GeriSeyahat Sivas'ın Emirhan Kayalıkları ziyaretçilerini büyülüyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Sivas'ın Emirhan Kayalıkları ziyaretçilerini büyülüyor

Sivas'ın Emirhan Kayalıkları ziyaretçilerini büyülüyor

Sivas merkeze bağlı Emirhan Köyü yakınlarında yer alan Yukarı Kızılırmak Jeoparkı'nın önemli doğal sit alanlarından biri olan bin 780 rakımlı Emirhan Kayalıkları, eşsiz güzellikleriyle doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Şehrin yoğun koşturmacasından uzaklaşmak, serin havada, doğayla baş başa vakit geçirmek isteyenlere iyi bir alternatif sunan kayalıkları ziyaret eden doğa tutkunları, sarp kayalıklar arasında yürüyüş-tırmanma ve fotoğraf safarisi etkinliklerine katılabiliyor. Küçük şelaleleri, kaya içerisine oyularak yapılmış gözlem kulesini ve kayalıklar üzerine yapılan yapım tarihi belli olmayan manastır kalıntılarına sahip Emirhan Kayalıkları, dağ keçileri için de bir yaşam alanı.

Sivasın Emirhan Kayalıkları ziyaretçilerini büyülüyor


Yaklaşık 25-30 milyon yıl önce yatay olarak çökelmiş yapının tektonik hareketlerle dikleşmesi ile oluşmuş kayalıklar, ülkemizin önemli doğal güzelliklerinden biri olarak gösteriliyor.

Sivasın Emirhan Kayalıkları ziyaretçilerini büyülüyorSarp kayalıklardaki oyuklarda arılarca oluşturulan doğal kovanlardan sızan bal görüntüsünden dolayı Emirhan Kayalıkları, 'Ballı Kayalar' diye adlandırılıyor. Sivas merkeze yaklaşık 15 kilometre mesafedeki kayalıklara, dağcılık kulüplerinin organizasyonuyla yıl içerisinde çeşitli tırmanışlar gerçekleştiriliyor.

Sivasın Emirhan Kayalıkları ziyaretçilerini büyülüyorÇeşitli zorlukları bulunan kayalıkları rehberlerin eşliğinde tırmanan dağcılar, sarp ve yüksek kayalıkların etkileyici görüntüsüyle büyüleyici bir tırmanış deneyimi yaşıyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle