Bugün neler oldu?

Tuncel Kurtiz

Tuncel Kurtiz haberleri sayfasında Tuncel Kurtiz hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 799 Tuncel Kurtiz haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

Tuncel Tayanç Kurtiz, 1 Şubat 1936, İzmit doğumlu Türk sinema ve tiyatro oyuncusu, yönetmen, yapımcı, senaristtir.

Babası Selanik doğumlu bir Türk bürokratı, annesi Boşnaktır.

Üniversitede kısa bir süre hukuk fakültesinde, daha sonra ise filoloji, felsefe, psikoloji ve sanat tarihi bölümlerinde okudu; ancak hiçbirinden mezun olmadı. İlk kez 1959 yılında Dormen Tiyatrosu'nda oyunculuğa başlamış olan sanatçı, sinema filmlerinde rol aldı. Sürü filmiyle zirveye çıkan sanatçının, doğayla iç içe yaşamayı sevdiği belirtilir.

1981 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi senaryo ödülünü Nurettin Sezer ile birlikte kaleme aldığı Gül Hasan filminin senaryosuyla kazanmıştır. 2006'da Hacı, 2007'de Asi adlı TV dizilerinde oynadı. 2009 yılının başında vizyona girmiş olan Güz Sancısı filminde Kamil Efendi karakterini canlandırmıştır. Aynı yıl yayına başlayan Ezel adlı dizide Ramiz Karaeski karakterini canlandırmış ve tanınırlığı daha da artmıştır.

2010 Yaz döneminde NTV yeşil ekranlarında Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Güre Beldesi'nin Çamlıbel köyünde eşi ve kayın biraderi ile birlikte işletmekte olduğu Zeytinbağı adlı butik otelde ünlü dostlarını ağırlayarak Tuncel Kurtiz ve Dostları adlı bir program yapmıştır. Aynı yıl BBC'nin Hayat (Life) belgeselini seslendirmiştir. Birçok ulusal ve uluslararası ödülünün yanı sıra, Ekim 2011'de 48. Altın Portakal Film Festivali'nde Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı.

27 Eylül 2013'te İstanbul Etiler'deki evinde kalp krizi sonucu 77 yaşında hayata gözlerini yumdu. 29 Eylül 2013'te Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Çamlıbel köyünde defnedilmiştir.

Tuncel Kurtiz haberleri

Sinemanın efsanesi Tuncel Kurtiz 80 yaşında

Sinemanın efsanesi Tuncel Kurtiz 80 yaşında

32. Gün TV, Türk sinemasıve tiyatrosunun asi karakteri Tuncel Kurtiz’i 80 doğum gününde dostları NebahatÇehre, Haldun Dormen, Yiğit Özşener ve Kenan İmirzalıoğlu ile konuştu. Alacakaranlık ve Ezeldizilerinde onunla birlikte oynayan Kenan İmirzalıoğlu, Kurtiz’i Tuncel baba’yapan özelliğini özelliği şöyle anlattı.''Çok barış yanlısıydıama bunu isterken de deli gibi savaşırdı; yumruğu sertti, sözü de, dili degerektiği zaman çok sertti. Tribünlere oynamak gibi derdi yoktu, inandığı şeyisüslemeden olduğu gibi söylerdi''Tuncel Kurtiz'inoyunculuğu kadar; çalışması, işine olan emeği ve özeninin de büyük olduğunusöyleyen İmirzalıoğlu, “Tuncel Abi insana çok değer verirdi. Yaşamdan çok keyifalırdı. İnatla kızacağına yine kızardı ama neşesini de hiçbir zamankaybetmezdi” dedi. Nebahat Çehre, Kurtizhakkında ’’kendi halkını çok iyi tanıyan her konuda bu ülkenin adamıydı’’derken tiyatronun duayen ismi Haldun Dormen, tiyatroya yanında başlayan Kurtiziçin ‘‘en önemli karakter oyuncularından biriydi’’ değerlendirmesinde bulundu. Yine Ezel dizisindebirlikte oynadığı Yiğit Özşener ise Kurtiz’in neşesi, çalışkanlığı veyaratıcılığıyla genç oyuncuların ilham kaynağı olduğunu söyledi.‘‘ O mesleğine sonunakadar sahip çıktı ve hep daha iyisini yapmaya çalıştı. Hep sokaklarda, hepinsan içindeydi sırça köşklerde yaşayanlardan olmadı. Çünkü alçakgönüllüydü’’ dedi.

#Sinemanın
DAHA FAZLA #TUNCEL KURTİZ HABERLERİ

Tuncel Kurtiz’a ait tüm site haberleri