türkiye kökenli kadınlarda 2.45.

  ALMANYA’da göçmenler arasında doğurganlık oranını araştıran Federal Nüfus Araştırma Enstitüsü’nün (BIB) verilerine göre en yüksek oranda doğum yapan kadınlar Türk, İtalyan ve Polonyalılar. Türkler arasında doğurganlık oranı 2.45, İtalyalarda 1.79 ve Polonyalı kadınlarda 1.59. 

  Türkiye kökenli kadınlar bu oranla Türkiye’deki kadınları da geçti. Türkiye’de kadınlarda doğurganlık oranı 2.01.
  Ancak Türkiye’de kadınlar ortalama 19.9 yaşında ilk çocuğunu yaparken, Almanya’daki Türk kadınları arasında anne olma yaşı ortalama 23.3.

  KARİYER ETKİLİYOR

  Araştırma, Türk kadınlarının doğurganlığını eğitim ve bir işe sahip olup olmama faktörlerinin etkilediğini de ortaya koydu. Buna göre eğitim seviyesi yüksek ve bir işte çalışıp kariyer yapan Türk kadınlarının doğurganlık oranı diğerlerine göre düşük.

  ALMANLARDA 1.4

  Araştırmanın ortaya çıkardığı bir diğer sonuç ise Türk kadınları ağırlıklı olarak ilk evliliklerinde doğum yapıyor. Alman kadınları arasında ise doğurganlık oranı kadın başına 1.4. Almanya’da 80 milyonluk nüfusun içinde göçmen kökenlilerin sayısı yaklaşık 15 milyon.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı