« Hürriyet.com.tr

İrlanda'da yok olan kumsal 30 yıl sonra ortaya çıktı!

İrlanda'nın batısındaki Achill Adası'nda bulunan Dooagh Kumsalı, sular altında kaldıktan 30 yıl sonra ilginç bir şekilde yeniden ortaya çıktı. İşte 30 yıl sonra ortaya çıkan Dooagh Kumsalı'ndan fotoğraflar...

Hürriyet Haber
X

İrlanda'nın batısındaki Achill Adası'nda bulunan Dooagh Kumsalı, 1984 yılında yaşanan fırtınada sular altında kalmıştı. Ama bu yıl Nisan ayında kuvvetli gel - gitin yaşanmasının ardından yüz binlerce ton kum yeniden bu bölgede birikerek, kumsalın tekrar oluşmasını sağladı.

İrlandada yok olan kumsal 30 yıl sonra ortaya çıktı

Bu bölgeye her yıl binlerce turist geliyor. Burada yeniden 300 metre uzunluğunda bir sahil hattının oluşması ise en çok bölgenin sakinlerini memnun etti.

Achill Adası Turist Ofisi'nden Emmet Callaghan, BBC'ye yaptığı açıklamada, bölge halkının bu durumdan çok memnun olduğunu söyledi. Callaghan, "Dün burada resmen trafik tıkandı. İrlanda ve İngiltere'nin dört bir yanından binlerce kişi otomobil ve karavanlarıyla yeni sahilimizi görmek için köyümüze akın ediyor" dedi.

İrlandada yok olan kumsal 30 yıl sonra ortaya çıktı

Southampton Üniversitesi'nden Dr. Ivan Haigh, kumsalın yeniden ortaya çıkmasının iki açıklaması olduğunu söyledi ve şunlardı ekledi: "Bu durum ya kumsalın alt veya üst tarafında tortu arzında bir değişim yaşanması ve bunun da sahile tortuları taşımasından kaynaklanmıştır ya da bu kumsalın yeniden ortaya çıkmasını sağlayacak şekilde dalga iklimi değişmiş veya bir dizi gel - git yaşanmıştır."

Kaynak: BBC

Kaynak: Hürriyet Haber

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Seyahat etkinlik ve fırsatları
GezginGezgin
Tam da şu sıralar gidebileceğiniz hem vizesiz hem de ucuz yerler
KışKış
Erciyes sezona hazır: Yenilik çok, zam yok!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Günümüz ‘Evliya Çelebileri’ anlatıyor: ‘Dünya turuna nasıl çıkılır?’
GezginGezgin
Fatsa’dan Bolaman’a…
KışKış
Açık alanda ilk kez bir buz pisti kuruluyor! (Bolu)