GeriTeknoloji İşte internetin dünya haritası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  16
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte internetin dünya haritası

İşte internetin dünya haritası
refid:27099751 ilişkili resim dosyası

Yazılımcı John Matherly'nin kısa bir süre üzerinde çalışdığı internet haritası tamamlandı. İşte Türkiye dahil interneti en çok kullanan ülkeler...

Shodan isimli arama motorunun kurucusu olan ve kendini kartograf olarak tanımlayan John Matherly internet haritasını dünyayla paylaştı. Bugün için yaklaşık 14 milyar cihazın internete bağlandığı düşünüldüğünde uzun bir çalışmanın eseri olan haritada kırmızı renk internete bağlı cihazların en yoğun olduğu bölgeleri gösteriyor. Renk sarıya ve yeşile gittikçe internete bağlı cihazların sayısı da azalıyor.

Bu anlamda Avrupa ve ABD'de internetin yoğun olarak kullandığı göze çarparken, Türkiye'nin haritada silik bir portre çizmesi de dikkatlerden kaçmadı. Çalışmasını gerçekleştirmek için internete bağlı cihazların her birine ping* gönderen Matherly bu şekilde internet ağını çözmeye ve haritayı ulaştırmaya çalışmış.

Çalışmanının 12 saatten az sürdüğünü belirten Matherly, haritaya ulaşmanın çok da zor bir işlem olmadığını kaydetti.

Cisco'ya göre 2020 yılına kadar internete bağlı cihazların sayısı 20 milyarı bulacak.

(*) Ping: Ping programı, 1983 yılında Mike Muuss tarafından yazılmış bir programdır. Bir makineye genelde 32 baytlık bir ICMP pakedi gönderir ve aynı pakedin geri gelmesini bekler. Bu basit program, birçok işe yarayabilir:

* Ping (echo) pakedi gönderilen makinenin o anda çalışmakta olduğunu teyid eder
* Ağın o anki paket kayıp oranı hakkında bir bilgi verebilir
* Kaynak makine ile karşı makine arasındaki iletişimin süresini gösterebilir

ÇİN İŞİ SÜPER TELEFONLARYorumları Göster
Yorumları Gizle