« Hürriyet.com.tr

Seldec’in iskelet kilisesi

Seldec Kostnice, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag yakınlarında bir kilise. Geniş bir mezarlığın ortasındaki Katolik kilisesinin duvarlarında kurukafa yığınları yükseliyor. Dev avizesi kulak, uyluk, leğen kemiklerinden yapılmış. Kilisenin görüntüsü kadar öyküsü de şaşırtıcı.

Cahit AKYOL
X

Prag’ın 72 kilometre yakınlarındaki Kunta Hora, 20 bin nüfuslu bir kent. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki kentin merkezinde komünist dönemden kalma binalar yükseliyor. Kentin Seldec semtindeki Kostnice Kilisesi, dışarıdan bakıldığında gotik yapısıyla Kunta Hora’nın diğer dini yapısı Barbara Katedrali’ni çağrıştırıyor. Farklılığını içeriye adım attıktan sonra görüyorsunuz.

KUTSAL TOPRAK İLAN EDİLDİ

Efsaneye göre Sedlec Manastırı Başrahibi Heinrich, Çek Kralı II. Otakor tarafından 1278’de kutsal topraklara, yani Filistin’e elçi gönderilir. Görevini tamamlayan Heinrich, Kudüs’ü terk ederken, İsa’ın çarmıha gerildiği Golgotha’dan bir avuç toprak alır. Seldec’e dönüşte toprağı Kunta Hora’daki kilisenin mezarlığına serper. Böylece mezarlığın kutsal toprakların bir parçası olduğu varsayımı üzerinde görüşler artar. O yıldan sonra, mezarlık büyük bir üne kavuşur. Önce çevresindeki kasabalardan, sonra uzak kentlerden, komşu ülkelerden pek çok kişi buraya gömülmek ister. 14’ncü yüzyılda veba salgını başladığında, mezar sayısı katlanarak artar. Sadece bu salgında 30 bin kişi ölür. Ardından 1421’deki Husit Savaşları gelir. Husitler, kiliseyi basıp 500 keşişi öldürmekle kalmaz, yapıyı tahrip eder. Tüm savaş kayıpları Kunta Hora’ya defnedilir. Mezarlık alanı 35 hektara çıkar.

TÜRK’ÜN GÜZÜNÜ OYAN KARGA

Savaşın ardından yıkık binanın onarımını Schwarzenberg Ailesi üstlenir. Hem yapıyı onarmak hem de mezar sorununa çözüm bulmak gerekmektedir. Hıristiyan geleneğinde yüzyıllardır uygulanan yönteme başvurulur. Mezarlardan çıkarılan iskeletler için bir şapel yapılır. Bu gelenek Anadolu’daki Rum kiliselerinde de uygulanıyor. Kemiklerin saklandığı salona osteofilakio adı veriliyor.
19’uncu yüzyılda kilisenin birkez daha restorasyonu gündeme gelir. Bu kez oyma ustası Frantısek Rınt, çok farklı bir yöntem önerir. Schwarzenberg Ailesi’nden onay alınca, hayal gücünü kullanıp, mezardan çıkardığı 40 bin iskeleti temizler, birbirinden ilginç tasarımlar oluşturur. 1870’de, Seldec Kostnice, yani Seldec’in kemik kilisesi açılır.
Kilisenin içinde, Schwarzenberg Ailesi’nin kemiklerden yapılmış bir arması bulunuyor. Armanın sağ alt kısmında bir kafatası yerleştirilmiş. Yanıbaşındaki karga iskeletinin gagası, kafatasının gözünün içinde. Bu figür, Schwarzenberg Ailesi’nin 1591’deki Raab Savaşı’nda Türklere karşı kazandığı zaferin simgesi. Adı “Türk’ün gözünü oyan karga.”
Avusturya, Eflak seferine çıkan Osmanlı ordusu, 1594’te Raab Kalesi’ni ele geçirir. Satırcı Mehmed Paşa, dört yıllık mücadele sonucu Avusturya ile barış anlaşması yapmaya çalışırken, 1598’de Raab Kalesi’ni kaybeder. Avrupa’yı titreten Osmanlı’dan bir kalenin bile geri alınması önemlidir. Bu nedenle Schwarzenberg Ailesi kendisini kahraman ilan eder, başarısı kargayla sembolize edilir.

NASIL GİDİLİR?

Kutna Hora ile Prag arasındaki yol düzgün. Otomobille 50 dakikada ulaşılıyor. Prag Florenc Otogarı’ndan otobüsle yaklaşık bir saat 15 dakika sürüyor. Otobüs bileti 4 TL. Prag Hlavni Nadrazi Garı’ndan trene binerseniz, 1 saatte ulaşıyorsunuz. Bilet ücreti 7 TL. Kilisenin danışma merkezinden telefonla (327 512378) ya da internetten (www.kutnahora.cz) bilgi alabilirsiniz. Kilise nisandan eylüle her gün saat 09.00 - 18.00 arasında açık. Ekimden mart sonuna kadar pazartesi, cuma saat 09.00 - 18.00, cumartesi ve pazar günleri saat 10.00 - 16.00 arasında rehberle gezilebiliyor.

Kaynak: Cahit AKYOL

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
A’dan Z’ye Paris
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
İçine giren canlıyı taşa dönüştüren korkunç göl
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
İki yıl önce ortaya çıkmıştı! Yeni adayı bekleyen büyük tehlike...
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Bavul hazırlarken yaptığınız 5 hata!
Karadeniz
Uzungöl beyaza büründü, yılbaşına hazır!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Hafta sonunun en güzel 10 adresi! Şimdi tam zamanı...