GeriTeknoloji iOS 11 güncellemesini iPhone'larına yükleyenlere kötü haber
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

iOS 11 güncellemesini iPhone'larına yükleyenlere kötü haber

iOS 11 güncellemesini iPhone'larına yükleyenlere kötü haber

Apple'ın iOS 11 güncellemesini iPhone ve iPad'lerine indirenler için güvenlik açıkları had safhada. Apple’ın Eylül ayında yayınladığı iOS 11 ile birlikte yaptığı değişiklikler iOS cihazları saldırganlara karşı daha savunmasız bıraktı.

Bir iPhone’da özel verilere erişmek için iki engeli geçmek gerekiyor. Cihazın kilit şifresini ve yedekleme şifresini aşmak. Rus güvenlik şirketi ElcomSoft’a göre Apple’ın iOS 11’de şifreli iOS yedeklemelerini koruma biçiminde yaptığı değişiklikler aygıtları belirli saldırı türlerine karşı daha savunmasız bıraktı.

Anahtar zinciri verilerini içeren şifrelenmiş yedekleme, telefonun sahibi tarafından kullanılan herhangi bir hesaba, uygulama verisine ve daha fazlasına kolayca erişmenize olanak tanır. Bu nedenle güvenlik ekipleri veya saldırganlar cihazın kendi şifrelerinden ziyade yedekleme şifrelerine yoğunlaşmakta.

iOS 11’den önce iTunes’a şifrelenmiş bir yedekleme yaptıysanız bu yedeklemeyi koruyan şifre bilgisayarı değiştirseniz bile her zaman kullanılabilir. Bunu değiştirmek veya kaldırmak için mutlaka şifreyi bilmeniz gerekiyor. Aksi halde cihazı fabrika ayarlarına döndürmekten başka çareniz kalmaz.

iOS 11 ile birlikte bu durum değişti. Mevcut şifreyi değiştiremezsiniz, ancak sıfırlayabilir ve daha sonra, seçtiğiniz yeni bir şifreyle yeni bir yedekleme yapabilirsiniz. Özel verilerinize erişmek için yeni şifreyi kullanabilirsiniz.

iOS 11 güncellemesini iPhonelarına yükleyenlere kötü haber


Apple cihazın şifresini kullanan herkesin cihaza yasal olarak erişimi olduğu görüşünü göz önüne almış. Bu sebeple yeni durum yedekleme parolasını unutanlara ve cihazın şifresini aile üyeleri ile paylaşan kişilere yardımcı olacaktır.

ElcomSoft, Apple’ın bu değişikliğinin saldırganların yedeklere ulaşmada işlerini kolaylaştırdığını düşünüyor. Bu sebeple en azından cihazın güvenliği için kolay kolay kırılamayacak bir şifre belirlenmesi gerektiği uyarısını yapıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle