« Hürriyet.com.tr

Çocuklar gibi eğlendiğim şehir: Floransa

İtalya'nın her şehri harika… Floransa'da onlardan biri. Tarihiyle oldukça zengin olduğu için gezerken inanılmaz keyif alacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Ben çocuklar gibi eğlendim. Peki Floransa’ya geldiğinizde nereleri gezmeli ve neler yapmalı? İşte size Floransa gezi rehberi…

Zeynep ZOR / Instagram:@zey_zor
X

Bu güzel şehre İstanbul'dan direkt uçuş yok. Biz Milano üzerinden trenle ulaşım sağladık. Roma üzerinden de kolayca ulaşabileceğiniz bir yer. Floransa'da gezmeye doyamadık. Her adımda bir yaşanmışlık, geçmişin kalıcı izleri insanı şehrin içine çekiyor.  Floransa, Rönesansın doğduğu yer olduğu için Avrupa'nın en önemli şehirlerinden biri sayılıyor.

Çocuklar gibi eğlendiğim şehir: Floransa

Mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında Piazza del Duomo var. Yani Duomo Meydanı… Burası şehrin en güzel meydanlarından biri. Yapısına bayılacaksınız. Aziz Giovanni vaftizhanesi, opera müzesi, Floransa Kathedrali ve Giotto'nun çan kulesi bu harika meydanda yer alıyor. Bir seferde her bir yapıyı kolayca gezebilirsiniz. Tabii biraz turist yoğunluğu da olmuyor değil…

Çocuklar gibi eğlendiğim şehir: Floransa

Floransa Kathedrali şehrin birçok noktasından kolayca görülebiliyor. Yapımına 13. yy'da başlanılan bu yapının pembe, yeşil ve beyaz tonlarındaki mermerlerine bayılacaksınız! Dışı ne kadar gösterişli ise içi de bir o kadar sade bir yapı olduğu için görünce biraz şaşırabilirsiniz.

Bayram tatilinin en sakin kasabaları
Bayram tatilinin en sakin kasabaları

Giotto'nun çan kulesi bayıldığım yapılardan biri oldu. Hatta birçok fotoğrafımızı bu yapının önünde çekmiş bulunduk. Kulenin en yüksek tepesi 85 metrede. 415 basamak ile en üst noktaya çıkıp şehrin manzarasını görebilirsiniz. Hamile olduğumdan asansör de olmayınca çıkamamıştım ama aklım kalmadı değil…

Çocuklar gibi eğlendiğim şehir: Floransa

İnanılmaz manzaraların olduğu Ponte Vecchio köprüsünü Floransa'ya gidip de görmeme şansınız yok. Eski köprü diye adlandırılan bu köprü Floransa'nın en eski ve bir o kadar ünlü olan köprüsüdür. 1345 yılında yapılan köprü bir zamanlar sadece kasaplara, demir atölyelerine ve tabakhanelere ev sahipliği yapmış olsa da günümüzde son derece lüks marka zincirlerinin mağazalarına ev sahipliği yapıyor. Uffizi galerisini sakın es geçmeyin! Burası Floransa'nın dünyaca ünlü galerisi ve Medici ailesi tarafından kurulmuştur.

Çocuklar gibi eğlendiğim şehir: Floransa

Medici Ailesi demişken…

Bu meşhur ailenin Floransa'ya büyük katkıları olmuş. Ticaret sayesinde oldukça zengin olan aile, her şeyini bu şehre, sanata ve edebiyata adamış diyebiliriz. Dönemin ünlü sanatçılarının da her zaman arkasında olmuşlar. Zamanlarının tüm sanat eserlerine sahip olup, onları koruma altına almışlar ve Floransa dışına çıkartılmayacağına dair anlaşma imzalamışlar. Aslında Floransa'ya bu kadar turist trafiğinin sağlanmasının başlıca nedeni bu harika aile diyebiliriz.

Çocuklar gibi eğlendiğim şehir: Floransa

Bu hikâye beni çok etkilemişti. Keşke sanata hepimiz bu denli sahip çıkabilsek… Gezilebilecek diğer yerler arasında ise tavsiye edebileceğim, Boboli bahçeleri, Piazzale Michelangelo, Vecchio Sarayı… Hepsi birbirinden harika! Konaklamayı ise şehir içi bir yerlerde ayarlamanızı tavsiye ederim. Zaten tüm günleriniz dışarıda gezerek geçecek, odada vakit harcamayacaksınız. Biz Four Seasons Florence Hotel'de konakladık ama şehir merkezine biraz uzak olduğu için zorluklar yaşadık.

Denizi cam gibi ama kimse yüzemiyor
Denizi cam gibi ama kimse yüzemiyor!

Yeme içme için ise benim favorim tabii ki Caffe Gilli oldu. Meydanda yer alan bu mekânda kahve, tatlı ve yemek çeşitleri birbirinden lezzetliydi. Pizza, makarna ve dondurma içinse fazla araştırma yapmanıza gerek yok. Malum İtalya’dasınız. Kötü bir seçenek bulma oranınız çok düşük :)

Kaynak: Zeynep ZOR / Instagram:@zey_zor

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Tesadüfen bulunan mağarada etkileyici atmosfer
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Kışın yüzmek için en ideal 7 yer
Hafta sonu Hafta sonu
Hafta sonunun en sakin adresi! İstanbul'a iki saat uzaklıkta...
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Mavi ve yeşilin binbir tonu eşliğinde Rally Halikarnassos
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Tarihin ve yeşilin şehri: Ordu
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en çılgın gezgini! Gittiği ülke sayısını duyunca inanamayacaksınız...