Eğitim Haberleri

  2017 TEOG tercih sonuçları MEB tarafından ne zaman açıklanacak? İşte TEOG tercih ve yerleştirme takvimi

  Hürriyet Haber
  26.07.2017 - 09:35 | Son Güncelleme:

  2017 TEOG tercih sonuçlarının MEB tarafından ne zaman açıklanacağı yüz binlerce öğrenci tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. TEOG tercihleri geçtiğimiz hafta sonlanmıştı ve öğrenciler TEOG tercih işlemlerinin bitmesinin ardından sonuçların açıklanacağı tarihi araştırmaya başladılar. Öte yandan MEB, öğrencilerin kendilerini rahatça ifade edebilecekleri ortamlar oluşturma politikası hedefiyle "açık uçlu soru" dönemi başlatıyor. Peki, 2017 TEOG tercih sonuçları MEB tarafından ne zaman açıklanacak? İşte, TEOG tercih ve yerleştirme takvimi.

  TEOG tercih sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu, tercihlerin 24 Temmuz itibariyle sonlanmasının ardından araştırılmaya başlandı. Milyonlarca kişinin merakla araştırdığı konular arasında yer alan TEOG tercih sonuçları, öğrencilerin okuyacağı lisenin belirlenmesine aracılık edecek. Peki, TEOG tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, gelecek sene soruların açık uçlu olacağına dair bazı detaylar

  E-OKUL GİRİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ

  TERCİHLERİ MÜDÜRLÜK ONAYLAYACAK

  Tercihler mutlaka herhangi bir okul müdürlüğünden elektronik ortamda onaylatılacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda tercih işlemi tamamlanacak. Aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacak. Onaylanan tercih formunun iki nüshası alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalanacak, biri okulda, diğeri velide kalacak. Onaylama bitince düzeltme yapılamayacak.

  TEOG TERCİH VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ

  14-24 Temmuz 2017- (Saat 17.00) Yerleştirme İşlemleri İçin Tercihlerin Alınması
  11 Ağustos 2017- Yerleştirme Sonuçlarının İlanı
  11 Ağustos 2017- Boş Kontenjanların İlan Edilmesi
  14-18 Ağustos 2017 - ( Saat 17.00 ) Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

  21 Ağustos 2017 - Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı
  21-25 Ağustos 2017 ( Saat 17.00) - Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
  28 Ağustos 2017 - Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı
  28 Ağustos-06 Eylül 2017 (Saat 17.00) - Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
  08 Eylül 2017 - Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Sonuçlarının ve Taban Puanların İlanı

  TEOG AÇIK UÇLU MU OLUYOR?

  MEB, öğrencilerin kendilerini rahatça ifade edebilecekleri ortamlar oluşturma politikası hedefiyle "açık uçlu soru" dönemi başlatıyor. Bu kapsamda önemli adımlardan biri görülen ortak sınavlarda açık uçlu soru uygulaması gelecek eğitim öğretim yılında hayata geçecek.

  Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, TEOG sistemi kapsamında 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenecek birinci ve ikinci dönem ortak sınavlarında 2017-2018 eğitim öğretim yılında açık uçlu soru sormak için çalışmalara başladı.     

  Uygulamayla öğrencilerin yeni müfredat süreci ile uyumlu bir biçimde analitik düşünebilmeleri, olay ve konular arasında ilişki kurabilmeleri ve ifade yeteneklerini güçlendirmeleri hedefleniyor.     

  TEOG'da öğrenciler, bazı derslerden 2'şer olmak üzere en fazla 6 ila 8 arasında açık uçlu soru cevaplayacak.     

  Açık uçlu soruların yöneltileceği dersler henüz netleşmezken, Bakanlık tarafından öğrencilerin kendilerini ifade edebilecekleri, bildiklerini yazıya dökme konusunda sorun yaşamayacakları ve yorum içermeyen sorular hazırlamak için çalışma yürütülüyor.     

  En az iki puanlayıcının açık uçlu soruları okuyacağı sınavda, puanlayıcılar değerlendirdiği sınavın hangi öğrenciye ait olduğunu bilmeyecek.     

  İki puanlayıcının puanı farklı olursa, öğrencinin cevabı soruyu hazırlayan üst puanlayıcı tarafından değerlendirilecek. TEOG puanları açıklandığında, öğrencilere soruların imajları doğru cevaplar ile sunulacak.     

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı