Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Tek diske dünyalar sığacak

  Hürriyet Haber
  20.04.2016 - 09:54 | Son Güncelleme: 20.04.2016 - 10:16

  Japon devi Sony'nin geliştirdiği yeni optik diskleri, inanılmaz kapasiteleri ile dikkat çekiyor. İşte teknolojinin geldiği son nokta ve devasa kapasiteli diskler...

  Blu-ray de dahil olmak üzere optik diskler popülerliğini gün geçtikçe kaybediyor. Fakat Sony ve Panasonic buna pek de aldırmıyor gibi görünüyor. Zira iki dev bu alandaki yatırımlarına devam ediyor. Buna son örnek de Sony'den geldi. Japon teknoloji devi, 3.3 TB'lık optik diskini duyurdu.

  Sonyye deprem darbesiSony'ye deprem darbesi

  Her şey bir yana, Sony'nin 3.3 TB'lık optik diski özellikle Blu-ray teknolojisi için büyük avantaj. 3.3 TB'lık disk, özellikle stüdyolar, film yapımcıları ve yayıncılar için büyük önem arz ediyor, zira bu noktalarda geniş hacimli verilerin depolanmasına ihtiyaç duyuluyor.

  3.3 TB'lık disk, optik medya konusunda geçmişten bu yana atılmış bir başka önemli adım. 1982 yılında ilk CD'nin 650 MB'lık kapasiteyle çıkması, 1996 yılında 4.7 GB kapasitedeki DVD'nin ortaya atılması ve günümüzün Blu-ray teknolojisi neyse, aslında bir bakıma 3.3 TB'lık disk de o.

  Bahsi geçen yeni disk, aslında işin ilk boyutu. İkinci boyutta bu diskleri okuyan yeni disk okuyucular var. Sony, 3.3 TB'lık diskler için özel üretilecek yeni nesil optik okuyucuları da tanıtmayı ihmal etmedi.

  Bu ikili, optik disklerin her geçen gün geriye giden popülerliğini kurtarabilir mi bilinmez. Ama 3.3 TB'ın önemli bir depolama alanı olduğu da kesin...

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: BİLGİSAYARINIZ İÇİN 39 MÜTHİŞ DUVAR KAĞIDI

  Etiketler: japonya , sabit disk , teknoloji
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı