GeriSeyahat Dünyanın en güzel köyü: Reine
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Dünyanın en güzel köyü: Reine

Dünyanın en güzel köyü: Reine

Fiyortları ve yürüyüş rotalarıyla ünlü Norveç'in Atlas Okyanusu kıyısındaki Lofoten adalarında bulunan Reine Köyü, inanılmaz doğasıyla her yıl on binlerce turisti kendine çekiyor. Bu kasaba, Norveç’in en büyük haftalık dergisi (Allers) tarafından 1970’lerin sonlarında ülkenin en güzel köyü seçilince dikkatleri üzerine çekmişti.

Güzel manzarasıyla Norveç’i tanıtan broşürlerde de sıkça kullanılan Reine, Sakrisoya ve Hamnøya’nın güneyinde yer alıyor. Günümüzde çoğu gezgin tarafından ‘Dünyanın en güzel köyü’ olarak tanımlanan Reine’in yerini tam olarak tarif etmek gerekirse, Kuzey Kutup Dairesi’nin 100 km üstündeki Moskenesøya Adası üzerine kurulu.

Dünyanın en güzel köyü: Reine

2018 yılı nüfus sayımına göre 314 kişinin yaşadığı Reine’de halk, granit tepelere yaslanan kırmızı ve beyaz renkli kulübelerde kalıyor. Gezginlerin konaklaması için, balıkçı kabinleri konaklama yerlerine dönüştürülmüş durumda. Çadırıyla gelenler için de özel alanlar mevcut.

Dünyanın en güzel köyü: Reine

Ancak bu seçeneği kullanacakların oldukça sıkı giyinmelerinde fayda var çünkü özellikle geceler oldukça soğuk oluyor. Köyün içinde sadece bir bakkal var ve kampçılar buradan aldıkları malzemelerle yemeklerini yapıyor. Bir balıkçı köyü olan Reine’de, deniz kenarına kurulu direklere gerili iplerde kurutulmak üzere asılan balıklar görsellikleriyle ilgi çekiyor. Reine’den yaklaşık 450 metre yükseklikteki Reinebringen Tepesi, mutlaka tırmanılması gereken bir rota.

Dünyanın en güzel köyü: Reine

Çünkü burada, Reine’deki küçük gölet ve Lofoten adalarının da içinde olduğu destansı bir panoramik manzara sizi karşılayacak. Sadece yaz aylarında değil kışın da doğaseverler ve fotoğrafçılar Reine köyüne akın ediyor. Bunun nedeni ‘Kuzey Işıkları’nın (Aurora Borealis) Reine’den daha güzel görünen bir yer olmaması. Çünkü köy Kuzey Kutup Dairesi’nden 100 kilometre yukarısında yer alıyor. Bu eşsiz doğa olayına tanık olmak için eylül ayından nisan ayına kadar bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey ise şansınız, çünkü Kuzey Işıkları’nı görebilmek için havanın açık olması gerekiyor.

 Fotoğraflar: DepoPhotos

Yorumları Göster
Yorumları Gizle