ANKARA HABERLERİ

Telefonu açmadan bu uyarılara dikkat

Tahsin GÜNER/DHA
30.03.2016 - 16:36Son Güncelleme :

Ankara Emniyet Müdürlüğü, ülke genelinde en yaygın olarak karşılaşılan dolandırıcılık yönteminin 'Kontör/Para Dolandırıcılığı' şeklinde gerçekleştirilen ve telefon yoluyla yapılan dolandırıcılık olduğunu açıkladı.

Tahsin GÜNER/DHA

Yapılan açıklamada, dolandırıcılık suçunun türlerine göre farklılık gösterdiği belirtilerek, telefon yoluyla dolandırıcılık olaylarında; şüphelilerin, gelişen teknolojik imkanları kullanıp mağdurları telefonla arayarak kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıttığı vurgulandı. Dolandırıcıların kullandığı yöntemler ise şöyle sıralandı:

"Kendilerini polis, asker, savcı gibi sahte unvanlarla tanıtan dolandırıcılar, telefonla aradıkları şahıslara; terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı, terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı, bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği, hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı, şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı, ikamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği, banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden, banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği, operasyon bitimi parayı iade edecekleri gibi senaryolarla tehdit, korku ve panik hali oluşturarak vatandaşlarımızı dolandırmaktadırlar."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Telefonu açmadan bu uyarılara dikkat hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2016 tarihinde saat 16 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Telefonu açmadan bu uyarılara dikkat haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı