Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tuncel Kurtiz'in vasiyeti yerine getirilemiyor

  Banu TUNA
  30 Eylül 2013 - 02:15Son Güncelleme : 28 Eylül 2013 - 20:04

  Büyük usta Tuncel Kurtiz’in, Balıkesir’in Güre ilçesindeki Tahtakuşlar Köyü’ne gömülme vasiyeti yerine getirilemiyor. Çünkü bir Alevi köyü olan Tahtakuşlar’ın İhtiyar Heyeti’nden izin çıkmadı. Alevi derneklerinin girişimi üzerine muhtar halktan onay gelirse cenazenin defni için kendilerince bir sakınca bulunmadığını söyledi. Ancak akşam saatlerinde flaş bir gelişme yaşandı. Kurtiz’in ailesi bu noktadan sonra Tahtakuşlar’dan onay gelse dahi cenazeyi Çamlıbel Köyü’ne defnetme kararı aldıklarını açıkladı.

  Ani vefatının ardından ailesi, vasiyeti üzerine Kurtiz’in Tahtakuşlar Köyü’ne defni için girişimde bulundu. Yaklaşık 10 yıl önce Kaz Dağları’na yerleşen, Çamlıbel Köyü’nde yaşayan Kurtiz, yakınlarına komşu köy olan 800 nüfuslu Alevi köyü Tahtakuşlar’a gömülmek istediğini söylemişti. Ancak köyden sanatçının vasiyetine izin çıkmadı.

  TAHTAKUŞLAR KÖYÜ / FOTO GALERİ

  İŞTE TUNCEL KURTİZ’İN DEFNEDİLECEĞİ YER

  “UYGUN GÖRÜLMEDİ”

  Beş yıldır köyün muhtarlığını yapan Hasan Bozkurt, konuyu ihtiyar heyetine danıştığını ve uygun görülmediğini söyledi. Bozkurt’un gerekçesi köy mezarlığında yer olmadığıydı. Ancak Bozkurt tarafından dile getirilmeyen iddiaya göre, Kurtiz Alevi mezarlığına gömülmek istenmiyordu.

  Tuncel Kurtizin vasiyeti yerine getirilemiyor

  Tuncel Kurtiz'in cenazesinin Tahtakuşlar Köyü'nün mezarlığına gömülememesiyle ilgili düşüncelerini paylaşın.
  MESAJINIZI YAZIN YAYINLAYALIM

  “BURASI KAPALI TOPLUM”

  Telefonla ulaştığımız muhtar Hasan Bozkurt, söze “Burası kapalı bir toplum” diyerek başladı ancak sonra köy mezarlığında yer olmadığını anlatma gayretine girişti: “Mezarlığımız 1940’tan kalma ve ufak. 10 dönüm yerimiz var, 1 dönüm kaldı. Başka da yerimiz yok. Köyün nüfusu yaşlı, son bir yılda 25 insan gömdük. Ayrıca bu haberler yapılırken kimse bize açıp da sormadı, böyle bir vasiyeti var diye. Tuncel Kurtiz saygı duyduğumuz bir sanatçıdır. 9 yıl Çamlıbel’de yaşadı, ben 5 yıldır muhtarım, hiç gelip de böyle bir vasiyeti olduğunu söylemedi.”

  Tuncel Kurtizin vasiyeti yerine getirilemiyor

  AİLE VAZGEÇTİ

  Alevi derneklerinin girişimi üzerine Tahtakuşlar Köyü muhtarı Hasan Bozkurt, halkın görüşüne başvurulmasını, halktan onay gelirse cenazenin defni için kendilerince bir sakınca bulunmadığını bildirdi ancak Kurtiz’in ailesi bu noktadan sonra Tahtakuşlar’dan onay gelse dahi cenazeyi Çamlıbel Köyü’ne defnetme kararı aldıklarını açıkladı. Tuncel Kurtiz’in cenazesi, yarın öğle namazını müteakiben kılınacak cenaze namazının ardından Balıkesir’in Güre ilçesi Çamlıbel köyünde toprağa verilecek.

  Tuncel Kurtizin vasiyeti yerine getirilemiyor

  Alkışlar ve gözyaşlarıyla omuzlarda

  “SOKAĞA ÇIKAMAYIZ…”

  Fakat ardından gelen sözleri Alevi köyü iddialarını doğrular türden: “Eğer izin verirsek biz burada sokağa çıkamayız, meydanda insanların yüzüne bakamayız. Burası Türkmen Köyü, haklarını korumamız için insanlar bize güvendi seçti.”

  Muhtar Bozkurt, köy dışından kimsenin Tantakuşlar’a gömülmediğini söylese de, 2006’da bir istisna yapılmış, ünlü halk ozanı Ali Ekber Çiçek, İstanbul’da vefatının ardından buraya gömülmüştü.

  BÜYÜK USTA'YA BÖYLE VEDA ETTİLER

  DENİZE NAZIR YER…

  Güre Belediye Başkanı Kamil Saka, sanatçı için Çamlıbel köyü mezarlığında çok daha uygun bir yer ayarlandığını, Kurtiz’in buraya defnedileceğini söyledi. “Yol kıyısında, denize nazır, gelip geçenin ayak seslerini duyabileceği bir yer ayarladık”. Başkan Saka, vasiyetin neden yerine getirilemediğiyle ilgili ise pek konuşmak istemese de sonunda şöyle dedi: “Tahtakuşlar Alevi köyü. Muhtar, ihtiyarlara sormuş, uygun görülmemiş.”

  TUNCEL KURTİZ'E SON GÖREV

  Tuncel Kurtizin vasiyeti yerine getirilemiyor

  ALEVİ DERNEKLERİ: BU KARARDAN UTANIYORUZ

  ‘BENİM MESKENİM DAĞLARDIR DAĞLAR’ ŞİİRİNİ SESLENDİRMİŞTİ

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı