Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Samanyolu'nun en detaylı 'yaş haritası' çıkarıldı

  BBC Türkçe
  11 Ocak 2016 - 08:54Son Güncelleme : 11 Ocak 2016 - 08:57

  Astronomlar Samanyolu'ndaki 70 bin yıldızın yaşını hesaplayarak galaksinin şu ana kadar oluşturulmuş en kapsamlı yaş haritasını çıkardı.

  Samanyolunun en detaylı yaş haritası çıkarıldı

  Yıldızların kırmızıdan maviye doğru yaşlarına göre renklendirildiği haritada, Samanyolu'nun merkezinde çok sayıda kırmızı yani yaşlı yıldız bulunduğu görülüyor.

  En yaşlı yıldızların yaklaşık 12 milyar yaşında olduğu tahmin ediliyor.Yani yıldızların yaş haritası, Samanyolu sarmalının merkezden başlayarak çevreye doğru büyüdüğü tezini doğruluyor.

  Samanyolu'nun şu ana kadar çıkarılan en büyük haritası olan çalışma, ABD'nin Florida eyaletindeki 227. Amerikan Astronomik Topluluğu toplantısında tanıtıldı.

  Araştırmacılardan Melissa Ness, harita ile 'galaksinin oluşumuna dair benzeri görülmemiş detaylar içeren bir bir çalışma yapmış olduklarını' söyledi.Gök bilimciler yıldızların yaşlarını hesaplayabilmek için iki teleskoptan gelen verileri kullandı.

  Samanyolunun en detaylı yaş haritası çıkarıldı

  Sloan Dijital Gökyüzü Araştırması sayesinde yıldızların kimyasal yapıları araştırılırken, Kepler uzay teleskobu sayesinde yıldızların ağırlıkları hesaplandı.

  Astronomlar bu veriler sayesinde yıldızların yaşını hesaplayan ve yaşına göre renklendiren bir model tasarlayarak Samanyolu'ndaki 70 bin yıldıza uyguladı.

  Samanyolunun en detaylı yaş haritası çıkarıldı

  Etiketler: samanyolu , uzay , yıldız
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı