GeriTeknoloji The Elder Scrolls Online: Morrowind'in beta izlenimleri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

The Elder Scrolls Online: Morrowind'in beta izlenimleri

The Elder Scrolls Online: Morrowind'in beta izlenimleri

Bethesda'nın merakla beklenen yeni eklentisi The Elder Scrolls Online: Morrowind 6 Haziran'da çıkıyor.

Morrowind serisi özellikle RPG oyuncuları tarafından hep yüceltilen başlıklardan birisi olmuştur. Piyasaya çıkardığında neredeyse tüm oyunlarıyla dikkat çekmeyi başarmış, bir şekilde milyonlara hitap etmiş, kült bir yapımdan bahsediyoruz.

The Elder Scrolls Online için çalışmalara 2007 yılında başlanmıştı. Yapım aşaması esnasında hakkında birçok dedikodunu çıkan oyun, nihayet 2014 yılında kendisini göstermeyi başardı. Başlangıçta aylık ücrete tabi olan yapım, kısa süre içerisinde ödeme metodunu değiştirme kararı aldı ve bu noktadan itibaren de yükselişe geçti. Tüm bu yenilikleri getiren Tamriel Unlimited isimli indirilebilir içeriği, 2016 yılında içerisinde Imperial City, Orsinium, Thieves Guild ve Dark Brotherhood gibi büyük DLC’leri barındıran Gold Edition takip etti.

Piyasaya çıktığı dönemde büyük yankı uyandıran oyun, tarihi gelişmelerinden de yola çıkarak anlayacağımız üzere, ne yazık ki tek kişilik oyunlarının ulaştığı başarının yanından bile geçemedi. Bu duruma birçok etken vardı. Özellikle piyasaya çıkıştaki buglar, birçok oyuncuyu kısa sürede TESO’dan uzaklaştırdı. Ayrıca piyasayı elinde tutan WoW, ne yazık ki son kullanıcıları her daim “alışılan sisteme” çekmeyi başardı. Konu hakkında birçok madde sıralamak pek tabii mümkün ama bizim konumuz TESO’nun sıkıntılarından ziyade, 6 Haziranda piyasada olması beklenen TESO: Morrowind eklentisi.

TESO piyasada olduğu süre içerisinde kendisini düzenli olarak yenilemeyi başaran MMO’lardan. Evet, belki hedeflediği oyuncu miktarına ulaşamadı ama an itibariyle hiç de azımsanmayacak miktarda oyuncuya ev sahipliği yapıyor. Yeni gelen eklentimiz Morrowind’se bu miktarı birazcık arttıracak gibi gözüküyor. Oyunumuz adından da anlaşılabileceği üzere Morrowind bölgesinde bulunan Vvardenfell adasında geçiyor. Bu bölgeyi zaten The Elder Scrolls III: Morrowind’de de deneyim etmiştik. O yüzden bu oyunu severler için çok daha heyecan verici bir eklenti geliyor diyebiliriz. Serinin hayranları için de şöyle bir not düşmekte fayda var; yeni eklenti, The Elder Scrolls III: Morrowind’den 700 yıl öncesini konu alıyor.

The Elder Scrolls Online: Morrowindin beta izlenimleri

Morrowind haritasında olmak, keyifli bir deneyim fakat bazı klişelerden de ne yazık ki kaçılamadığını da gözlemledik. Oyuna yeni bir karakter yaratıp başladığımız zaman, yine bir tutsak olarak dünyaya merhaba diyoruz. Geçirdiğimiz gemi kazasından, bir Assassin tarafından kurtarılıyor ve kısa süre sonra kendisiyle bir ekip olup tüm Morrowind’i kurtarmaya çalışıyoruz.

Oyuna eklenen şüphesiz en büyük yenilik The Warden sınıfı. TESO üretildiğinden bu zamana kadar geçen sürede birçok yenilik görmüş olsak da yeni bir sınıf ile ilk defa karşılaşıyoruz. The Warden sınıfını deneyim etmek için birinci seviye karakter açmamız gerekiyor. En azından erken erişimde sistem bu şekilde çalışıyordu. Karakterimiz doğadan güç alıyor.

Bir yandan bu güç ile farklı iyileştirme büyüleri yapabiliyorken, bir yandan da düşmanlarına zarar vermek için kullanabiliyor. Sahip olduğu yetenek ağaçları şu şekilde sıralanıyor; Animal Companios, Green Balance ve Winter’s Embrace. Farklı silahlar kullanabiliyor olsa da yeteneklerine en çok yay yakışıyor diyebiliriz.

Yeni karakterimizin haricinde, oyuna bolca yeni içerik de ekleniyor. Bunların en başında yeni Trial’lar geliyor. Toplamda 12 adet yeni Trial’ın ekleneceği TESO: Morrowind’de, Clockwork City’yi çok daha yakından görebilme şansına erişeceğiz. Tabii işin multiplayer kısmı da unutulmamış. Dileyen oyuncular Ashlands’a gidip, bu bölgede deathmatch tarzda savaşlara katılabilecekler.

Açıkçası oyuna bir seneden beri girmiyordum bile. Büyük bir gazla başladığım, akabinde beni kendisinden soğutan bug’lar ve yapımcı firmanın aldığı kritik kararlardan sonra bir daha pek de bakmam diyordum ama Morrowind eklentisi geçtiğimiz yıl içerisinde oyunda yaşanan değişiklikleri tekrardan görmemi sağladı. Halen savaş mekaniklerine ve oyunun bazı teknik sorunlarına alıştığımı söyleyemeyeceğim ama kesinlikle muazzam bir atmosfer sunduğu su götürmez bir gerçek. Bakalım 6 Haziran tarihi ZeniMax Online ekibine sahilden sağ çıkabilme gücünü verebilecek mi?


Yorumları Göster
Yorumları Gizle