GeriTeknoloji Ateşler içindeki kömür üzerinde yürüyebilmek mümkün mü?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ateşler içindeki kömür üzerinde yürüyebilmek mümkün mü?

Ateşler içindeki kömür üzerinde yürüyebilmek mümkün mü?

Sıcak kömürün üzerinde yanmadan yürüyebilmek kulağa imkansız gelse de, bunun aksinin olacağını düşünenler de yok değil. 1715-1794 yılları arasında yaşayan Alman doktor Johann Leidenfrost'a göre işin püf noktalarını biliyorsanız bu mümkün.

Bir sıvı, kendi kaynama noktasından çok daha sıcak bir madde ile etkileşim kurduğunda, hızla buharlaşmak yerine kendisi ile bu madde arasında ince bir buhar tabakası oluşturuyor. Oluşan buhar tabakası, kaynama süresini uzatan bir yalıtkan görevi görüyor.

Yani bir maddenin ateş sıcaklığında olması, onu her zaman tehlikeli yapmıyor. Kömür değil de sıcak metal bir levha olsaydı, üzerinde ayaklarınız yanmadan yürümek mümkün olmazdı. Kömür yaklaşık 600 derecede yanar ama ayak tabanlarında hissedilen onun yüzey ısısıdır.

Ayrıca ateşe değen ayaklar üzerindeki ter ve vücut nemi buharlaşarak, kömürün yüzeyde nispeten daha düşük olan ısısından deriyi koruyor. Üstelik ateşte yürümek genelde çimler üzerinde ve önceden ıslatılmış olan ayaklar ile yapılır.

Özellikle çimler de nemliyse, yürüme sırasında daha fazla buhar tabakası oluşuyor. Kısacası ayak derisinin nem tabakasını yükseltecek bazı ufak ayarlamalar yapıp, istikrarlı bir hız tutturarak yanmadan yürümek mümkün.

20 milyar cihaz birbiriyle konuşacak, Dünya bu yükü nasıl kaldıracak?Türkiye'den 10 saat uçuş uzaklığında bulunan Singapur'da Schneider Electric, önemli bir etkinlik düzenledi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte 2020 yılında 20 milyarı aşkın cihaz, Nesnelerin İnterneti adı altında birbirlerine bağlanacak. Yani cihazlar birbirleriyle konuşacak; hem de milyarlarcası... Gerçekten de müthiş bir büyüklük, müthiş bir rakam. Peki bunca cihazın ürettiği veri ne olacak? Dünya buna hazır mı? Altyapı büyük veriyi nasıl kaldırabilecek? Bu kapsamda Schneider Electric'ten Türkiye, Orta Asya ve Pakistan Bölgesi Secure Power Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Demirkol, Hürriyet'e önemli açıklamalarda bulundu.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle